Narodowy Instytut Fryderyka Chopina: działania edukacyjne we wrześniu

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina proponuje we wrześniu bogatą ofertę działań edukacyjnych.

W najnowszej ofercie powracają warsztaty artystyczne dla dzieci 3-7 lat: Mała Akademia Chopinowska, która ma swój odpowiednik w co drugą niedzielę w Żelazowej  Woli; Instytut będzie też obchodzić Europejskie Dni Dziedzictwa, Warszawskie Dni Rodzinne, Tydzień Kultury Bez Barier, Akcję Kultura 60+.

Instytut zaprasza również na bezpłatne wtorki o godz. 18.00:

20 września, o godz. 18.00 Sztuka słuchania,

27 września, o godz. 18.00 Czytania performatywne z fragmentami opery Ofelia/Hamlet z udziałem Wojciecha Malajkata.


Mała Akademia Chopinowska. Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

W piątym sezonie punktem wyjścia dla warsztatów muzycznych i plastycznych będzie twórczość kompozytorów polskich: od mistrzów renesansu do twórców współczesnych. Zajęcia będą okazją do poznania ważnych postaci i utworów dla polskiej kultury muzycznej, a forma warsztatowa pozwoli każdemu uczestnikowi samemu stać się artystą.

17 września – Kleszczmy rękoma! Psałterz Mikołaja Gomółki
24 września – Mazurki i Tatry – Karol Szymanowski

Zajęcia odbywają się w każdą sobotę w trzech grupach wiekowych: gr. I dzieci 3-4 lata (godz. 11.00-12.15); gr II dzieci 5-6 lat (godz. 12.15- 13.45); gr. III dzieci 7-10 lat (godz. 12.15 13.45). Koszt: 18 zł/zajęcia; 60 zł za karnet na 4 zajęcia, po dokonaniu rezerwacji pod nr. tel. (22) 44 16 251/252 lub mailowo: bilety.muzeum@nifc.pl.

Warszawskie Dni Rodzinne

Kim byli rodzice Chopina i w jakich okolicznościach się poznali? Co skłoniło Nicholasa Chopina do przyjazdu z Francji do Polski i jak trafił do Żelazowej Woli? Co to jest koncert brillant i jaka jest relacja między fortepianem i orkiestrą w takim gatunku? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas Warszawskich Dni Rodzinnych. Wyruszymy także na szlak spotkań Frycka z kulturą wsi, tańcząc krakowiaka, oberka, poloneza czy kujawiaka.

16 września, godz. 16.00 - oprowadzanie po Muzeum Fryderyka Chopina „Rodzina Chopina” dla rodzin z dziećmi
16 września, godz. 17.00 - lekcja muzealna „Krakowiaczek jeden”
17 września, godz. 15.00 - lekcja muzealna „Koncert z Fryderykiem” angażująca rodziców i dzieci
16-17 września, Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1. Zapisy: www.ezapisywdr.pl Liczba miejsc ograniczona.

Mała Akademia Chopinowska w Żelazowej Woli

Po pięciu sezonach zajęć prowadzonych w Muzeum Fryderyka Chopina, zapraszamy na nową odsłonę Małej Akademii Chopinowskiej w Żelazowej Woli. Zintegrowane zajęcia muzyczno-plastyczne osnute wokół twórczości i życia Fryderyka Chopina oraz jego otoczenia, skupione wokół fortepianu i sztuki wizualnej XX wieku, wprowadzą najmłodszych w świat muzykowania, pozwolą poznać różne techniki ekspresji i  odkryją świat sztuki współczesnej. Zajęcia będą natchnieniem do indywidualnych poszukiwań i odkrywania własnych talentów wśród rówieśników i pod okiem rodziców.

18 września - Kolory jesieni. Barwa w muzyce i sztuce wizualnej.
Zajęcia odbywają się w co drugą niedzielę w dwóch grupach wiekowych: gr. I dzieci 3-6 lat (godz. 11.00-12.00); gr II dzieci 7-10 lat (godz. 11.00-12.00).
Koszt: 15 zł/zajęcia; 45 zł za karnet na 4 zajęcia, po dokonaniu rezerwacji pod nr. tel. (46) 863 33 00, (46)861 11 98 lub mailowo: zelazowawola.rezerwacje@nifc.pl

Klub przyrodnika

Mali odkrywcy pod okiem doświadczonego edukatora-przyrodnika, zaopatrzeni w niezbędny sprzęt wyruszą w podróż po krainie drzew, roślin w układzie piętrowym i egzotycznych krzewów. Jakie tajemnice kryje w sobie park wokół Domu Urodzenia Fryderyka Chopina jesienią i zimą? Czy obserwowanie przyrody jest sztuką?

18 września, godz. 12.30 - Kto leci, a kto zostaje, czyli o ptasich wędrówkach
Zajęcia przyrodnicze w Parku dla dzieci w wieku 3-10 lat, odbywają się w co drugą niedzielę. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Żelazowa Wola 15. Uczestnicy Małej Akademii Chopinowskiej – wstęp wolny. Pozostali – wstęp w cenie biletu wstępu do Parku.

Spacery po Parku w Żelazowej Woli

Jedno z największych osiągnięć w sztuce ogrodnictwa, dzieło sztuki otaczające Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, stworzone w hołdzie wybitnemu kompozytorowi odkryjemy podczas oprowadzań edukacyjnych. Jakie są kulisy powstania modernistycznego parku? W jaki sposób muzyka, rzeźba, architektura i sztuka krajobrazu wzajemnie się przenikają? Jak zaprojektować własny ogród?

18 września,  godz. 12.30 - Park-Pomnik
Zajęcia przyrodnicze dla dorosłych i młodzieży odbywają się co niedzielę. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Żelazowa Wola 15. Uczestnicy Małej Akademii Chopinowskiej – wstęp wolny. Pozostali – wstęp w cenie biletu wstępu do Parku.

Sztuka słuchania: Scherzo h-moll op. 20

Scherzo znaczy żart. Słuchając utworu Chopina, trudno myśleć o uśmiechu. Jeśli tkwi w nim humor, to o wyraźnie czarnym zabarwieniu. Jak jednak rozpatrywać kluczem humorystycznym ujęte w demoniczne ramy czułe wspomnienie ojczystej kolędy Lulajże Jezuniu? Ogromny kontrast między częścią demoniczną a anielską u progu lat 30. XIX w. wydawał się zapewne tak nieprawdopodobny, że przywiązany do klasycznego umiaru odbiorca mógł zareagować nań nerwowym chichotem, który zapewne więzł mu jednak w gardle, gdy to, co wydawało się okrutnym żartem, okazywało się śmiertelną powagą. Dlaczego więc taki właśnie tytuł? O tym dającym do myślenia Chopinowskim żarcie porozmawiamy z Krzysztofem Książkiem, który w ostatnim czasie zmierzył się z tym utworem dwukrotnie: podczas Konkursu Chopinowskiego wykonywał go na współczesnym instrumencie, na Festiwalu Chopin i Jego Europa – na instrumencie historycznym. Czy różnica między nimi miała znaczenie dla jego interpretacji?
20 września, godz. 18.00. Sala koncertowa Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1. Wstęp wolny.

Czytania performatywne z fragmentami opery Ofelia/Hamlet

Franco Faccio - włoski kompozytor napisał do libretta Arrigo Boito operę "Amleto" inspirowaną Szekspirowskim Hamletem. Premiera odbyła się w 1865 r w Genui. Przez prawie 130 lat opera ta została całkowicie zapomniana. Gdy w 2014 roku wystawiono ją ponownie, recenzentka "The Washington Post" określiła ją jako "brakujące ogniwo między Verdim i operą werystyczną końca XIX wieku". Jak XIX-wieczna poetyka wpłynęła na postrzeganie głównych postaci dramatu Szekspira? Co jest ich współczesnym imaginarium?
Fragmenty „Hamleta” W. Szekspira przeczyta Wojciech Malajkat, partię Ofelii zaśpiewa Olga Rusin (sopran), a Amleta - Zbigniew Malak (tenor), na fortepianie zagra Anna Marchwińska.
Reżyseria: Waldemar Raźniak.
27 września, godz. 18.00. Sala koncertowa Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1. Wstęp wolny.

Europejskie Dni Dziedzictwa. „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią: świątynie, arcydzieła, pomniki”

W ramach wydarzenia zwiedzanie wystawy stałej w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina, czasowej „Chopinowi. Trzy pomniki dla kompozytora 1891 – 1926 – 1961” oraz spacer po parku, który jest jednym z najciekawszych  ogrodów zrealizowanych w okresie międzywojennym.
godz. 12.30 - Park-Pomnik. Spacer edukacyjny.
godz. 14.00 - „Od rzeźby figuratywnej do pomnika w ruchu”, oprowadzanie po wystawie czasowej „Chopinowi. Trzy pomniki dla kompozytora 1894 – 1926 – 1961”, sala wystaw czasowych, Pawilon Preludium
godz. 16.00 - „Żelazowa Wola wczoraj i dziś”, oprowadzanie po Domu Urodzenia Fryderyka Chopina
18 września. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Żelazowa Wola 15. Wstęp wolny.

Romantyzm-modernizm-współczesność. Plener artystyczny w Żelazowej Woli

Nowy cykl edukacyjno-artystyczny  odbywający się w parku, w  którym wezmą udział uczniowie liceum plastycznego. Zwiedzą ekspozycję stała i czasową, park, zainspirują się recitalami tworząc dzieła malarskie w plenerze, poznają miejsca sąsiadujące z Żelazową Wolą (Brochów, Guzów, Sochaczew) oraz będą mieli okazję spotkać się z autorytetem z Akademii Sztuk Pięknych.
26-30 września, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Żelazowa Wola 15.

Sztuka projektowania wystawy

Anna Rzeźnik i Kasper Skirgajłło-Krajewski, twórcy projektu ekspozycyjnego, współpracujący z Muzeum F. Chopina, odkryją jedną z najbardziej rozwijających się dziedzin związanych ze sztuką. Treści merytoryczne, warunki przestrzenne, możliwości techniczne to najważniejsze elementy wpływające na projekt wystawy. Jak stworzyć ekspozycję komunikującą się z odbiorcą? Jaka jest rola nowych technologii w opowiadaniu o dziedzictwie Chopina i  innych wybitnych twórców kultury? Gdzie przebiega granica między wystawą a przestrzenią publiczną? 
28 września, godz. 10.00 - 13.30. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Żelazowa Wola 15. Warsztaty towarzyszące wystawie czasowej dedykowane uczniom  liceum plastycznego uczestniczącym w plenerze malarskim w parku w Żelazowej Woli. 

Muzeum Bez Barier

Warsztaty artystyczne dla osób niewidomych pt. „Książka Artystyczna”
Ilustracje do wspólnie tworzonej książki zostaną wykonane w formie rzeźbiarskiej w trakcie warsztatów z ceramiki, inspirowanych muzyką Chopina. Celem warsztatów jest poznanie nowych technik plastycznych, pobudzenie myślenia twórczego, rozwój kreatywności, pomysłowości, pobudzenie wyobraźni, integracja. Realizowane tematy związane będą z gestem, symbolem, znakiem plastycznym jako formami pozawerbalnego komunikatu.
21 września, godz. 16.00. Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1.

Tydzień Kultury Bez Barier

23 września, godz. 16.00 – warsztaty z art-recyclingu dla dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym „Orkiestra artrecyclingowa”.
Podczas warsztatu z art-recyclingu mali uczestnicy będą poznawać instrumenty orkiestry oraz rolę jaką w niej pełnią i ich rozmieszczeniem na scenie. Następnie w części  warsztatowej dowiedzą się jak ważna jest recyclingu w ochronie środowiska, a także wykonają instrumenty ze zużytych surowców sztucznych. Warunkiem jest, aby wykonany artrecyklingowy instrument wydawał dźwięk. Finałem będzie wspólne wykonywanie muzyki z powstałych instrumentów.

24 września, godz. 16:00 – oprowadzanie po ekspozycji w tłumaczem na język migowy pt. „Chopin z dystansem. O portretach i karykaturach wielkiego kompozytora”
Oddział Muzeum Fryderyka Chopina w  Żelazowej Woli udostępnia swoje zbiory i organizuje wydarzenia edukacyjno-artystyczne skierowane do wszystkich grup odbiorców, w tym również do osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, wzorku, słuchu i ruchowymi.

27 września, godz. 10.00 – „Wczoraj znów pozowałem”, warsztaty muzyczno-plastyczne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie wprowadzające do wystawy czasowej „Chopinowi. Trzy pomniki dla kompozytora  1894 – 1926 – 1961”. Pawilon Preludium, których nazwa-cytat Fryderyka Chopina nawiązuje do częstej w XIX wieku praktyki pozowania portrecistom przez artystów. Tematem będzie chopinowska ikonografia, historia portretu i rzeźby oraz wizerunki prezentowane na wystawie czasowej zwieńczone warsztatem muzyczno-plastycznym z komentarzem prowadzącego do utworów Fryderyka

27 września, godz. 13.00  –  recital w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina z komentarzem do utworów i oprowadzanie z audiodeskrypcją wybranych obiektów dla osób niewidomych.

29 września, godz. 12.00 – „Tajemnice Parku-Pomnika”. Spacer po parku dla osób niesłyszących z tłumaczem.

23-24 września, Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1. Wstęp wolny.

27-29 września, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Żelazowa Wola 15. Wstęp wolny.

Akcja Kultura 60+

25 września, godz. 16.00 – wykład „Chopin i wirtuozi”
Pojedynki wirtuozów skrzypiec i fortepianu, dynamiczny rozwój techniki pianistycznej i możliwości instrumentów, wreszcie rozwój instytucji koncertów publicznych, wszystko to sprawiało, że postać wirtuoza stała się ikoną dwudziestolecia, które Chopin spędził w Paryżu. W kontekście współczesnych mu pianistów-wirtuozów Chopin zajmował jednak miejsce osobne. Nim jednak zaczął unikać publicznych występów, z pełnym entuzjazmem i młodzieńczą brawurą stanął w szranki muzycznej rywalizacji, komponując arcydzieła wirtuozowskiego stylu brillant.

25 września, godz. 17.00 – oprowadzanie – recital „Chopin w oczach kompozytorów”

Czy Chopina można odnaleźć w muzyce innych kompozytorów? Bez wątpliwości trzeba odpowiedzieć twierdząco. Historia wpływów jego idiomatycznej stylistyki na innych twórców rozpoczyna się jeszcze za jego życia. Robert Schumann sportretował go w swoim Karnawale a Liszt naśladował chopinowski idiom, przepisując pieśni Chopina na muzykę fortepianową. Wpływy te rozciągają się znacznie dalej, sięgają wieku XX i muzyki najnowszej. Jak brzmi muzyka Chopina przefiltrowana przez wrażliwość współczesnych kompozytorów?

25 września, Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1. Wstęp wolny.
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, ul. Tamka 43, 00-355 Warszawa, www.chopin.nifc.pl

Więcej informacji na temat wydarzeń, realizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina na stronie: www.chopin.nifc.pl.

Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1, www.chopin.museum
czynne: wtorek-niedziela w godz. 11.00-20.00 (ostatnie bilety sprzedawane są o godz. 19.15). Zwiedzający wpuszczani są na teren ekspozycji stałej do godz. 19.45.Rezerwacje biletów: tel. (22) 44 16 251/(22) 44 16 252 lub mailowo bilety.muzeum@nifc.pl

DARMOWY WSTĘP DO MUZEUM: NIEDZIELA

Muzeum Fryderyka Chopina posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych: windy i podjazd dla wózków w razie konieczności, wejście dla osób na wózkach inwalidzkich od ul. Tamka. Dla osób niesłyszących udostępniamy na życzenie filmy z tłumaczem języka migowego, a dla niewidomych – tyflografiki wybranych obiektów.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Dodaj artykuł do:
(dodano 01.09.16, autor: wanilia)
Dział muzyka
Tagi: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina,
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia