Nowy program edukacyjny w Muzeum Narodowym w Warszawie

Kreatywność, twórcza inspiracja, odkrywanie tajemnic i zdobywanie wiedzy to hasła, którymi kieruje się Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie.

W gmachu przy Alejach Jerozolimskich 3 startuje właśnie nowy program edukacyjny, w ramach którego odbywać będą się spotkania, warsztaty, wykłady i oprowadzania poświęcone najrozmaitszym motywom i tendencjom w sztuce – od starożytnych wierzeń po dwudziestowieczne eksperymenty. MAMY w Muzeum, Urodzinowe warsztaty twórcze czy dedykowane seniorom Muzealne studium dziejów sztuki to tylko niektóre spośród propozycji przygotowanych na rok szkolny 2014/2015.

W 2013 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyło się 1858 lekcji muzealnych, a we wszystkich działaniach edukacyjnych wzięło udział ponad 70 tysięcy osób. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom gości, Dział Edukacji MNW rozszerzył ofertę o kolejne formy aktywności.

Poszczególne cykle wydarzeń organizowanych w ramach nowego programu edukacyjnego 2014/2015 kierowane są do różnych grup odbiorców – od dwulatków, przez rodziców na urlopach macierzyńskich i tacierzyńskich, rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym, po seniorów i nauczycieli. W lekcjach muzealnych biorą udział zarówno przedszkolaki, jak i maturzyści. Dział Edukacji MNW odpowiada również za liczne przedsięwzięcia przygotowywane z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku i słuchu. Inspirującą pomocą podczas lekcji i zwiedzania galerii są druki edukacyjne i audioprzewodniki oraz filmy, które w trakcie wizyty w Muzeum można oglądać na tabletach.

Z Działem Edukacji MNW współpracuje około trzydziestu edukatorów – m.in. archeologów, historyków sztuki, muzyków i pedagogów, którzy prowadzą lekcje, oprowadzania i warsztaty. W organizowaniu muzealnych wydarzeń i ich dokumentacji fotograficznej pracowników Muzeum wspierają wolontariusze.

W roku 2014/2015 zapraszamy na:

LEKCJE MUZEALNE

Lekcje muzealne adresowane do przedszkolaków oraz dzieci i młodzieży szkolnej to podstawowa forma pracy Działu Edukacji. Wśród ponad pięćdziesięciu tematów są zarówno te bezpośrednio powiązane z podstawą programową, jak również te wykraczające poza nią. Zajęcia dostosowane są do wieku uczestników – dla najmłodszych koncentrują się na edukacji przez zabawę, w pracy ze starszymi grupami wykorzystywane są zarówno druki edukacyjne, jak i aplikacje na tablety oraz prezentacje komputerowe. Wszystkie zajęcia mają charakter interaktywny i zawierają elementy warsztatowe.

wtorki–niedziele / 10.15, 12.00, 13.30, 15.00, 16.30 / ok. 60–90 minut / rezerwacja telefoniczna*
http://www.mnw.art.pl/edukacja/lekcje-muzealne/


ZAJĘCIA DLA DZIECI I RODZIN

RODZINNE ZWIEDZANIE
Zapraszamy na rodzinne wizyty w Muzeum!
Podczas spotkań Wasza rodzina nie tylko lepiej pozna to miejsce, lecz także stworzy listę muzealnych przebojów, dowie się więcej o słynnych polskich malarzach, a nawet będzie tropić pewnego hrabiego!

wtorki – niedziele / ok. 70 minut / rezerwacja telefoniczna*
http://www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/rodzinne-zwiedzanie/


URODZINOWE WARSZTATY TWÓRCZE W MNW
Urodzinowe warsztaty to propozycja skierowana do rodziców, którzy chcą wyprawić swoim dzieciom niezwykłe przyjęcie. W trakcie jego trwania odbędą się warsztaty w galeriach muzealnych i w sali edukacyjnej. Podczas zabawy dzieci poznają historie przedstawione na obrazach, zamienią się w artystów, zostaną poszukiwaczami skarbów.

wtorki – niedziele / ok. 120 minut / rezerwacja telefoniczna*
www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/urodzinowe-warsztaty-tworcze/


ZAJĘCIA DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

MAMY W MUZEUM
Karmienie, spacer, drzemka, karmienie, spacer, drzemka… i wizyta w MNW! Zapraszamy na spotkania organizowane dla rodziców na urlopach macierzyńskich i ojcowskich. Zapewniamy swobodną atmosferę (20 minut w galerii, potem spotkanie w sali edukacyjnej, gdzie podczas rozmowy o sztuce można nakarmić i przewinąć dzieci), wrażliwość i otwartość prowadzących, możliwość wejścia z wózkiem do galerii.

czwartki / 11.00 / raz w tygodniu / październik – czerwiec / ok. 60 minut
www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/mamy-w-muzeum/


URODZINY MISTRZÓW

Kiedy słynni artyści obchodzą urodziny? Cykl „Urodziny Mistrzów” został stworzony z myślą o tych, którzy chcą bliżej poznać sylwetki ulubionych artystów. O dziełach – często specjalnie na ten jeden dzień wyjmowanych z muzealnych magazynów – opowiadają opiekunowie zbiorów, zaproszeni specjaliści oraz współpracownicy Działu Edukacji. W najbliższym roku zapraszamy do wspólnego świętowania urodzin m. in: Juliusza Kossaka, Wojciecha Fangora, Jana Matejki i Gustawa Courbeta.

dwa razy w miesiącu w rocznicę urodzin wybranych artystów / 17:00 / ok. 45 minut
www.mnw.art.pl/edukacja/mlodziez-dorosli/urodziny-mistrzow/

WIECZORY CZWARTKOWE

Wieczory czwartkowe to cykl spotkań, podczas których o zmroku, w nastrojowej scenerii sal muzealnych poznawać będziemy ciekawe historie związane z życiem i twórczością artystów bardzo znanych, ale też tych trochę mniej. Zagłębimy się również w charakterystyczne dla kolejnych epok style, poznamy zagadnienia nurtujące świat sztuki na przestrzeni dziejów. Dowiemy się między innymi, po co obrazowi rama i jak świętowano staropolskie wesele.

czwartki / 19.30 / raz w tygodniu / październik – maj / ok. 60 minut
www.mnw.art.pl/edukacja/mlodziez-dorosli/wieczory-czwartkowe/


ZAJĘCIA DLA SENIORÓW

MUZEALNE WTORKI

W każdy wtorek zapraszamy do Muzeum Narodowego w Warszawie!
Czekają na Państwa nasi edukatorzy, którzy przybliżą dzieje obrazów i artystów, zabierając Państwa na spacery szlakiem niezwykłych historii. Muzealne wtorki dedykujemy szczególnie seniorom, ale także wszystkim tym, którzy są ciekawi kolekcji MNW.

wtorki / 13.00, 14.30 / raz w tygodniu / ok. 40 minut
www.mnw.art.pl/edukacja/seniorzy/muzealne-wr/

MUZEALNE STUDIUM DZIEJÓW SZTUKI

Muzealne Studium Dziejów Sztuki to program przygotowany z myślą o zorganizowanych grupach osób dorosłych (domy kultury, Uniwersytety Trzeciego Wieku itp.). Zajęcia w ramach Studium odbywają się w galeriach muzealnych i są doskonałą okazją do poznania sztuki powszechnej i polskiej w bezpośrednim kontakcie z oryginalnymi dziełami.

wtorki – niedziele / ok. 70 minut / rezerwacja telefoniczna*
www.mnw.art.pl/edukacja/seniorzy/muzealne-studium-dziejow-sztuki/


WYKŁADY

Zapraszamy na wykłady w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wykładowcami są historycy sztuki, posiadający duże doświadczenie w prowadzeniu zajęć o charakterze popularnonaukowym. Proponujemy szereg tematów ukazujących kulturę i sztukę na tle zagadnień historycznych, społecznych i politycznych.

wtorki – niedziele / ok. 60–75 minut / rezerwacja telefoniczna*
www.mnw.art.pl/edukacja/lekcje-muzealne/wyklady/


WOLONTARIAT

Zapraszamy do współpracy wolontariackiej osoby zainteresowane pomocą w projektach edukacyjnych realizowanych w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Wolontariusze Działu Edukacji MNW będą mieli okazję poznać Muzeum od nowej strony, poszerzyć wiedzę z zakresu historii sztuki, archeologii, historii, a także zdobyć doświadczenie w organizacji, obsłudze i promocji wydarzeń kulturalnych, tworzeniu scenariuszy zajęć i prowadzeniu warsztatów.

www.mnw.art.pl/edukacja/wolontariat/

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz doradcy metodyczni w zakresie historii serdecznie zapraszają nauczycieli na bezpłatne warsztaty pogłębiające wiedzę z zakresu zasad opisu, analizy i interpretacji dzieł sztuki. Każdy uczestnik warsztatu otrzyma materiały i propozycje ćwiczeń w postaci kart pracy do wykorzystania na lekcjach oraz zaświadczenie o doskonaleniu zawodowym.
Cykl składa się z 7 modułów po 8 godzin dydaktycznych, istnieje możliwość uczestnictwa w pełnym cyklu lub poszczególnych modułach. Kurs roczny, trwa 56 godzin.

środa – czwartek / 15.30 / raz w miesiącu / ok. 180 minut / zapisy przez stronę www.wcies.edu.pl
www.mnw.art.pl/edukacja/nauczyciele/

*Rezerwacja pon.–pt. 9.00–15.00, tel.22 621 10 31 wew. 246 / 22 629 50 60

Oprócz wyżej wymienionych w Muzeum Narodowym w Warszawie odbywają się również:
• cykliczne programy dla zamkniętych grup, na które obowiązywały jednorazowe zapisy na cały rok: „Mam dwa latka, dwa i pół“, „Trzy, cztery, START!“, „Program dla rodzin“, „Poznajemy zbiory“ oraz „Kurs historii sztuki. Od piramid do abstrakcji“
• programy edukacyjne do wystaw czasowych i otwarć galerii stałych

Więcej informacji: www.mnw.art.pl / Edukacja

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.10.14, autor: blackrose)
Tagi: Nowy program edukacyjny w Muzeum Narodowym w Warszawie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia