Warszawa. Gender i queer radykalnie – postpłciowość i radykalizmy queer

Zapraszamy na spotkanie z Rafałem Majką na temat postpłciowości i radykalnych teorii queerowych. Już 25 marca (poniedziałek) o 17:00 w Instytucie Socjologii UW.

Czym jest postpłciowość? Czy żyjemy w świecie, gdzie każdy i każda może być tym i tą, kim chce – w świecie-hipermarkecie, w którym komponujemy swoją własną płeć, tak jak nam pasuje w danej chwili? Czy świat postpłciowy jest pewnym postulatem na przyszłość, horyzontem, do którego musimy dojść powoli liberalnymi krokami? Jak wygląda i gdzie jest queerowa utopia? Czym jest/ nie jest queer w neoliberalizmie? Czy queer to tylko płciowość i seksualność? Czy teorie queer jako projekty generalnie rzecz biorąc antywykluczeniowe, egalitaryzujące, są też projektami antykapitalistycznymi? Jak się myśli o płci i seksualności, jeśli znika nam z optyki perspektywa klasowa?

Koncepcyjnie spotkanie będzie podzielone niejako na dwie części, które – po przeanalizowaniu dwóch koncepcji, tj. postpłciowości oraz antykapitalistycznej perspektywy queer – łączą się ze sobą w taki sposób, że jedna stanowi warunek drugiej. Dla (neo)liberalnego umysłu, mocno osadzonego w pragmatycznym tu i teraz, będą to narzędzia zbyt radykalne i utopijne – w sensie pejoratywnym.

Rafał Majka – absolwent filologii angielskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. Współredaktor czasopisma naukowego poświęconego studiom queer InterAlia (www.interalia.org.pl). Obecnie jest doktorantem Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich SWPS w zakresie kulturoznawstwa; w dysertacji bada perspektywy radykalnej polityki na styku studiów queer i studiów postanarchistycznych. Jego zainteresowania obejmują studia kulturowe, gender oraz queer studies, feminizm, filozofię polityczną, współczesne teorie krytyczne, antropologię oraz ruchy społeczne. W tym roku ukazała się pod jego redakcją książka „Postpłciowość? Praktyki i narracje tożsamościowe w ponowoczesnym świecie” (wyd. Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, pod red. A.E. Banot, A. Barabasz i R. Majka).

Queer UW
https://www.facebook.com/events/477124145676073/?fref=ts

Dodaj artykuł do:
(dodano 23.03.13, autor: wanilia)
Dział wszystkie
Tagi: Warszawa. Gender i queer radykalnie – postpłciowość i radykalizmy queer
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia