Krzysztof Charamsa
Kamień węgielny. Mój bunt przeciw hipokryzji Kościoła

Manifest wyzwolenia mniejszości seksualnych w książce "Kamień węgielny. Mój bunt przeciw hipokryzji Kościoła".

To od niego wszystko się zaczyna, bowiem kładzie się go, jako pierwszy. Na nim opiera się cała konstrukcja budynku. Kamień węgielny to element nieodłączny każdej budowy, zarówno tej w sensie dosłownym, jak i przenośnym. Takim kamieniem węgielnym może być również dokonany w październiku 2015 roku coming out polskiego duchownego katolickiego - Krzysztofa Charamsy. W pełnym rozkwicie kariery teologicznej, będąc na najwyższych szczeblach w Watykanie, Charamsa zdecydował się obnażyć hipokryzję Kościoła katolickiego. Skupił się na seksualności i sposobie jej postrzegania przez Kościół, oczywiście nie pominął społeczność homoseksualnej, do której sam należy. Kościół od zawsze wymusza na kobietach bezwzględne podporządkowanie się mężczyznom, natomiast osoby homoseksualne potępia, a wręcz wyniszcza traktując jak trędowatych. Liczne nakazy, doktryny, a w końcu spowiedź unieszczęśliwiają wielu ludzi. Wszystko to skrywane jest pod płaszczykiem utkanym z hipokryzji, ponieważ – jak twierdzi Charamsa – głęboko homofobiczne katolickie duchowieństwo samo w dużej mierze składa się z homoseksualistów. Stłumiona i zepchnięta do podziemi seksualność ludzi Kościoła, zmuszonych do respektowania niezgodnego z ludzką naturą nakazu obowiązkowego celibatu, nierzadko staje się przestrzenią, w której mnożą się nadużycia i przemoc pedofilska.

Krzysztof Charamsa w swojej książce pt. „Kamień węgielny. Mój bunt przeciw hipokryzji Kościoła” chce wstrząsnąć sumieniami i zapoczątkować odnowę Kościoła katolickiego. Przede wszystkim chce obnażyć przed czytelnikami absurdalność poglądów wygłaszanych przez tę instytucję i sianą przez tak wielu duchownych niechęć, a czasami wręcz nienawiść. Książka została podzielona na trzy części, a każda z nich dotyka zupełnie innych tematów. Na początku autor przybliża czytelnikom swoją osobę, opowiada o dzieciństwie, powołaniu oraz kapłaństwie. Jednocześnie porusza temat, bardzo trudnego odkrywania własnej orientacji seksualnej i prób jej stłamszenia. Charamsa opowiada również o swoim partnerze – Eduardo Planasie. W książce tej odnajdziemy również liczne opisy codzinnego życia katolickiego duchowieństwa. Absurdy, nakazy, próby zastraszenia – te elementy towarzyszyły autorowi, aż do momentu prawdziwego wyzwolenia, czyli publicznego coming outu. Po nim został suspendowany przez władze kościelne.

Wiele osób sięgając po tę książkę może zadawać sobie pytanie: ale tak właściwie po co Charamsa napisał książkę? Był księdzem, żył w hipokryzji, którą teraz obnaża, jako homoseksualista w szczęśliwym związku. „Kamień węgielny…” ma być przede wszystkim próbą wołania o odrzucenie homofobii. Pragnie również uzmysłowić czytelnikom absurdalność terapii naprawczych, do których Kościół zachęca osoby homoseksualne. Krzywdzące opinie i liczne potępienia wyrządzają wiele złego. Przede wszystkim budują w osobach homoseksualnych poczucie, że są gorsze, słabsze. Osoby wierzące, które odkrywają swoją odmienną orientację seksualną przeżywają piekło na ziemi. Nie wiedzą, gdzie szukać wsparcia. Mają poczucie winy, które bardzo negatywnie wpływa na ich kondycję psychiczną. Nieustanne przeświadczenie, że żyją w grzechu, bo tak twierdzi Kościół, niejednokrotnie prowadzi do tragedii.

Warto sięgnąć po „Kamień węgielny…”, aby poznać inną perspektywę. Charamsa jest homoseksualistą, ale jednocześnie był w strukturze kościelnej, zatem zna ją od podszewki. Autor ma poczucie misji i chęć niesienia pomocy, widać to niemal po każdym zdaniu zapisanym w tej publikacji. Pełne zaangażowanie i zrozumienie, bo sam wie, co przechodził jako ksiądz-gej. Ogromna odwaga, na którą stać naprawdę nielicznych, któż bowiem jest w stanie stanąć sam naprzeciwko takiej instytucji, jaką jest Kościół? Krzysztof Charamsa nie kłóci się z Bogiem, nie ma w nim zachwiania wiary. Pokazuje jedynie hipokryzję duchowieństwa, którą warto poznać.

Joanna Ulanowicz
(joanna.ulanowicz@irka.com.pl)


Krzysztof Charamsa, Kamień węgielny. Mój bunt przeciwko hipokryzji Kościoła, Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 21.06.17 autor: asia_0506)
Dział literatura
Tagi: Kościół, katolicy, homoseksualizm, gej, ksiądz, hipokryzja, Charamsa, coming out
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia