DOLAROWIEC – OLIMP mitologia zubożałych bogów i hurys na emeryturze

Zapraszamy Was do Gdańska na wernisaż  "DOLAROWIEC – OLIMP mitologia zubożałych bogów i hurys na emeryturze" Fundacji Sfinks, który odbędzie się dziś 30 września w Gdańsku pod tamtejszym 'Dolarowcem'. 

W projekcie udział biorą artystki i artyści z Fundacji Sfinks: Alicja Gruca, Małgorzata Żerwe, Kacper Ołowski, Robert Florczak.

Budynek tzw. Dolarowca jest jedną z ikon nowoczesności i luksusu absurdalnego systemu ekonomiczno- społecznego, w którym najatrakcyjniejsze dobra można było dostac wyłącznie za waluty państw o diametralnie różnym, wręcz wrogim systemie ekonomiczno- społecznym. Z kilkugodzinnego materiału wybraliśmy ok. 20 minut najciekawszych, lub najpikantniejszych fragmentów wywiadów przeprowadzonych z: architektem i głównym projektantem budynku, mieszkańcami z których niektórzy mieszkają tam od samego początku, pracownikami ochrony (dawniej dozorca), oraz właścicielami Sushi baru, a właściwie restauracji , która mieści się na ostatnim piętrze budynku, a dawniej nosiła wymowną nazwę Olimp. Z tegoż Olimpu, rozpościera się widok na zupełnie inny Gdańsk niż ten oglądany oczyma bogów, pólbogów i hurys dawnego systemu. W blisko 20 minutowej pętli wideo autorzy projektu, czyli Alicja Gruca, Małgorzata Żerwe, Robert Florczak i Kacper Ołowski ze sfinksową przewrotnością wcielą się w autentyczne głosy opowiadających, by wraz z materiałem filmowym pokazującym współczesne oblicze architektoniczne budynku ukazac pauper- mitologię dnia dzisiejszego dawnego Dolarowca/Olimpu. Podobieństwo głosów i postaci jeśli trafione to zamierzone, reszta jest równie fikcyjna jak dawny Socjalizm i współczesna Wolność.

Akcja Anity Pasikowskiej-Pileckiej „Pocztówki z Gdańska” odbyła się latem. Artystka, zaczynając od budynku LOT-u, rozpoczęła swoją, subiektywną podróż przez miasto. Jej kolejne punkty wyznaczone zostały ulubionymi miejscami spotkanych ludzi. Szlak, którym podążała stworzony został przez Gdańszczan, ich ulubione miejsca w mieście. Wykonanie akwareli w wybranym punkcie stało się pretekstem do rozmów o Gdańsku, poznania historii związanych z miejscem.

Prace wykonane podczas 5 dni spędzonych w Gdańsku wyeksponowane zostaną w CSW Łaźnia (01-02 października).

Program

Projekcja w okolicach Dolarowca Grunwaldzka 92/98
30 września (godz. 15-20) – 1 października (11-15)
Wernisaż 30 września godz. 19:00

1-2 października, Anita Pasikowska-Pilecka, Pocztówki z Gdańska
CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.09.11, autor: redakcja)
Tagi: DOLAROWIEC, OLIMP, sztuka, wernisaż
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia