Olga Boznańska w Muzeum Narodowym w Krakowie

"Obrazy moje wspaniale wyglądają, bo są prawdą, są uczciwe, pańskie, nie ma w nich małostkowości, nie ma maniery, nie ma blagi. Są ciche i żywe i jak gdyby je lekka zasłona od patrzących dzieliła. Są w swojej własnej atmosferze". 

Po dziesięciu latach od ostatniej większej wystawy Olgi Boznańskiej: "Boznańska nieznana", pokazywanej w latach 2005/2006 m.in. w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie ponownie zaprezentuje najwybitniejsze jej dzieła. Ambicją wystawy jest przedstawienie ich w kontekście malarstwa światowego, którego twórczość Boznańskiej jest integralną częścią.

Wystawa zrealizowana w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie prezentowana także w Muzeum Narodowym w Warszawie (luty – maj 2015).

Olga Boznańska (1865–1940), jedna z najbardziej cenionych i oryginalnych polskich malarek, pozostawiła po sobie bogatą spuściznę artystyczną, a jej prace reprezentują polską sztukę na większości przeglądowych wystaw w kraju i za granicą. Córka Francuzki i Polaka, urodzona w Krakowie, tutaj też odebrała wstępne wykształcenie artystyczne. Naukę malarstwa kontynuowała w Monachium. Zachęcona sukcesami odniesionymi na polu europejskim w 1898 roku osiadła w Paryżu – stolicy ówczesnego artystycznego świata. Tam rozwinęła się jej kariera międzynarodowej portrecistki.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie i w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie prezentowała około 180 dzieł, w tym 120–150 najważniejszych prac artystki z różnych okresów jej twórczości, oraz około 30 obrazów innych twórców, zarówno tych, z którymi Boznańska bywa tradycyjnie konfrontowana, jak i będących nowymi odnośnikami.

Przedstawione zostaną dzieła zarówno sztandarowe, pochodzące z największych publicznych zbiorów Muzeum Narodowych w: Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, jak i prace, które nigdy dotąd nie były pokazywane w Polsce: z kolekcji Muzeum Orsay w Paryżu, Muzeum Emile’a Verhaerena w Belgii, Lwowskiej Galerii Obrazów, Galerii Ca’ Pesaro w Wenecji, Carnegie Museum of Art w Pittsburghu, Smithsonian American Art Museum w Waszyngtonie, Telfair Museum w Savannah, Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, czy Muzeum Polskiego w Chicago.

Obrazy, które w większości wzbogaciły powyższe kolekcje jeszcze za życia artystki, zakupione dzięki zagranicznym wystawom, często uhonorowane nagrodami i medalami, świadczą o ważnym miejscu Boznańskiej na arenie międzynarodowej. Nie były one jednak nigdy konfrontowane z pracami ze zbiorów polskich. Pokaz uzupełnią dzieła z zagranicznych kolekcji, które ze względu na utrudniony dostęp rzadko prezentowane są polskiemu widzowi.

Wystawa skierowana jest zarówno do szerokiej publiczności, jak i do koneserów oraz specjalistów. Będzie stanowić ważne forum konfrontacji wyjątkowej jakości artystycznej znanych i nieznanych dzieł artystki. Pozwoli również wytyczyć dokładniejszą drogę rozwojową malarstwa Boznańskiej i zaproponować bądź zweryfikować datowanie wielu prac. Dzięki temu będzie można lepiej zrozumieć pozycję, jaką zajmowało malarstwo Boznańskiej w Polsce, w Europie i na świecie, a także rolę, jaką odgrywa ono dziś.

25 października 2014  -  1 lutego 2015
Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1, Sala Wystaw Zmiennych, parter
Inauguracja obchodów 150-lecia urodzin i 75-lecia śmierci artystki

BILETY:
normalny - 15 zł
ulgowy - 10 zł
rodzinny - 21 zł
grupowy normalny - 8 zł
grupowy ulgowy - 5 zł

Wystawa organizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie

Kuratorki wystawy: dr Ewa Bobrowska, Urszula Kozakowska-Zaucha

Honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.10.14, autor: paulinaedguy)
Tagi: Olga Boznańska
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia