Slow Cinema w Ekranach

Tym razem tematem numeru jest tzw. Slow Cinema, czyli filmy o wolnym tempie narracji, milczeniu, małej liczbie zdarzeń i niemal zmaterializowanej obecności czasu.

"Ciche światło", "Wujek Boonmee", "Miód", "Koń turyński", "Pewnego razu w Anatolii", "Poza szatanem" – to tylko niektóre z tych filmów, które ostatnio podbiły międzynarodowe festiwale. Slow cinema i powiązany z nim filmowy neomodernizm to dziś chyba najważniejszy nurt kina artystycznego, a Reygadas, Weerasethakul, Tarr, Alonso, Dumont, bracia Dardenne, Sokurow – to najważniejsi dziś twórcy. Ze specyfiką tendencji będzie można zapoznać się w głównym artykule numeru, uzupełnionym o ranking 12 arcydzieł Slow Cinema z lat 40.-80., eseje o narracji u Yasujiro Ozu i teatrze Krystiana Lupy.

Oprócz tego w numerze będzie można znaleźć recenzje filmów zarówno znajdujących się w dystrybucji, jak i tych, które do Polski jeszcze nie trafiły, bądź nie trafią: Jelena, Pewnego razu w Anatolii, Policjant, przymiotnik, Artysta, 13 wojowników. Wszystkie one napisane są piórem najwybitniejszych filmoznawców: Alicji Helman, Tadeusza Lubelskiego, Grażyny Stachówny, Anity Piotrowskiej oraz młodych krytyków i historyków filmu.

Uzupełnieniem działu recenzji jest "film numeru" – "Faust" Aleksandra Sokurowa, wzbogacony o artykuł o reżyserze i esej o niejednoznacznych związkach kultury rosyjskiej z niemiecką.

Na kolejnych stronach czytelnicy znajdą artykuły:
o angielskiej reżyserce Andrei Arnold
o homofobii w filmach Władysława Pasikowskiego
o adaptacjach komiksów
o kinie dziedzictwa – czyli filmach o imperialnych ambicjach Wielkiej Brytanii.

Atrakcyjne dla czytelników będą także ekskluzywne wywiady z Bartkiem Konopką i Marcinem Dorocińskim z okazji premiery filmu "Lęk wysokości". Pojawią się również artykuły o teorii filmu, kinie dokumentalnym, animowanym i awangardowym.

W EKRANach znajdziemy ponadto recenzje seriali telewizyjnych, książek o kinie, płyt Blu-Ray i CD, a także czasopism filmowych z całego świata. Uzupełnią je felietony Tadeusza Lubelskiego i Agaty Bielik-Robson, podsumowanie rankingów na najlepszy film 2011 roku, a także Loża Boczna, w której filmoznawcy – a nie tylko krytycy – oceniają filmy z bieżącego repertuaru.

Będzie można nas kupić w Empikach w całym kraju, a także w wybranych księgarniach akademickich, kinach i za pośrednictwem Allegro.

ip/ EKRANY

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.03.12, autor: wix)
Dział wszystkie
Tagi: ekrany, pismo, krytyka filmowa, filmoznawstwo, audiowizualność, instytut sztuk audiowizualnych uj
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia