O nas

Instytut Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA to jest połączeniem portalu informacyjnego i społecznościowego, zorientowanego wokół kultury. Piszemy o ciekawych wydarzeniach, książkach, filmach i płytach. 

Zachęcamy do udziału w tworzeniu portalu: informowania o ciekawych wydarzeniach, pisania recenzji, dodawania relacji i felietonów. Co miesiąc do najaktywniejszych użytkowników wysyłamy nagrody. 
  
pozdrawiamy
Redakcja Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA
 

Zostań redaktorem IRKI!

Redakcja Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA zaprasza do zespołu redakcyjnego. Interesujesz się muzyką, filmem, literaturą lub sztuką? Piszesz recenzje na swoim blogu, nałogowo chodzisz na koncerty, chciałbyś sprawdzić się jako dziennikarz? Dołącz do zespołu IRKI. Zapraszamy do współpracy sympatyków sztuk wszelakich oraz studentów, którzy chcą odbyć u nas praktyki. Zarażaj innych swoją pasją - zostań redaktorem IRKI. Napisz do nas: redakcja(at)irka.com.pl

Portal współtworzą (lub współtworzyli):

Imię: Monika
Nazwisko: Grzybowska
O sobie: Redaktor Naczelna IRKI, przez kilkanaście lat związana z punkowo-rockową sceną muzyczną. Sympatyzuje z Krytyką Polityczną i Amnesty International. Czas wolny spędza pisząc, komponując oraz doskonaląc warsztat filmowy w niezależniej grupie filmowej.

Imię: Anna
Nazwisko: Pacholec
O sobie: Specjalistka ds. PR i promocji, dziennikarka, redaktorka. Zawodowy filolog i medioznawca.

Imię: Tomasz
Nazwisko: Filipowicz
O sobie: Właściciel firmy Sztuka Słowa, doświadczony copywriter, autor tekstów reklamowych, marketingowych dla firm z przeróżnych branż, absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Od wczesnych lat dziewięćdziesiątych prowadzi prywatne lekcje języka polskiego, pracuje z młodzieżą wybitnie uzdolnioną, przeciętną i zmagającą się z trudnościami. Uczy cudzoziemców.  Humanista i pedagog. Więcej: www.sztuka-slowa.pl

Imię: Paulina
Nazwisko: Gens
Nick: Paulinaedguy
O sobie: Antropolog kultury, specjalistka od czarownictwa i nowych ruchów religijnych. Fanatyczka grafik Albrechta Durera. Muzyka to jej nałóg, z którego nie umie (czytaj : nie chce) się wyleczyć. Sporą część życia spędza na koncertach i nie zamierza tego zmieniać.
Imię: Agnieszka
Nazwisko: Grabiec
Nick: Agniecha
O sobie: Urodzona w kwietniu 1986 roku na Górnym Śląsku. Uwielbia filmy, które najlepiej wyglądają na dużym ekranie, a także produkcje z mocnymi zakończeniami, które na długo zapadają jej w pamięć. Ostatnio uzależniła się od amerykańskich seriali, a na bezrobociu zaczęła namiętnie czytać książki, w szczególności romanse paranormalne, horrory i kryminały. Jej marzeniem jest nauczyć się hiszpańskiego i zwiedzić cały świat.
Imię: Mateusz
Nazwisko: Hemmerling
Nick: Tom Braider
O sobie: student automatyki na Politechnice Poznańskiej, miasto rodzinne Wolsztyn. Meloman i filmomaniak. Ponad wszystko uwielbia Pink Floyd, filmy Quentina Tarantino i Stanleya Kubricka. Szklanka jest przeważnie w połowie pełna, wiśnia to nie kolor, a między Keirą Knightley, a Natalie Portman nie widzi żadnej różnicy.
Imię: Jacek
Nazwisko: Kotlewski
Nick: Jaco1888
O sobie: Student Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, zapalony kinoman i filmowiec - swoje pasje rozwija w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Akademii Filmowej.
Imię: Marcin
Nazwisko: Luszniewicz
Nick: Lu
O sobie: student stosunków międzynarodowych, prawdziwa pasja - kino! Po licznych wyjazdach i z planami wyjazdowymi przed sobą. Bo trzeba mieć otwartą głowę.
Imię: Bernardeta Maria
Nazwisko: Łagodzic-Mielnik
Nick: malineczka74
O sobie: Absolwentka UMCS wydziału prawa i administracji, zamieszkała na Podkarpaciu marzycielka kochająca zwierzęta i góry, zakochana nad życie w Bieszczadach, fanka podróży, włoskiej kuchni i muzyki z lat 80-tych. Samodzielnie czytająca od 5 roku życia. Marzy o zostaniu pisarką.
Imię: Karolina
Nazwisko: Małkiewicz
Nick: isadora
O sobie: Książki to jej pasja. Podobnie jak fotografia, zwiedzanie zamków i twierdz, poezja Leśmiana, muzyka irlandzka i klasyczna w wydaniu Mozarta. Prywatnie żona i matka dorastającej panny.
Imię: Anna
Nazwisko: Marczewska
Nick: indyvidualna
O sobie: Rocznik ’88, studentka i książkoholiczka znana w sieci jako Panna Indyviduum. Córka pesymizmu zakochana bez pamięci w fantasty i paranormal romance. Wielbicielka alternatywnych wrzasków, mocnej herbaty, głębokiej czerni i glanów. Uwielbia tworzyć własne światy, które skrzętnie zamyka w krótkich formach prozatorskich.
Indywidualna w każdym calu. Od sposobu myślenia po specyficzny wygląd.
Motto: "Kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji".
Imię: Bartłomiej
Nazwisko: Oleszek
Nick: Xaoo-pl
O sobie: Doktorant UMK w Toruniu. Zafascynowany każdym teatrem (zwłaszcza postdramatycznym), różnorodnymi zjawiskami w literaturze (przede wszystkim komiksem europejskim i współczesną prozą rosyjską), nielicznymi nurtami kina (kinem zaangażowanym) oraz jednym prądem sztuki nowoczesnej (…którego wciąż szuka). W IRCE zajmuje się głównie komiksem.

Imię: Joanna
Nazwisko: Rudnicka
Nick: Gingeruby
O sobie: Wyznawczyni motywów baśniowych Braci Grimm i mitologicznych bogów. W czasie wolnym połyka literki.Studentka ostatniego roku studiów magisterskich, recenzentka książek, filmów i komiksów.

Imię: Justyna
Nazwisko: Rukiec
Nick: Justynarukiec
O sobie: Nastawiona prokulturowo, szukajaca pasji w działaniach i dziłająca z pasją polonistka nie z przypadku, a z wyboru. 
Lubi filmy i ksiażki utrzymane w konwencji realizmu magicznego.  Muzycznie interesuje ją właściwie wszystko, co instrumentalne, ciekawe, odkrywcze. Szuka nowych form wyrażania, a jak już znajdzie interezujące, wspiera i wysyła w świat

Imię: Sara
Nazwisko: Stachowiak
Nick: Tajus
Rocznik '88. Z wykształcenia nauczyciel wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, wkrótce także pedagog społeczny. Z zamiłowania rysowniczka i wielka fanka fotorealizmu. Zakochana w muzyce lat 70., a przede wszystkim 80. Bibliofilka z kolei od najmłodszych lat, gustująca w thrillerach, kryminałach i powieściach społeczno-obyczajowych, niebojąca się wyzwań, jeśli chodzi o inne gatunki literackie.

  Imię: Alicja
Nazwisko: Szalska
Nick: Eufrozyne
O sobie: Absolwentka kulturoznawstwa o specjalizacji filmoznawczej. W chwilach wolnych od pracy działa w wolontariatach związanych z filmem. Samozwańczy krytyk, korektor i tłumacz. Pasjonatka literatury, filmu i sztuki wszelakiej. Wciąż wierzy, że pasja i praca mogą iść w parze.
Imię: Katarzyna
Nazwisko: Szpot
Nick: Wix
O sobie: Kinomaniak z poetyckim spojrzeniem w przyszłość. Na co dzień absolwentka prawa UMCS, zarządzania mediami UJ oraz filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach UJ, dziennikarka i obserwatorka życia codziennego. Po godzinach pasjonatka kulturowych transgresji, kina azjatyckiego i progresywnego. Od lat tropi sposoby funkcjonowania tematu przemocy w tekstach filmowych. Jak dotąd z obiecującym skutkiem.
Imię: Bernadetta
Nazwisko: Trusewicz
Nick: Beniovska
O sobie: Terrorysta kulturalny, ale nieustannie palący się do pertraktacji. Zbyt stara, jak na swój wiek. Nie ma kultury niskiej i wysokiej - jest dobra i zła. Nie wierzy w życie pozakinowe, ale w dyskusje o nim wszędzie. Gdybym miała dodać KINO do jakiejkolwiek rubryki, to byłyby to poglądy religijne. Bo kocha nienawidzić, ale kocha kochać jeszcze bardziej.
I tak powinno wyglądać jej CV.

Imię: Monika
Nazwisko: Wojda
Nick: blackrose
O sobie: Urodzona w Sokołowie Podlaskim. Rocznik '88. Żyję pochłonięta urzeczywistnianiem snów, przeszywający chłód zamieniam w tętno życia. Wciąż kolekcjonuję nowe marzenia do zrealizowania. Preferuję muzykę, która współfunkcjonuje z doznaniami i przeżyciami tkwiącymi w słuchaczu, stanowi przepustkę do odnalezienia najpiękniejszych wspomnień  i jest bodźcem pobudzającym ekspresję emocji. W mojej duszy rozbrzmiewa heavy metal i symphonic metal. Nie chowam uczuć pod maską kłamstw, wciąż definiuję siebie na nowo. Miłośniczka historii starożytnego Rzymu i Grecji o raz kultury Majów. Lojalna fascynatka twórczości Alfreda Hitchcocka, chyląca czoła geniuszowi Darrena Aronofsky'ego. Moją duszę skradło niekomercyjne, ambitne kino artystyczne i psychologiczne oraz malarstwo hiszpańskie, głównie XVII/XVIII w.- Francisco Goya oraz Diego Velazquez.

Imię: Gabriela
Nazwisko: Zatorska
Nick: gaba
O sobie: Redakcyjny event-hunter. W wolnym czasie próbuje oglądać świat oczami innych ludzi, a efekty swoich obserwacji przelewa na papier. Marzy o własnym studiu filmowym. Na razie zadowala się grą komputerową The Movies.

Imię: Sylwester
Nazwisko: Zimon
Nick: Sylwesterzimon
O sobie: Dziennikarz muzyczny, recenzent literacki, muzyk punk rockowy i pracownik naukowy w jednym. Wielbiciel gitarowego grania i specyficznego poczucia humoru. Reprezentant stolicy Podkarpacia.

 

Projekt został współfinasowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i Programu Kapitał Ludzki „Człowiek – najlepsza inwestycja”.

Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Liu
2
Orden Ogan
3
Tomasz Stańko, Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz
4
Lindsey Stirling
5
Yellow Horse
6
MARCIN
7
Sade
8
Bon Jovi
9
Mandoki Soulmates
10
Anna Rusowicz
1
Nora Roberts
2
Wojciech Górecki
3
Alex Marwood
4
Małgorzata Warda
5
Jarosław Grzędowicz
6
Karen M. McManus
7
John Wyndham
8
Eliza Korpalska, Tomasz Brewczyński
9
Nati Ishigaki
10
Artur Nowak
1
Sebastian Fabijański
2
Katarzyna Baraniecka
3
Marta Górnicka
4
Gabriel Collet
5
Jakub Roszkowski
6
Robert Talarczyk
7
reż. Mariusz Treliński
8
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
9
Gabriela Zapolska
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia