Deniz Gamze Ergüven
Mustang

Do polskich kin wchodzi „Mustang”, najgłośniejszy turecki film od czasu „Zimowego snu” Nuriego Bilge Ceylana. Zważywszy, że to drugie dzieło osiągnęło poziom canneńskiej Złotej Palmy, także najnowszy film reżyserki Deniz Gamze Ergüven wzbudził ogromne zainteresowanie festiwalowych jury. I słusznie, bo „Mustang” to dzieło na wskroś nieprzeciętne.

Zbiorowym bohaterem filmu jest pięć sióstr wychowywanych przez babcię i wuja w nadmorskiej mieścinie 400 kilometrów na wschód od Stambułu. Ich niewinne świętowanie końca roku szkolnego wraz z kilkoma kolegami zostaje odebrane przez konserwatywną społeczność jako ujma na honorze rodziny. By pozbyć się problemu, opiekunowie dziewczynek decydują się jak najszybciej wydać je za mąż, nie bacząc na ich młody wiek, marzenia czy poglądy. Dom zamienia się w więzienie (z kratami w oknach włącznie) i krok po kroku dziewczynkom przedstawiani są kandydaci na mężów.

Na tle zbiorowego bohatera wybija się Lale (urocza Güneş Şensoy), najmłodsza z sióstr, a zatem i ta, która ma najwięcej czasu przed zamążpójściem. Jest najbardziej przedsiębiorcza i zbuntowana, a zarazem poznała najmniej życia, czego ewidentnie zazdrości starszym siostrom. Skomplikowana dynamika relacji między dziewczynkami jest jedną z największych sił filmu. Każda reaguje na zaistniałą sytuację w całkowicie odrębny sposób sprawiając, że film Ergüven nie jest tak czarno-biały, jak mógłby być przy mniej udolnym poprowadzeniu bohaterów.

„Mustang” bowiem, mimo jednoznacznie krytycznego podejścia do tradycji aranżowanych małżeństw, nie boi się pokazać, że są kobiety, które potrafią dobrze się odnaleźć w takiej sytuacji. Bardziej na pewno obrywa się patriarchalnej strukturze tureckiego społeczeństwa, gdzie honor jednego mężczyzny ma decydujący wpływ na życie kilku kobiet. Podobnie, wciąż istnieją rozrywki, które jak najbardziej przystoją panom, lecz panie powinny się od nich trzymać z daleka, jak choćby oglądanie piłkarskiego meczu.

Deniz Gamze Ergüven może być z siebie dumna. Jej film to nie tyle świetny film, co i ogromnie ważny głos kobiet z coraz bardzie konserwatywnej Turcji. To przestroga przed polityką spod znaku prezydenta Recepa Erdogana, który z niemym błogosławieństwem Unii Europejskiej dokonuje niebywałego zwrotu całego kraju na prawo. „Mustang” dobitnie przypomina widzom, zwłaszcza europejskim, że Turcja to nie tylko kosmopolityczny, atrakcyjny i nowoczesny Stambuł.

Film wchodzi do polskich kin 8 kwietnia 2016 roku.

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 04.04.16 autor: lu)
Dział film
Tagi: Deniz Gamze Ergüven; Mustang; film; recenzja; Turcja; Marcin Luszniewicz
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Jula
2
Harry Styles
3
Mateusz Ziółko
4
Rammstein
5
Grzegorz Hyży
6
Harusha
7
Procol Harum
8
Linkin Park
9
Dr Misio
10
Diana Krall
1
Terrence Malick
2
James Ponsoldt
3
Anne Zohra Berrached
4
Nicolette Krebitz
5
Terry George
6
Jan Kidawa-Błoński
7
Maria Schrader
8
John Butler
9
Harry Cleven
10
Kirill Serebrnikow
1
Katarzyna Archimowicz
2
Słabuszewska-Krauze Iwona
3
Machura Marek
4
Jagielski Krzysztof
5
Ornacka Ewa
6
Cussler Clive
7
Młynarska Agata, Litorowicz-Siegert Agnieszka
8
Bakuła Hanna, Izdebski Zbigniew
9
Honeyman Gail
10
Górski Artur
1
Lars von Trier
2
Rodion Szczedrin
3
Éric Assous / reż. Wojciech Pszoniak
4
Magdalena Popławska
5
reż. Mariusz Babicki
6
William Shakespeare
7
8
Henryk Rzewuski / reż. Tomasz Węgorzewski
9
Henry Lewis, Jonathan Sayer i Henry Shields / reż. Tomasz Dutkiewicz
10
Mikołaj Grabowski
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia