O współczuciu i umieraniu w czeskim filmie „Opieka domowa” Slávka Horáka

Czeski film „Opieka domowa” w reżyserii Slávka Horáka, reżysera nagrodzonego „Director to Watch” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs, wejdzie do kin 4 listopada. Jednak już w październiku widzowie wybranych miast Polski będą mieli okazję przedpremierowo obejrzeć „Opiekę domową”, która znalazła się w programie Kina na Granicy w Drodze. Będzie to znakomita okazja, żeby obejrzeć filmy polskie i czeskie, które cieszyły się największym zainteresowaniem widzów 18. edycji Kina na Granicy w Cieszynie.

Jak podkreślają organizatorzy Kina na Granicy w Drodze „Głównym celem imprezy jest promocja, wspieranie i prezentacja najbardziej wartościowych zjawisk i tendencji w polskim i czeskim kinie.”  Pokazy odbędą się w 10 miastach Polski i Czech. W załączniku przesyłam Państwu informację prasową przygotowaną przez organizatorów Kina na Granicy w Drodze oraz zdjęcie.

„Opieka domowa” reż. Slávek Horák, Czechy, Słowacja 2015, 92 min.

Balansując pomiędzy tonami komediowymi i słodko-gorzkimi, film opowiada o egzystencjalnych wyborach pielęgniarki, która przedkłada potrzeby innych nad swoje. To również opowieść o miłości pomiędzy nietuzinkową parą w średnim wieku. Vlasta, pielęgniarka środowiskowa opiekująca się marudnymi pacjentami w ich domach, z pasją i poświęceniem wykonuje swoją pracę, kocha też gorąco swojego męża Lada i córkę. Pewnego dnia życie bohaterki drastycznie się zmienia i będzie ona musiała wyjść ze swojej roli. Odtwórczyni głównej roli Alena Mihulová, została nagrodzona na MFF w Karlowych Warach oraz na MFF w Palm Springs.

O swoim filmie mówi reżyser, Slávek Horák:  „Chciałem zrobić szczery film na temat spraw, o których ludzie boją się rozmawiać, w tym wypadku chodzi o współczucie i umieranie. Mój obraz portretuje emocje, ale nie stroni przy tym od humoru, bo chciałem przypomnieć widzom o tym, że nie są nieśmiertelni, ale także nauczyć ich lepiej doceniać bliskich i dbać o siebie samych.”

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kino na Granicy rusza w drogę!

Umknęła Ci 18. edycja Kina na Granicy? A może chcesz przeżyć to jeszcze raz? Nic straconego! Jeszcze tej jesieni, w 10 miastach w Polsce i w Czechach pojawi się Kino na Granicy! Stanie się tak za sprawą projektu Kino na Granicy w Drodze, który otrzymał wsparcie w ramach konkursu Forum Polsko-Czeskiego.

- Głównym celem imprezy jest promocja, wspieranie i prezentacja najbardziej wartościowych zjawisk i tendencji w polskim i czeskim kinie. Dlatego też zabieramy w podróż ze sobą bardzo dobre filmy, które odniosły spory sukces od momentu premiery i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności 18. edycji Kina na Granicy. Poprzez wizytę w większych polskich i czeskich miastach chcemy także poszerzyć grono odbiorców Kina na Granicy i zaprosić ich do wizyty w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie – wyjaśniają organizatorzy Kina na Granicy w Drodze. 

Kino na Granicy w Drodze zatrzyma się w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Katowicach, a także w Ostrawie, Karwinie, Brnie, Ołomuńcu i w Pradze. W programie polskiej trasy przedpremierowa projekcja filmów „Ja, Olga Hepnarova”, „Opieka domowa” oraz miniwykład Jacka Dziduszko o nowym kinie czeskim. Z kolei w ramach czeskiego tournée Kina na Granicy pokażemy filmy „Moje córki krowy” oraz „Mów mi Marianna”, które nie znalazły się jeszcze w czeskiej dystrybucji, a zatem będzie to niebywała gratka dla fanów polskiego kina. Wstęp do polskich filmów zrobi Petr Vlček.

Bilety w cenie: 25 zł / 150 koron (karnet na dwa filmy) oraz 15 zł / 90 koron (pojedynczy seans) do kupienia w kasach kin, w których odbywać się będą seanse. Wszystkie osoby, które zakupią karnet na oba filmy, otrzymają na wstępie specjalne torby z motywem Kina na Granicy w Drodze, a wśród wszystkich uczestników rozlosowane zostaną akredytacje na 19. edycję Kina na Granicy oraz filmy DVD.

Szczegółowe informacje na stronie www.kinonagranicy.pl oraz profilu www.facebook.com/kinonagranicy.

HARMONOGRAM KINA NA GRANICY W DRODZE:


Łódź – 6.10.2016
Ostrawa – 4.10.2016
Warszawa – 12.10.2016
Karwina – 15.10.2016
Kraków – 14.10.2016
Ołomuniec – 18.10.2016
Poznań – 27.10.2016
Brno – 27.10.2016
Katowice – 28.10.2016
Praga – 14.10.2016


OPISY FILMÓW:

Ja, Olga Hepnarová, reż. P. Kazda, T. Weinreb, 2016 (105'), godz. 18.00
Historia, która wstrząsnęła Czechosłowacją w latach 70-tych, a obecnie jest niemal zupełnie zapomniana. Olga Hepnarová zasłynęła tym, że wjechała ciężarówką w pełen ludzi przystanek tramwajowy. W trakcie policyjnych przesłuchań utrzymywała, że swego czynu dokonała z premedytacją. Życie zbrodniarki ukazane zostało w sposób pozbawiony tabloidowej ekscytacji i psychologicznych uproszczeń. Niejednoznaczność filmu znakomicie potęguje kreacja Michaliny Olszańskiej.

Opieka domowa, reż. S. Horák, 2015 (92'), godz. 20.30
To ciepły dramat, historia pielęgniarki środowiskowej Vlasty, której niestraszni najbardziej marudni pacjenci. Nieoczekiwanie musi ona wejść w skórę swoich podopiecznych i stoczyć kolejną, jeszcze trudniejszą walkę z losem. Taki film mogli zrobić tylko Czesi. Przejmujący, trudny temat jest w nim podany z dystansem, gorycz przełamuje humor, a bezpretensjonalni bohaterowie wzbudzają sympatię mimo swoich wad. W rolach głównych  Bolek Polívka i nagrodzona w Karlowych Warach Alena Mihulova.

Moje córki krowy, reż. K. Dębska, 2015 (88'), godz. 18.00
Siostrzana miłość to utopia. Relacja Marty i Kasi opiera się na przymusie obcowania z rodziną, która składa się właściwie z obcych sobie ludzi. Kobiety od dzieciństwa za sobą nie przepadały. Różni je praktycznie wszystko – od statusu społecznego po wiarę w siły nadprzyrodzone i gust. W Moich córkach krowach Kingi Dębskiej nie ma miejsca na melodramatyczne epizody zapewniające o „sile rodzonych sióstr”. Tragedia rodzinna – choroba bliskich – nikogo nie oczyszcza. Chodzi przede wszystkim o bycie razem, co nie wyklucza konfliktów, niesnasek i nieprzyjemności. Siłą filmu Dębskiej jest błyskotliwy scenariusz i duet aktorski Agata Kulesza – Gabriela Muskała.

Mów mi Marianna, reż. K. Bielawska, 2015 (75'), godz. 20.00
Kiedy Marianna chce być Marianną do końca – nie tylko emocjonalnie, ale też cieleśnie i prawnie – musi zrezygnować z całego swojego dotychczasowego życia. Musi zostawić żonę i córki, pogodzić się z odrzuceniem i brakiem akceptacji ze strony rodziców, z samotnością. Ale pragnienie bycia kobietą, życia w zgodzie z własnym ciałem i tożsamością, jest silniejsze. Starając się o zmianę metryki, przygotowując się do operacji zmiany płci, Marianna jest pełna entuzjazmu i wiary w przyszłość. Kiedy jednak jej życie nieoczekiwanie łamie choroba, wybrzmiewa cały dramat tej egzystencji. W poruszającym dokumencie Karolina Bielawska portretuje swoją bohaterkę z szacunkiem i z ogromną dozą czułości. W wyważony sposób odsłania jej emocje i motywacje, subtelnie opisuje relacje z bliskimi, pokazuje i utratę, i narodziny miłości.

mat. pras. org. opr.

Dodaj artykuł do:
(dodano 16.09.16, autor: wanilia)
Dział film
Tagi: Czeski film, Opieka domowa, Slávk Horák, Kino na Granicy w Drodze, Cieszyn,współczucie , umieranie, Director to Watch, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia