Deniz Gamze Ergüven
Mustang

Do polskich kin wchodzi „Mustang”, najgłośniejszy turecki film od czasu „Zimowego snu” Nuriego Bilge Ceylana. Zważywszy, że to drugie dzieło osiągnęło poziom canneńskiej Złotej Palmy, także najnowszy film reżyserki Deniz Gamze Ergüven wzbudził ogromne zainteresowanie festiwalowych jury. I słusznie, bo „Mustang” to dzieło na wskroś nieprzeciętne.

Zbiorowym bohaterem filmu jest pięć sióstr wychowywanych przez babcię i wuja w nadmorskiej mieścinie 400 kilometrów na wschód od Stambułu. Ich niewinne świętowanie końca roku szkolnego wraz z kilkoma kolegami zostaje odebrane przez konserwatywną społeczność jako ujma na honorze rodziny. By pozbyć się problemu, opiekunowie dziewczynek decydują się jak najszybciej wydać je za mąż, nie bacząc na ich młody wiek, marzenia czy poglądy. Dom zamienia się w więzienie (z kratami w oknach włącznie) i krok po kroku dziewczynkom przedstawiani są kandydaci na mężów.

Na tle zbiorowego bohatera wybija się Lale (urocza Güneş Şensoy), najmłodsza z sióstr, a zatem i ta, która ma najwięcej czasu przed zamążpójściem. Jest najbardziej przedsiębiorcza i zbuntowana, a zarazem poznała najmniej życia, czego ewidentnie zazdrości starszym siostrom. Skomplikowana dynamika relacji między dziewczynkami jest jedną z największych sił filmu. Każda reaguje na zaistniałą sytuację w całkowicie odrębny sposób sprawiając, że film Ergüven nie jest tak czarno-biały, jak mógłby być przy mniej udolnym poprowadzeniu bohaterów.

„Mustang” bowiem, mimo jednoznacznie krytycznego podejścia do tradycji aranżowanych małżeństw, nie boi się pokazać, że są kobiety, które potrafią dobrze się odnaleźć w takiej sytuacji. Bardziej na pewno obrywa się patriarchalnej strukturze tureckiego społeczeństwa, gdzie honor jednego mężczyzny ma decydujący wpływ na życie kilku kobiet. Podobnie, wciąż istnieją rozrywki, które jak najbardziej przystoją panom, lecz panie powinny się od nich trzymać z daleka, jak choćby oglądanie piłkarskiego meczu.

Deniz Gamze Ergüven może być z siebie dumna. Jej film to nie tyle świetny film, co i ogromnie ważny głos kobiet z coraz bardzie konserwatywnej Turcji. To przestroga przed polityką spod znaku prezydenta Recepa Erdogana, który z niemym błogosławieństwem Unii Europejskiej dokonuje niebywałego zwrotu całego kraju na prawo. „Mustang” dobitnie przypomina widzom, zwłaszcza europejskim, że Turcja to nie tylko kosmopolityczny, atrakcyjny i nowoczesny Stambuł.

Film wchodzi do polskich kin 8 kwietnia 2016 roku.

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 04.04.16 autor: lu)
Dział film
Tagi: Deniz Gamze Ergüven; Mustang; film; recenzja; Turcja; Marcin Luszniewicz
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Słoń
2
Bonamassa Joe
3
Skald
4
Markowska Patrycja, Markowski Grzegorz
5
Within Temptation
6
Moskwa
7
Sonbird
8
O.S.T.R.
9
Brodka
10
Dream Theater
1
Agnieszka Smoczyńska
2
Luis Ortega
3
Peter Farrelly
4
Joe Penna
5
Thomas Stuber
6
Yorgos Lanthimos
7
Nicholas McCarthy
8
Juuso Laatio, Jukka Vidgren
9
Desiree Akhavan
10
Chang-dong Lee
1
Brensing Karsten
2
Zielke Mariusz
3
Ibanez Andres
4
Szczepański Dominik
5
Jones Geraint
6
Sheff David
7
King Stephen
8
Carrisi Donato
9
Jonasson Ragnar
10
O'Neill Robert
1
Łukasz Czuj
2
Thea Dorn
3
Paweł Łysak i Paweł Sztarbowski na podstawie słowa mówionego Anny Ilczuk, Mamadu Góo Bâ, Artema Manuilova i Pawła Łysaka
4
Radosław Paczocha
5
William Shakespeare
6
Sibylle Berg
7
Stephen Sachs
8
Francis Veber
9
Ray Cooney
10
Bonn Park
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia