Rusza Muzeum z duszą - otwarcie Wystawy Stałej Muzeum Warszawskiej Pragi - w sobotę, 19-go i 20-go września

Muzeum Warszawskiej Pragi otwiera pierwszą w historii wystawę stałą poświęconą w całości prawobrzeżnej Warszawie. Zwiedzający poznają historię dzielnicy, jej tradycje rzemieślnicze i przemysłowe. Dowiedzą się, czym żyje prawy brzeg miasta, jak zmienia się Praga i jej mieszkańcy oraz jak widzą to artyści. Z okazji otwarcia wystawy stałej w weekend 19–20 września, od godz. 12.00, goście będą mogli także zwiedzić wystawę czasową „Podarować rzecz do muzeum”, złożoną z darów jakie muzeum otrzymało w trakcie swojej dotychczasowej działalności.

Czegóż tam nie ma? Nie ma zapewne rzeczy wielu, jest natomiast nadżarte rdzawym zębem czasu stare żelazko "z duszą", kojarzące sie z praską, charakterną duszą mieszkańców. Jest malownicza wyżymaczko-maglowniczka w towarzystwie obszernej balii z wysłużoną tarą. Jest podarowana szmaciana lalka z początku wieku XX., żołnierzyki zastygłe w plastikowych odlewach, śniadaniowa torba-chlebaczek z lat 50., waga szalkowa (tym cenniejsza, że z motywem dwóch powabnych syrenek) i fryzjeskie krzesło, na którym siadał być może szwagier Piekutoszczak, aparat fotograficzny Start (model 1954-60). Jest latarnia pozycyjna ze statku wiślanego "Syrena" (I poł. XX. w.) i puszka po amerykańskim maśle, które wuj Sam ofiarował nam w latach czterdziestych...

Zwiedzający pierwsze muzealne wystawy moga wziąć udział w warsztatach poświęconych tworzeniu drzewa genealogicznego i organizowaniu domowego archiwum oraz w warsztatach komiksowych i spektaklach teatralnych. Będzie to również okazja, aby poznać zespół muzeum oraz twórców wystawy stałej i czasowej, a także wysłuchać koncertów: w sobotę – Pablopavo i Ludzików, a w niedzielę – Cała Praga Śpiewa i CzessBandu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

– Myślę, że rola praskiego Muzeum korzystającego z nowoczesnych technik prezentowania zbiorów będzie znacząca. Szczególne podziękowania należą się przy tej okazji mieszkańcom – za ich aktywny współudział przy gromadzeniu eksponatów – materialnego świadectwa praskiej codzienności. Bogactwo dziedzictwa kulturowego, żywe elementy folkloru miejskiego, a także świadomość własnej tożsamości, którą można zaobserwować wśród współczesnych mieszkańców Pragi – wszystkie te cechy stanowią o rosnącej wciąż atrakcyjności turystycznej prawobrzeżnej Warszawy, a Muzeum ma szansę tę atrakcyjność podnieść i popularyzować – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy, rozpoczęło działalność dziewięć lat temu. Jego misją jest nie tylko zapoznawanie z Pragą, jej historią i dziedzictwem kulturowym, ale także nawiązywanie i wspieranie relacji pomiędzy mieszkańcami, przedsiębiorcami, rzemieślnikami, łączenie pokoleń, dokumentacja zmian zachodzących na Pradze i prezentacja tego co lokalne, ciekawe, unikatowe, dające powód do dumy. Odzwierciedleniem tej misji jest program muzeum, w tym m.in. spotkania poświęcone postaciom związanym z Pragą, których działalność i znaczenie wykraczają poza granice prawobrzeżnych dzielnic (np. spotkania z potomkami Zygmunta Nissenbauma, praskiego filantropa i przedsiębiorcy), okolicznym rzemieślnikom (np. w pracowni gorseciarskiej, krawieckiej czy pracowni lamp) oraz prezentacje filmów dokumentalnych obrazujących specyfikę dzielnicy. Muzeum współpracuje także z wieloma instytucjami, m.in. z Akademią Sztuk Pięknych, łącząc młodych projektantów z praskimi rzemieślnikami (projekt dyplomantki ASP wykonania obuwia w Spółdzielni Obuwia Stopa), czy Programem Pierwszym Polskiego Radia (projekt Polskie Radio znów na Pradze). Jest pierwszym w historii Warszawy publicznym muzeum zlokalizowanym na prawym brzegu Wisły.

Od 2014 roku muzeum mieści się w odremontowanych zabytkowych kamienicach wraz z oficyną oraz budynkiem biurowym przy ul. Targowej 50/52, w bezpośrednim sąsiedztwie Bazaru Różyckiego, najstarszego działającego targowiska Warszawy. Jest to docelowa siedziba muzeum, na terenie której znajduje się dostępny dla zwiedzających unikatowy zespół modlitewni żydowskich zdobionych polichromiami.

KKR
źródło: Muzeum Pragi

Dodaj artykuł do:
(dodano 17.09.15, autor: blackrose)
Tagi: otwarcie Wystawy Stałej Muzeum Warszawskiej Pragi
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia