Amerykańska ikona niezależnego dziennikarstwa w Warszawie. Spotkanie z Amy Goodman, twórczynią Democracy Now!
Nagradzana dziennikarka i reporterka Amy Goodman uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci mediów za oceanem. Od 1996 r. prowadzi Democracy Now! – globalny program informacyjny, emitowany w 35 krajach. Opublikowała pięć książek, które trafiły na listę bestsellerów „New York Timesa”. Jako pierwsza dziennikarka na świecie otrzymała Right Livelihood Award, nazywaną alternatywnym Noblem.

Amy Goodman spotka się z polską publicznością w piątek, 22 listopada o godz. 19.00 w barStudio w PKiN. Wygłosi wykład „Niezależne media w czasach wojen i zmian klimatycznych”, weźmie udział w dyskusji o współczesnych mediach, podzieli się obserwacjami ze Szczytu Klimatycznego ONZ w Warszawie, którego jest gościem. Spotkanie jest pierwszym z wydarzeń zapowiadających Big Book Festival 2014. Wykład i dyskusja odbędą się w języku angielskim.

Najnowsza książka Amy Goodman „The Silenced Majority: Stories of Uprisings, Occupations, Resistance, and Hope”, napisana wspólnie z Denisem Moynihanem, była przebojem czytelniczym w USA. Autorka przedstawia w niej historię osób, które stawiły opór korporacjom i władzy rządu - oddaje głos ludziom, którzy nie stają się bohaterami doniesień głównych mediów. Przedmowę do książki napisał reżyser Michael Moore. Tytuł znalazł się w czołówce listy bestsellerów „NYT”. Książka będzie dostępna podczas spotkania w Warszawie.

 „Amy Goodman wyniosła dziennikarstwo śledcze na nowe wyżyny”
- Noam Chomsky

„Goodman nie boi się mówić prawdy o władzy. Robi to codziennie”
- Susan Sarandon

„Dziennikarska krucjata najwyższych lotów”
- Arianna Huffington

Amy Goodman urodziła się w 1957 r., ukończyła Harvard, pracowała w stacjach radiowych, a od 1996 r. współtworzy Democracy Now! – niezależny, nagradzany, globalny program informacyjnych, nadawany codziennie w 1100 kanałach radiowych i telewizyjnych 35 krajach, a także on-line. Dostępny jest w różnych formatach, z transkrypcją językową i w wersji dla niesłyszących. Goodman jest główną prowadzącą i producentem wykonawczym programu, koncentruje się na tematach pomijanych przez media głównego nurtu, np. wywiadach z aktywistami, działaczami, liderami społecznymi, artystami i naukowcami, debatach między przedstawicielami władzy a zwykłymi ludźmi, protestach, reportażach śledczych. Democracy Now! jest najszybciej rozwijającym się niezależnym programem informacyjnym w USA, dociera do milionów odbiorców na świecie, współtworzy go kilkudziesięcioosobowy zespół. Program jest finansowany przez fundacje i samych odbiorców, nie emituje reklam i nie korzysta ze środków rządowych.

Amy Goodman za działalność dziennikarską otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. od Associated Press, United Press International i nazywaną alternatywnym Noblem Right Livelihood Award „za stworzenie prawdziwie niezależnego modelu dziennikarstwa politycznego, które umożliwia milionom odbiorców poznanie alternatywnych głosów często wykluczanych przez główne media”. Odebrała też Golden Reel za najlepszy program dokumentalny, Robert F. Kennedy Memorial Prize, James Aronson Award for Social Justice Reporting, Gracie Award przyznawaną dziennikarkom radiowym i telewizyjnym. Goodman prowadzi kolumnę autorską m.in. w King Features oraz „The Guardian”.

Amy Goodman o dziennikarstwie i mediach:
„MEDIA TO SCENOGRAFOWIE WŁADZY”

„IDĘ TAM, GDZIE JEST CICHO. ODDAJĘ GŁOS UCISZONEJ WIĘKSZOŚCI”

„MEDIA KORPORACYJNE NALEŻĄ DZIŚ DO EKSPERTÓW, KTÓRZY WIEDZĄ TAK NIEWIELE O TAK WIELU SPRAWACH – OBJAŚNIAJĄ NAM ŚWIAT, ZUPEŁNIE GO NIE ROZUMIEJĄC”.

Amy Goodman napisała pięć bestsellerów, notowanych na liście „New York Times”.
„THE SILENCED MAJORITY: STORIES OF UPRISINGS, OCCUPATIONS, RESISTANCE, AND HOPE”.

W najnowszej książce, napisanej z Denisem Moynihanem, Amy Goodman dowodzi porażki mediów korporacyjnych, które prezentują wąską grupę ekspertów powiązanych z przedstawicielami świata polityki i biznesu. Przeciwstawia im siłę oddolnego, niezależnego dziennikarstwa, a także indywidualne głosy obywateli, którzy podejmują samodzielne próby kształtowania demokracji i wpływania na rzeczywistość.
„THE EXCEPTION TO THE RULERS: EXPOSING OILY POLITICIANS, WAR PROFITEERS, AND THE MEDIA THAT LOVE THEM”. Autorka opisuje relacje elit władzy w USA, wzmacnianych przez media korporacyjne oraz wpływowe syndykaty mediowe. Konfrontacja waszyngtońskiego establishmentu z głosami obywateli.
„STATIC: GOVERNMENT LIARS, MEDIA CHEERLEADERS, AND THE PEOPLE WHO FIGHT BACK” Wspólnie z bratem, dziennikarzem śledczym, Amy Goodman odsłania prawdę
o torturach, wojnie, podsłuchach, wspólnych interesach rządu i korporacji, a także mediach kontrolowanych przez polityków.

„STANDING UP TO THE MADNESS: ORDINARY HEROES IN EXTRAORDINARY TIMES”. Reportaż z podróży po wielu amerykańskich stanach, przedstawiający historie współczesnych buntowników, którzy sprzeciwili się politykom, wielkiemu biznesowi, i wzięli władzę w swoje ręce. Od Afroamerykańskich mieszkańców Nowego Orleanu po bibliotekarki w Connecticut – ludzie sami zmieniają sposób uprawiania polityki.
„BREAKING THE SOUND BARRIER”. Zbiór tekstów, w których Amy Goodman oddaje głos „niesłyszalnym” – postaciom pomijanym przez główne media. W książce występują m.in. żołnierze, którzy odmówili udziału w amerykańskich wojnach, ofiary tortur i przemocy policji. Książkę uznano za credo niezależnego dziennikarstwa i dowód wpływu, jaki może wywierać na rzeczywistość.

Big Book Festival i barStudio zapraszają
NIEZALEŻNE MEDIA W CZASACH WOJEN I ZMIAN KLIMATYCZNYCH
wykład i rozmowa z Amy Goodman, twórczynią Democracy Now!
Piątek, 22 listopada, godz. 19.00
barStudio
Pl. Defilad 1, PKiN, Teatr Studio
Wstęp wolny
Wykład i dyskusja odbędą się w języku angielskim.

 

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.11.13, autor: goculture)
Dział wszystkie
Tagi: Amy Goodman, Democracy Now, Free, journalist, media, warsaw, usa,
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia