Nadchodzi Figurama 2016: Przegląd rysunku studenckiego

Figurama jest wydarzeniem artystycznym istniejącym od 2000 roku, zainicjowanym przez środowisko czeskich artystów-pedagogów Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. Jest przeglądem figuratywnego rysunku studenckiego powstałego w pracowniach uczelni artystycznych.

Prezentacja ma charakter płynny, tzn. z każdą nową edycją wpisują się w projekt kolejne kraje i szkoły tworząc międzynarodową konfrontację tej dyscypliny artystycznej, różnie traktowanej na swych terytoriach.

Każdy kolejny rok kalendarzowy to oddzielny zestaw prac szkół uczestniczących w przeglądzie. W rocznym cyklu Figuramy odbywa się zawsze kilka wystaw przygotowywanych przez uczelnie partycypujące w projekcie, a dokumentem towarzyszącym co roku nowej edycji jest obszerny katalog z reprodukcjami prac wszystkich uczestników i szkół z danego roku. Równolegle organizowane są warsztaty rysunkowe, sympozja i prezentacje multimedialne środowisk twórczych.

Od pierwszej edycji w przeglądzie brały udział wyższe szkoły artystyczne z Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Japonii, Słowenii, Węgier, USA oraz z Polski: ASP w Katowicach /od 2006 r./, AE z Poznania, wrocławska i warszawska ASP.

Figurama 2016 jest kolejną edycją przeglądu, rozpoczynająca nowy cykl wystawą organizowaną przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych w Galerii Rondo Sztuki i w Galerii ASP      w nowym budynku Wydziału Malarstwa.

Istotą przeglądu jest wykazanie bądź podkreślenie nadrzędnej roli rysunku w procesie edukacji artystycznej, znaczenia rysunku figuratywnego w programach uczelni, jak i akceptacji dyscypliny w rozmaitych specjalizacjach twórczych. Z punktu widzenia dydaktyki doświadczenie to jest doskonałym materiałem porównawczym, sytuującym pozycję rysunku w programach artystycznych i statusach szkół artystycznych w międzynarodowej konfrontacji.

Podstawową hipotezą prezentacji jest udowadnianie nadrzędności rysunku w przestrzeni dyscyplin poprzez punktowanie jego cech rudymentarnych, konstrukcyjnych i formalnych w budowaniu dzieła, zasad fundamentalnych tworzących każdą jakość artystyczną i każde jej poszczególne sensy. W dzisiejszym postmodernistycznym pejzażu, w którym rysunek zbyt często zastępowany jest działaniami alternatywnymi, wystawa przypomina nam o funkcji rysunku jako warunku doświadczenia twórczego.

Rysunek figuratywny /w domyśle - studyjny/ będący przedmiotem zagadnienia zwraca się ku podstawie recepcji twórczej. Stoi na początku drogi artystycznego odkrywania. Od jego nadawcy wymaga samodyscypliny i pokory będąc "naocznie" sprawdzalnym wobec swego pierwowzoru. Definiowanie poprzez naturę daje możliwość bezpośredniej konfrontacji z "żywym" doświadczeniem.

Zawieszony pomiędzy dyktatem standardu i klasycznego schematu a hermetycznością i wyłącznością własnego języka /własnego, lecz wyzwolonego/ stoi przed dylematem wyboru, będącym początkiem doświadczenia przemiany. Świadomy, bądź podświadomy, wybór drogi własnej - niezależnie od końcowych rezultatów - jest twórczą zdobyczą sumującą się na własny idiolekt artystyczny.

Przegląd rysunku ukazuje potencjał drzemiący w medium i jego nieograniczone możliwości przekształceń. Międzynarodowa obsada daje możliwość porównań i badań jakości kształcenia w odmiennych programach szkół pochodzących z różnych ośrodków i przestrzeni kulturowych. Potwierdza tezę, że rysunek jest międzynarodowym językiem i środkiem komunikacji pozawerbalnej. Broni się swą pojedynczością wobec wpływów z zewnątrz, sugestii otoczenia czy siły tradycji kulturowej.

Stwarza podstawowe pytania o miejsce i jakość rysunku w labiryncie twórczych specyfikacji. Na ile dyscyplina ta opiera się założeniom zawężonej specjalizacji, w której się znalazła i czy powinna rozwijać się niezależnie od niej budując światopogląd i świadomość twórczą jego autora czy być, po prostu, na jej usługach.

Każda prezentacja takie wątpliwości wzbudza, stając się wskazówką zmian w systemach nauczania bądź potwierdzeniem przyjętych tez. Jest pytaniem - jak i cała sztuka - o kierunek i sposób dochodzenia do własnej niezależności i własnych prawd. 

FIGURAMA 2016

od 4 do 31 marca 2016
Rondo Sztuki

Wernisaż:
4 marca, godz. 18:00 w Galerii Rondo Sztuki (Rondo im. gen. J. Ziętka 1, Katowice)
4 marca, godz. 20:00 w Galerii Wertykalnej ( nowy budynek ASP, ul. Raciborska 50, Katowice)  - wystawa towarzysząca

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.02.16, autor: blackrose)
Tagi: Figurama 2016, przegląd rysunku studenckiego
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia