Sexy Suicide
Intruder

George Crumb definiował muzykę jako system proporcji służący duchowym porywom, akcentując, że utwory elektroniczne nie podlegają interpretacji, gdyż za każdym razem brzmią tak samo. Kierowałam się podobnymi spostrzeżeniami, aż do czasu spotkania z muzyką formacji Sexy Suicide. Debiutancki krążek "Intruder" to udana reanimacja noworomantycznej fali, dla tych, co życzą sobie czegoś mniej obciążającego, a jednak aktywizującego obieg krwi i rozgrzewającego wszystkie tkanki. Nagle odżywają spalone gorączką fale wspomnień nieprzemijających złotych lat młodości, gdyż duet Sexy Suicide zabiera nas na retrosentymentalną wycieczkę. Prawdziwą okazuje się też teoria mówiąca, że sztuka powinna być w pewnym stopniu niebezpieczna, gdyż w innym przypadku ludzie jej nie chcą. Samobójstwo w seksownym wydaniu to ekstrawagancka, bezlitosna i zdecydowana manifestacja tożsamości, zaserwowana w postaci oldskulowej mikstury. Sam się przekonaj! Skosztujesz?

Sexy Suicide to polska grupa, reprezentująca syntetyczne, przestrzenne brzmienie analogowych syntezatorów. To electropopowa formacja, która swoją twórczością odświeża podsycony odrobiną chłodu, romantyczny charakter tęsknoty, bohemy, dekadencji i melancholii. Skrystalizowany wzlot myśli i uczuć człowieka sytuuje się na fundamencie lat 80-tych. W pierwszej fazie grupa nazywała się Neon Romance.

"Intruder" zgrabnie łączy dwie skrajności w niebanalną całość: świeżość z synth-popową estetyką. Do słuchacza przemawia nostalgiczno-romantyczna aura, potęgująca zadziorny wydźwięk. Sexy Suicide to więc zestawienie głębokiej muzycznej świadomości, a nawet dojrzałości z charyzmą. Krążek jest refleksyjny i taneczny zarazem. Z mojego punktu słyszenia "Intruder" stanowi muzyczny odpowiednik intymnego dziennika. A jednak syntetyczne dźwięki to sprytne instrumentarium, zwłaszcza w sensie poznawczym. To energia, która ogarnia niemalże wszystko!

Sexy Suicide w imponujący sposób broni poczciwej muzycznej filozofii synth pop, która jednak nie wymaga obrony. Romans z duchem przeszłości to jedynie przedsmak tego, czego można się jeszcze spodziewać. Spójna całościowo wizja artystyczna hipnotyzuje. Bogaty wachlarz emocji: od szlagierowych impulsów - "Never Forget", czy też "Shame of Device" do unikalnej nastrojowej posępności - "4you", dają gwarancję, że ten, kto kocha młodzieńczy niepokój z tamtych lat znajdzie swojego faworyta.

Aby zrozumieć i poczuć podskórnie klimat tego materiału, proponuję zmierzenie się z nim po prostu sam na sam. I choć "Intruder" nie klasyfikuje się jako "plażowy" album to skrywa w sobie całą masę kawałków, które raz utkwiwszy w pamięci pozostają tam na bardzo długo. Polecam!

Tracklista:
1. Kiss of winter (intro)
2. Shame of device
3. Diary of moon
4. Afterlife
5. Evelyn
6. Said alright
7. 4you
8. Never forget
9. Stand alone
10. Dangerproof
11. Purple killer

Monika Wojda

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 29.06.16 autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Sexy Suicie, Intruder, recenzja, synth pop
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
06.07.2016
37 lat
Kraków
:*
06.07.2016
37 lat
Kraków
Dobrze napisane! "Intruder" to kapitalna płyta, której można słuchać non stop ;) Dzięki takim zespołom powracają stare dobre czasy. Proszę sobie jeszcze tego posłuchać! Pewnie znasz! :) https://www.youtube.com/watch?v=5HI_xFQWiYU https://www.youtube.com/watch?v=lWqJTKdznaM
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Słoń
2
Bonamassa Joe
3
Skald
4
Markowska Patrycja, Markowski Grzegorz
5
Within Temptation
6
Moskwa
7
Sonbird
8
O.S.T.R.
9
Brodka
10
Dream Theater
1
Agnieszka Smoczyńska
2
Luis Ortega
3
Peter Farrelly
4
Joe Penna
5
Thomas Stuber
6
Yorgos Lanthimos
7
Nicholas McCarthy
8
Juuso Laatio, Jukka Vidgren
9
Desiree Akhavan
10
Chang-dong Lee
1
Brensing Karsten
2
Zielke Mariusz
3
Ibanez Andres
4
Szczepański Dominik
5
Jones Geraint
6
Sheff David
7
King Stephen
8
Carrisi Donato
9
Jonasson Ragnar
10
O'Neill Robert
1
Łukasz Czuj
2
Thea Dorn
3
Paweł Łysak i Paweł Sztarbowski na podstawie słowa mówionego Anny Ilczuk, Mamadu Góo Bâ, Artema Manuilova i Pawła Łysaka
4
Radosław Paczocha
5
William Shakespeare
6
Sibylle Berg
7
Stephen Sachs
8
Francis Veber
9
Ray Cooney
10
Bonn Park
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia