Strachy na Lachy
"Przechodzień o wschodzie"

Bardzo długo pracowaliśmy nad tą płytą, mieliśmy mnóstwo przygód: i fajnych, i niefajnych. Jest to płyta, która powstała w pocie czoła. Natomiast bardzo mi się podoba” – mówi o nowej płycie Strachów na Lachy lider zespołu – Krzysztof „Grabaż” Grabowski. Mi też się bardzo podoba, bo brzmi rockandrollowo i alternatywnie jak zawsze, ale nieco różni się od poprzednich warstwą tekstową i instrumentalną. Co ważne: jest na rynku już od września 2017 roku i cieszy się ogromną popularnością wśród obiorców tego, co muzycznie niesztampowe.

W niej to kolejno następują po sobie utwory: (1.) „Co się z nami stało” – retoryczne pytanie o sens związku dwojga ludzi, tego, co w nich przeminęło – jak pozmieniał ich czas; (2.) „Nazywam się Grabowski” – autotematyzm, czyli opowiadanie o sobie samym, o swojej twórczości i pochodzeniu; (3.) „Katastrofa szczęścia” – podróże małe i duże w krajobrazach deszczowych, opowieść o skradzionym lęku i nie mieszczeniu się w statystykach szczęścia; (4.) „Matka Boska” – stąpająca boso pośród maków rodziciela Boga, czekająca na znak „gołębia na gałązce”, (5.) „Twoje motylki” – jednej z najgłośniejszych, bo promujących całą płytę utworów. Opowieść o miłości w motylim puchu i obecności nawzajem – jedno nie istnieje bez drugiego; (6.) „Nie zakochuj się w wietrze” – ten ulotny wiatr, w tej opowieści, nigdy niczego niczego nie chce na stałe, choćby uwodził szeptem; (7.) „Przechodzień w ogrodzie” – opowieść o walce outsidera między niebem a piekłem i o chęci ucieczki przed tłumem; (8.) „Obłąkany Obłok” – próba lirycznie erotyczna, o poszukiwaniu siebie we wnętrzu drugiego człowieka; (9.) „Krótki sznur” – opowieści o Madzi z „Do nieba wziętych” ciąg dalszy; (10.) „Podziemne przejście” – piosenka od drodze do bycia „na nie”. I choć Krzysztof  „Grabaż” Grabowski, nie śpiewa już o tym, że „nie spotkamy się w niebie”, czy o tym, że „rewolucja zdechła, każdy zdąży zarobić, nie ma o czym pisać i nie ma o czym śpiewać”, to nowa płyta dalej została utrzymana w rytmicznej tonacji rockowej, już nie punkowej jak to było w Pidżamą Porno, ale delikatnej i subtelnej. Przez nietuzinkowe riffy – jak obłoki tęczy – przedzierają się metafory ważkie i liryczne słów prawdziwie poetyckich.

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 17.03.18 autor: ja-g-k@wp.pl)
Dział muzyka
Tagi: Strachy na Lachy
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bartosiewicz Edyta
2
Jabłońska Zuza
3
Happysad
4
Gardot Melody
5
Stevens Sufjan
6
Nothing But Thieves
7
Nowak Adam, Akustyk Amigos
8
Świerczyńska Natalia
9
Bocelli Andrea
10
Bukartyk Piotr
1
Stéphane Haskell
2
Ferzan Ozpetek
3
Anna Wieczur-Bluszcz
4
Michał Wnuk
5
Michał Kondrat
6
Wang Xiaoshuai
7
Lech Majewski
8
Diao Yinan
9
Kōji Fukada
10
Gábor Reisz
1
Wilhelm Kate
2
Cook Robin
3
Lepore Jill
4
Tokarczuk Olga
5
Rudzka Zyta
6
Hansen Dorte
7
Ostrowska Agata
8
Adamowicz Alina, Godecka Joanna
9
Brennan Sarah Rees
10
Bednarek Adrian , Ćwirlej Ryszard , Greń Hanna , Guzowska Marta , Janiszewska Izabela , Małecki Robert , Matyszczak Marta , Rogala Małgorzata , Stachula Magda , Szczygielski Bartosz , Zielke Mariusz , Żarski Przemysław
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia