FAQ

1. W jaki sposób działa IRKA?
Instytut Rozwoju Kultury Alternatywnej „IRKA” to portal promujący kulturę i sztukę niezależną. „IRKA” jest połączeniem portalu informacyjnego i społecznościowego, zorientowanego wokół kultury. Jest to miejsce dla artystów, ich fanów oraz wszystkich miłośników sztuki. Celem portalu jest promocja niezależnych artystów oraz sprzedaż ich utworów, dzięki której mogą zebrać środki finansowe na profesjonalne wydanie swojej twórczości. Znajdziecie tu rozrywkę na wysokim poziomie, bez śledzenia i inwigilowania ;)
W obszarze naszych zainteresowań są twórcy muzyki, literatury, filmu i sztuki, którzy zaczynają artystyczną przygodę oraz artyści z ugruntowaną pozycją w swojej dziedzinie. Doceniamy wszystkich twórców i nie mierzymy linijką ich osiągnięć – naszym zdaniem każda twórczość, będąca odbiciem wrażliwości autora warta jest docenienia i szacunku.

2. Czy muszę rejestrować się w portalu i czy rejestracja jest płatna?
Nie musisz rejestrować się w portalu, jeśli wystarczy Ci bierne korzystanie z portalu - niezarejestrowani użytkownicy mają dostęp do treści portalu, ale nie mogą w nie ingerować. Gdy zarejestrujesz się uzyskasz dostęp do wszystkich podstawowych funkcjonalności portalu. Rejestracja w portalu jest bezpłatna.

3. Jakie korzyści płyną z rejestracji w portalu?
Po rejestracji w portalu otrzymasz swoje konto z galerią, wewnętrzną skrzynką pocztową, narzędziami do kreacji wizerunku i możliwością współtworzenia portalu. Uzyskasz możliwość publikowania newsów, informacji o wydarzeniach, recenzji i innych materiałów.
Co miesiąc autorzy najlepszych recenzji otrzymują od nas nagrody książki, filmy, zaproszenia do kina związane z tematyką portalu.
Jeśli jesteś artystą będziesz mógł promować swoją twórczość, informować o sobie i swoich działaniach oraz zebrać fundusze na wydanie swojej twórczości. Wystarczy określić cel, umieścić utwór/y i po zebraniu ustalonej kwoty, we współpracy z wydawcą portalu zrealizować plan wydawniczy. To Ty wiesz co chcesz osiągnąć, Irka pomoże Ci w realizacji celu!

4. Na czym polega projekt PROJEKT SPRZEDAWAJ ALBO GIŃ?
Każdy artysta, aby funkcjonować na rynku, musi sprzedawać swoje dzieła. SPRZEDAWAJ ALBO GIŃ to projekt adresowany do młodych twórców, umożliwiający sprzedaż utworów w formie elektronicznej i zebranie funduszy na profesjonalne wydanie swojej twórczości.
Zakup utworów udostępnionych przez artystów realizowany będzie przy użyciu punktów zwanych "irkami". Artysta sam zdecyduje ile punktów jest mu potrzebnych oraz za ile punktów chce sprzedawać swoje utwory. W przypadku zebrania wyznaczonej ilości punktów artysta wybierze studio, drukarnię, tłocznię itd., a wydawca portalu pokryje koszt realizacji zlecenia.
Po wydaniu płyty, albumu czy książki portal przejmie dalszą rolę promotora, dystrybuując wydane profesjonalnie dzieła przez portal oraz podejmując działania służące promocji artystów na zewnątrz.

5. Dlaczego warto sprzedawać utwory w IRCE?
- IRKA nie narzuca planów. To Ty decydujesz na co zbierasz. Możesz sprzedawać różne utwory (np muzykę, zdjęcia czy filmy) zbierając na ten sam cel (np na wydanie płyty) lub zbierać fundusze w 4 różnych działach (muzyka, film, literatura, kultura i sztuka),
- IRKA pozwala szybko zebrać potrzebną kwotę - minimalna cena za utwór to 10 ir (= 1 zł),
- IRKA nie ogranicza artysty. Po zebraniu wyznaczonej kwoty podpisujemy umowę, w której określamy, jak będzie wyglądała nasza współpraca. Możemy zająć się Twoim wydawnictwem od produkcji do dystrybucji lub tylko zapłacić za zlecone przez Ciebie prace wydawnicze,
- IRKA pozwala żyć z bycia artystą niezależnym. Wspieramy twórczość niezależną nie pozwalając sprzedawać ją za grosze!
- IRKA wypłaca 70 % zgromadzonych środków w przypadku rezygnacji z korzystania z portalu.

6. W jaki sposób mogę sprzedawać własne utwory?
Jeśli chcesz zebrać fundusze na wydanie swojej twórczości, w swoim profilu możesz umieścić utwory, których jesteś autorem. Formaty plików, które można umieścić w swoim profilu to mp3, wma, wpg, mov, avi, doc, pdf, txt, gif, jpg i png.
Aby dodać utwór do profilu
I) rejestrujesz się, a następnie logujesz
II) wchodzisz do „swojego profilu” do zakładki „twórczość”
III) wybierasz dział/y, które Cię interesują i wyznaczasz cel, czyli kwotę, jaką chcesz zebrać, określoną w „irkach”. Pamiętaj, że cel wyznaczasz tylko raz i jest niezmienny, zaś obowiązujący w portalu przelicznik to 1 zł = 10 irk. Jeśli na wydanie książki potrzebujesz np. 6 000 zł, to musisz zebrać 60 000 irk.
IV) opisujesz cel, czyli na co chcesz przeznaczyć zebrane pieniądze?
V) dodajesz utwór/y, kolejno wyceniając je. Tu obowiązuje ten sam przelicznik. W przypadku utworów tekstowych dodajesz plik wskazując jego lokalizację w komputerze i dodatkowo kopiujesz tekst do wskazanego okna.
VI) od tego momentu możesz sprzedawać swoje utwory, a po osiągnięciu celu, czyli zebraniu ustalonej kwoty, podpiszemy z Tobą umową na mocy której, zrealizujemy Twój plan wydawniczy
Szczegóły dotyczące zasad sprzedaży utworów znajdziesz w regulaminie portalu.

7. Zalogowałem się jako użytkownik ale nie wiem jak zalogowac sie jako artysta?
Podczas rejestracji jest opcja wyboru rodzaju konta: kobieta, mężczyzna, instytucja, firma, konto fikcyjne i zespół. Wybierasz jedną z opcji i tym samym zakładasz zwyczajne konto osobiste, biznesowe czy fikcyjne. Kiedy zaś dodasz do profilu pierwszy utwór Twoje konto zmieni się automatycznie w artystyczne, co symbolizować będzie literka A nad Twoim avatarem na liście użytkowników.

8. Co oznaczają literki nad avatarami na liście użytkowników
Symbole kont, które znajdziesz nad ikonkami na liście użytkowników oznaczają:
U - konto osobiste (użytkowe)
B - konto biznesowe (firmy i instytucje)
F - konto fikcyjne (fankluby)
oraz A - konto artystyczne.

9. Czy mogę zrezygnować z korzystania z portalu i jakie są konsekwencje rezygnacji?
W każdym czasie możesz zrezygnować z korzystania z portalu bez podania przyczyny poprzez wysłanie prośby o zamknięcie konta na adres info@irka.com.pl. Nie płacisz żadnej kary za rezygnację z korzystania z portalu, co więcej zachowujesz prawo do bezterminowego korzystania z zakupionych w portalu utworów do celów użytku prywatnego.

10. Co się dzieje ze zgromadzonymi „irkami” jeśli chciałbym zrezygnować z korzystania z portalu a miałbym już zebrane na koncie „irki”?
Jeśli poprzez portal zbierasz fundusze na zrealizowanie swoich planów wydawniczych to mamy nadzieję, że w ciągu roku jesteś w stanie to zrobić! Ale jeśli nie uda Ci się to i po upływie co najmniej roku od daty zarejestrowania w portalu zrezygnujesz z korzystania z portalu, przysługuje Ci prawo do wypłaty 70 % zebranej kwoty. Reszta posłuży wydawcy portalu do zrealizowania planów wydawniczych innych artystów i rozwoju portalu. Jeśli zrezygnujesz z korzystania z portalu wcześniej to zebrane środki w całości przejdą na rzecz wydawcy.

11. Spodobał mi się jakiś utwór i chciałbym go kupić. Jak mogę to zrobić?
Przede wszystkim musisz być zarejestrowanym użytkownikiem. Po zalogowaniu po prawej stronie obok swojego zdjęcia profilowego znajdziesz stan swojego portfela. Alternatywnie możesz wejść do swojego profilu, następnie w zakładkę "edytuj profil", gdzie znajdziesz opcję doładowania konta irkami, za które możesz kupować utwory w portalu. Podczas doładowania porfela zobaczysz różne pakiety irk, które możesz kupić za pomocą przelewu lub smsa. Przelicznik, jakiego używamy w portalu to 1 zł = 10 irk, odliczając przy tym koszty operatora transakcji, tak więc zobaczysz, że korzystanie z przelewów jest znacznie korzystniejsze niż z smsów. Kiedy załadujesz już swój portfel irkami, będziesz mógł dokonywać zakupów utworów w IRCE, co pomoże ich autorom w realizacji planu wydawniczego.

12. Czy można dołączyć do redakcji IRKI?
Redakcja Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA zaprasza do zespołu redakcyjnego. Interesujesz się muzyką, filmem, literaturą lub sztuką? Piszesz recenzje na swoim blogu, nałogowo chodzisz na koncerty, chciałbyś sprawdzić się jako dziennikarz? Dołącz do ZESPOŁU IRKI. Zapraszamy do współpracy sympatyków sztuk wszelakich oraz studentów, którzy chcą odbyć u nas praktyki. Napisz do nas: redakcja@irka.com.pl. Napisz coś o sobie i okreś co chciałabyś robić w IRCE.

Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Liu
2
Orden Ogan
3
Tomasz Stańko, Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz
4
Lindsey Stirling
5
Yellow Horse
6
MARCIN
7
Sade
8
Bon Jovi
9
Mandoki Soulmates
10
Anna Rusowicz
1
Nora Roberts
2
Wojciech Górecki
3
Alex Marwood
4
Małgorzata Warda
5
Jarosław Grzędowicz
6
Karen M. McManus
7
John Wyndham
8
Eliza Korpalska, Tomasz Brewczyński
9
Nati Ishigaki
10
Artur Nowak
1
Sebastian Fabijański
2
Katarzyna Baraniecka
3
Marta Górnicka
4
Gabriel Collet
5
Jakub Roszkowski
6
Robert Talarczyk
7
reż. Mariusz Treliński
8
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
9
Gabriela Zapolska
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia