Dlaczego sztuka ucieka z galerii? Po co podejmuje próby aktywizmu społecznego? – spotkanie z Anetą Szyłak

25 lutego w lubelskiej Galerii Labirynt odbędzie się spotkanie z Anetą Szyłak zatytułowane Dlaczego sztuka ucieka z galerii? Po co podejmuje próby aktywizmu społecznego?

Pretekstem do spotkania w Galerii Labirynt jest nowo wydana książka z legendarnym tekstem Briana O’Doherty Biały sześcian od wewnątrz. Ideologia przestrzeni galerii.

Esej ten, choć napisany przed ćwierćwieczem, może udzielić czytelnikowi odpowiedzi na wiele współczesnych pytań dotyczących sztuki, dlaczego ucieka ona z galerii, podejmuje różne próby aktywizmu społecznego i dlaczego próbuje ona wciąż na nowo rozwikłać problemy widza, relacji przestrzennych, percepcji sztuki oraz wiarygodności systemów ją wartościujących. Pokazuje ona, w jaki sposób sztuka nowoczesna dyskutowała ze swoimi funkcjami i formami przekazu. A także to, w jaki sposób sztuka lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych broniła się przed mechanizmami komercjalizacji – pisze Aneta Szyłak, tłumaczka książki i autorka wstępu.

Publikacja Biały sześcian od wewnątrz. Ideologia przestrzeni galerii jest pierwszą książką z nowej serii wydawniczej Fundacji Alternativa Teoria Praktyki.

Aneta Szyłak ­­– jest pełnomocniczką ds. powstania Muzeum Sztuki Współczesnej w Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz prezeską i dyrektorką artystyczną Fundacji Alternativa. Założyła i była pierwszą dyrektorką Instytutu Sztuki Wyspa (2004–2014) i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (1998–2001), autorką i dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa. Kuratorka wystaw (indywidualnie i zespołowo), m.in. What’s plain invites pattern (2015), Wernakularność (2015), Codzienność (2014), Hito Steyerl: Abstrakt (2014), Oliver Ressler: Wizje polityczne – Świat od nowa (2014), The Field is to the Sky, Only Backwards (2013), Materialność (2012), Buildings and Remnants (2012), Praca i Wypoczynek (2011), Estrangement (2010, 2011), Strażnicy Doków (2005), Palimpsest Muzeum (2004), BHP (2004) i Architectures of Gender (2003). Jest Współautorką książki The Curatorial. A Philosophy of Curating (2013). Występowała w Bard College, New School, Queens College i NYU; gościnnie pracowała w Akademii Sztuki w Moguncji oraz na Uniwersytecie Kopenhaskim. Obecnie przygotowuje pracę doktorską Curating Context. The Palimpsest on the Quotidian and the Curatorial w ramach Curatorial/Knowledge na Goldsmiths College oraz Uniwersytecie Kopenhaskim. Działa aktywnie na rzecz ochrony dziedzictwa poprzemysłowego w Gdańsku.

Dlaczego sztuka ucieka z galerii? Po co podejmuje próby aktywizmu społecznego? – spotkanie z Anetą Szyłak

25 lutego 2016 roku, godzina 17.00
Wstęp wolny
Galeria Labirynt
Lublin

Dodaj artykuł do:
(dodano 22.02.16, autor: blackrose)
Tagi: Dlaczego sztuka ucieka z galerii? Po co podejmuje próby aktywizmu społecznego?, spotkanie, Aneta Szyłak, Lublin
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia