XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Wiosną Łódź znowu stanie się najważniejszym punktem na mapie polskiego teatru. 19 marca rozpocznie się XXVIIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, który w nowym roku tradycyjnie otwiera cykl najważniejszych polskich festiwali teatralnych.

Sprzedaż biletów rozpocznie się 22 lutego o 14:30 – online, w kasie biletowej i w biletomacie w Galerii Łódzkiej.

W tym roku temat Festiwalu to „Artysta. Wizjoner”. Spektakle tematycznie skupione są wokół kondycji człowieka, dekonstrukcji świata wartości oraz wolności i jej granic – mówi dyrektorka artystyczna Festiwalu i dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.

Festiwal zainauguruje 19 marca pokaz „Dziadów” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Na tamtej scenie „Dziady” mają ciężar i ładunek artystyczny, który trudno byłoby przenieść. Architektura, neobarokowe dekoracje, malowana kurtyna Siemiradzkiego i historia tego miejsca powodują, że w Teatrze Słowackiego „Dziady” mają niepowtarzalny wydźwięk – zaznacza Pilawska.

W marcu i kwietniu zobaczyć będzie można między innymi spektakle w reżyserii Iwana Wyrypajewa, Anny Augustynowicz, Bartosza Szydłowskiego, Iwo Vedrala, Małgorzaty Bogajewskiej. Zaprezentowane zostaną także dwie prapremiery zrealizowane specjalnie na Festiwal. Pierwszą będzie „Maria” – sztuka Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Druga to „Imagine” w reżyserii Krystiana Lupy, koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Powszechnego w Warszawie.

W ramach festiwalu zaprosimy także na projekcje zapisów dwóch spektakli w reżyserii Krystiana Lupy, które zrealizował w ostatnim czasie poza Polską. Pokażemy „Austerlitz” z Państwowego Teatru Młodzieżowego w Wilnie oraz „Dziennik Szaleńca” zrealizowany w Chinach. Odbędzie się także międzynarodowa konferencja poświęcona Krystianowi Lupie (materiały z niej zostaną wydane jako wydawnictwo) oraz dwie wystawy. Jedna wystawa poświęcona będzie twórczości Lupy, druga będzie prezentacją jego rysunków. Zaprosimy także na koncert „Climate Keys”, czyli prapremierowe wykonanie projektu koncertowo-edukacyjnego zrealizowane specjalnie na Festiwal – zapowiada Ewa Pilawska.

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych współfinansowany jest przez Urząd Miasta Łodzi.

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.02.22, autor: gaba)
Dział wszystkie
Tagi: XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia