Premiera wydawnicza książki Ludwika Flaszena we Wrocławiu

17 października premierę wydawniczą będzie miała książka „Grotowski & Company. Źródła i wariacje” (Instytut Grotowskiego, Wrocław 2014), zawierająca teksty pisane przez ponad pół wieku przez Ludwika Flaszena. Z tej okazji w Instytucie Grotowskiego odbędzie się spotkanie z autorem.

Ludwik Flaszen – świadek i uczestnik wielkiej epoki teatru, współzałożyciel i współanimator Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, wyróżniony w zeszłym tygodniu tytułem doktora honoris causa przyznanym przez Uniwersytet Turyński – 17 października o godz. 18.00 w Sali Teatru Laboratorium mówił będzie o książce „Grotowski & Company. Źródła i wariacje”. Spotkanie poprowadzi prof. Dariusz Kosiński.

Wydanie polskie „Grotowski & Company” stanowi rozszerzoną i uzupełnioną wersję angielskiego wydania z roku 2010. Publikacja składa się z siedmiu części zatytułowanych: „Przed teatrem ubogim”, „W teatrze ubogim”, „Głos – Wehikuł”, „W diasporze”, „Wariacje z pamięci”, „Rozmowy” i „Addenda”. W sumie: sześćdziesiąt dziewięć tekstów, w tym piętnaście wcześniej niepublikowanych. Oprócz materiałów źródłowych, komentarzy do spektakli Teatru Laboratorium, w książce znalazły się m.in. teksty poświęcone parateatrowi, rozmowy z Leszkiem Kolankiewiczem, Paulem Allainem, Tadeuszem Sobolewskim oraz Zbigniewem Majchrowskim.

We wstępie do książki Eugenio Barba pisze: „Jest nas wielu – tych, którzy będą Ludwikowi Flaszenowi za tę książkę wdzięczni. Nie znajduję w niej choćby jednego zbędnego słowa. Zwięzłość jej stylu nas porusza. Głos jej zbuntowanego i przenikliwego autora niewątpliwie wyrasta z milczenia. Jego humor ma uśmiech tego, kto za chwilę zamilknie. To księga teatralnej mądrości”.

Ludwik Flaszen stwierdza: „[…] Chronologia powstania tej pisaniny wydaje się być gwarancją jednolitości. Autora bowiem obdarzyło Przeznaczenie przywilejem – a może powinnością? – próbowania różnych w kształcie i o różnym zastosowaniu dyskursów związanych z Grotowskim. Począwszy od recenzenckiego spojrzenia na początki przyszłego mistrza w mojej ówczesnej roli „szakala” w popularnym krakowskim dzienniku, poprzez teksty niejako programowe z oficyny Teatru Laboratorium, z których pewne znalazły się pod wspólną okładką z historycznymi wypowiedziami Grotowskiego – do rozważań, dociekań i wspomnień już po wszystkim”.

W przygotowaniu są przekłady na języki: francuski, hiszpański i portugalski (Brazylia).

Kolejne spotkania z Ludwikiem Flaszenem poświęcone książce „Grotowski & Company. Źródła i wariacje” odbędą się w Warszawie (19 września o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego) i Krakowie (24 września o godz. 19.00 w Narodowym Starym Teatrze). Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Ludwik Flaszen – współzałożyciel i współanimator Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego przez cały okres jego istnienia (1959–1984). W latach osiemdziesiątych – dyrektor. Krytyk, pisarz, wieloletni partner twórczego dialogu z Grotowskim, sam został praktykiem, prowadząc doświadczenia parateatralne, warsztaty aktorskie w wielu krajach świata. Jego pierwsza książka „Głowa i mur” (1958) została skonfiskowana przez cenzurę PRL. Autor „Cyrografu” – tomu esejów i małych próz o sytuacji jednostki w systemie totalitarnym (pierwsze wydanie 1971, ostatnie – 1996, Kraków; wersja francuska – Paryż 1990). Jego tom szkiców „Teatr skazany na magię” (Kraków 1983) zawiera teksty oraz wykłady związane ze współpracą autora z Jerzym Grotowskim i jego udziałem w kształtowaniu twórczej doktryny Teatru Laboratorium. Od 1984 roku, po rozwiązaniu Teatru Laboratorium, mieszka w Paryżu.

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.10.14, autor: blackrose)
Tagi: Premiera wydawnicza książki, Ludwik Flaszen, Wrocław
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia