Reżyseria: Iwona Kempa
Upadek pierwszych ludzi

Stworzenie świata. Człowiek (w tej roli Arkadiusz Walesiak) i Kobieta (Mirosława Sobik) w nieco innej sytuacji. Oto widzimy naszych bohaterów nie w raju, a w metrze. Tam przyszło im ciężko pracować w wagonach. Pierwszy pojawia się Człowiek, zaś później otrzymuje od Zwierzchnika (Michał Marek Ubysz) pomocnika odmiennej płci. Stopniowo odkrywają odmienność płci, nagość i wstyd. Pojawia się pierwszy pocałunek i pierwsze zbliżenie. Oczywiście nie może zabraknąć również jabłek, a skoro będzie ten owoc to jasne staje się to, że i tytułowy upadek odegra olbrzymie znaczenie.

Spektakl przeniesiony w typowo polską rzeczywistość. Warszawskie metro z psującymi się bramkami i rosyjskimi wagonami. Nietypowe ujęcie tematu sprawia, że widzowie jeszcze silnej angażują się w prezentowaną treść. Przeniesienie pierwszych ludzi do metra, które w Warszawie uruchomiono u schyłku XX wieku to na rozwiązanie nietuzinkowe. Któż bowiem pomyślałby, że można mówić o upadku pierwszych ludzi w tym kontekście? Ogromne brawa należą się reżyserowi tego spektaklu – Iwonie Kempie. Niezwykła jest również kreacja bohaterów. Ona symbolizuje Ewę, on Adama, a Zwierzchnik? Być może pracodawcę, konstruktora, a może Boga? Granice interpretacji wyznacza wyobrażenie widza. Każdy może widzieć inną postać. Nieokreślenie wprost tego bohatera to niedopowiedzenie, które ma jeszcze silniej angażować odbiorców. Zmusza bowiem do własnych przemyśleń.

Nawiązaniem do Księgi Rodzaju są poszczególne cytaty, które przywołują bohaterzy. Na scenie nie ma pierwszych roślin, zwierząt, zabrakło nawet kuszącego węża. Jednak nikt nie ma wątpliwości, ze całość nawiązuje właśnie do tych wydarzeń. W tym miejscu warto podkreślić, że scenografia jest po prostu mistrzowska. Pośrodku sali tory, a na nich kable, śmieci, ziemia i woda. Miejsca dla publiczności zorganizowano wokół tego widoku, z dwóch stron torów. Dzięki czemu może ona bez żadnych przeszkód i różnych perspektyw obserwować poczynania aktorów.

Pochłaniający bez reszty i pełny zabawnych sytuacji – tak można najprościej określić spektakl „Upadek pierwszych ludzi”. Genialna gra aktorska całej trójki na najwyższym poziomie to również nieodłączny element przedstawienia. Brawa należą się Mirosławie Sobik, która nie miała prostej roli, jednak podołała pod każdym względem. Była zarazem zabawna, jak i urocza i kokietująca. Natomiast jej towarzysz, czyli Arkadiusz Walesiak charakteryzował się przede wszystkim poczuciem humoru, ale i męskością, którą okazywał w każdym względzie. Michał Marek Ubysz wczuł się w swoją postać Zwierzchnika w 100%. Widzowie przeniesieni byli w nieco inną rzeczywistość i wprowadzeni w opowiadaną historię tak, że czuli ją pod każdym względem. Oczywiście bardzo w tym pomagały dodatkowe elementy jak światło i dźwięk. Budowały napięcie i niezwykłą atmosferę.

Katastroficzna wizja kolejnego upadku ludzi? A może groteskowe ujęcie fragmentu Księgi Rodzaju? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Każdy widz na swój sposób przeżyje tę opowieść i zinterpretuje ją. Odwiedźcie toruński Teatr im. Wilama Horzycy i dajcie się porwać tej historii, która towarzyszy ludzkości od zarania dziejów.

Napisały:
Joanna Sieg
joanna.sieg@irka.com.pl
Joanna Ulanowicz
joanna.ulanowicz@irka.com.pl

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 24.03.15 autor: joannasieg)
Tagi: teatr w toruniu, iwona kempa,
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Słoń
2
Bonamassa Joe
3
Skald
4
Markowska Patrycja, Markowski Grzegorz
5
Within Temptation
6
Moskwa
7
Sonbird
8
O.S.T.R.
9
Brodka
10
Dream Theater
1
Agnieszka Smoczyńska
2
Luis Ortega
3
Peter Farrelly
4
Joe Penna
5
Thomas Stuber
6
Yorgos Lanthimos
7
Nicholas McCarthy
8
Juuso Laatio, Jukka Vidgren
9
Desiree Akhavan
10
Chang-dong Lee
1
Brensing Karsten
2
Zielke Mariusz
3
Ibanez Andres
4
Szczepański Dominik
5
Jones Geraint
6
Sheff David
7
King Stephen
8
Carrisi Donato
9
Jonasson Ragnar
10
O'Neill Robert
1
Łukasz Czuj
2
Thea Dorn
3
Paweł Łysak i Paweł Sztarbowski na podstawie słowa mówionego Anny Ilczuk, Mamadu Góo Bâ, Artema Manuilova i Pawła Łysaka
4
Radosław Paczocha
5
William Shakespeare
6
Sibylle Berg
7
Stephen Sachs
8
Francis Veber
9
Ray Cooney
10
Bonn Park
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia