17 maja - Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią

17 maja 1990 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała, że homoseksualność nie jest schorzeniem psychicznym. Dlatego 17 maja został ogłoszony w 2005 roku Międzynarodowym Dniem Walki z Homofobią (International Day Against Homophobia – IDAHO).

Organizacja Narodów Zjednoczonych, Rada Europy oraz inne organizacje międzynarodowe wielokrotnie pracowały nad różnego rodzaju dokumentami i rozwiązaniami mającymi na celu przeciwdziałanie i zwalczanie dyskryminacji osób nieheteroseksualnych. W Europie liderem w tej dziedzinie są Rada Europy oraz Unia Europejska. Dyrektywy tych organizacji w istotny sposób zmieniają życie osób nieheteroseksualnych. Unia Europejska podpisała międzynarodowe porozumienia z krajami Afryki Północnej i kilkoma z Bliskiego Wschodu, zobowiązujące je do przestrzegania praw człowieka, w tym praw osób LGBT, podpisała również porozumienia z Arabią Saudyjską, Jemenem i Pakistanem, zobowiązujące te kraje do zniesienia kary śmierci za kontakty homoseksualne.
Mimo to środowisko LGBT nadal zmaga się z homofobią, która przybiera różnorakie formy. Objawia się poprzez drwinę i lekceważący stosunek – opowiadanie niewybrednych dowcipów lub w drastycznej formie poprzez przemoc i mowę nienawiści. Słowo „homofobia” po raz pierwszy użyte zostało przez dziennik „The Times”, choć właściwie słowo to powszechnie w badaniach i pracach naukowych wykorzystywano dopiero w 2006 roku. Homofobia często mylona jest ze „zwykłym” uprzedzeniem, od którego różni się poczuciem lęku i utraty bezpieczeństwa.

„Homofobia tak jak każda fobia ma charakter irracjonalny. Wynika najczęściej ze skłonności do oceniania rzeczywistości przez pryzmat stereotypu i ogólnie przyjętych opinii. Moje działania jako Pełnomocniczki Rządu do spraw Równego Traktowania zmierzają do tego, aby zachęcić do otwartej postawy polegającej na dążeniu do przełamywania wewnętrznych barier i uprzedzeń, a także do formułowania własnego zdania na podstawie osobistych doświadczeń oraz do podjęcia wysiłku poznania „drugiej strony”- powiedziała Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

http://rownetraktowanie.gov.pl/node/1916

Dodaj artykuł do:
(dodano 17.05.12, autor: wanilia)
Dział wszystkie
Tagi:
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Bruce Springsteen
3
Barbra Streisand
4
Benson Boone
5
Yungblud
6
Katatonia
7
Neil Young & The Chrome Hearts
8
Calum Hood
9
Saxon
10
Arkadiusz Jakubik
1
David Koepp
2
Paolo Genovese
3
Celia Rico Clavellino
4
Dani de la Orden
5
Joseph Kosinski
6
David Marqués
7
Michael Dweck, Gregory Kershaw
8
Blandine Lenoir
9
Margien Rogaar
10
Dean DeBlois
1
Sofía Segovia
2
Keigo Higashino
3
Gillian McAllister
4
Piotr Chomczyński
5
Eric-Emmanuel Schmitt
6
Isabel Allende
7
Emma Angstrom
8
Fernanda Trías
9
Uketsu
10
Agata Zamarska
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia