W dniach 1 - 9 września będzie miał miejsce unikalny Festiwal Przemiany 2012 organizowany przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W tym roku Festiwal Przemiany koncentruje się na człowieku funkcjonującym w dynamicznie rozwijającym się mieście. Jest on zarówno obserwatorem, jak i inicjatorem ciągłych zmian zachodzących wokół. Zmian w najbliższym otoczeniu Centrum Nauki Kopernik - na Powiślu oraz tych, będących częścią większej całości: o charakterze cywilizacyjnym- mówią organizatorzy. Zapowiada się niezwykle ciekawie!
PROGRAM FESTIWALU PRZEMIANY:
1. Port Miron
Interdyscyplinarny projekt teatralny, autorska opowieść o Mironie Białoszewskim i jego Warszawie. Projekt składa się z kilku elementów, m.in. spektaklu na wodzie (blisko Portu Praskiego) oraz instalacji artystycznych odbywających się w podziemiach Centrum Nauki Kopernik. Instalacje będą nawiązywały do ruchu "community arts" - sztuki partycypacyjnej, w której widzowie mogą stać się aktywnymi uczestnikami wydarzenia.
Punktem wyjścia scenariusza spektaklu oraz pomysłu na instalacje są (oprócz opublikowanych fragmentów poetyckich i prozatorskich) nagrania wierszy Mirona Białoszewskiego, fragmentów dzienników i zapisków odczytywane przez samego autora. Zarejestrowane przez poetę taśmy przygotowywane były z myślą o jego niewidomej przyjaciółce, Jadwidze Stańczakowej i mają charakter intymnych mini-audycji, nagrywanych domowym sposobem i, co najważniejsze, nie poddanych żadnego rodzaju późniejszej obróbce.
CZAS: 1 września 2012, 20:30 - 21:30 (spektakl), 21:45 - 24:00 (instalacje)
MIEJSCE: przestrzeń obok Portu Praskiego oraz podziemia Centrum Nauki Kopernik
WSTĘP: bezpłatny, wymagana wcześniejsza rejestracja
2. Sonic Fiction
Całonocny koncert na Scenie Letniej Centrum Nauki Kopernik na finał Przemian. Spotkają się tu eksperymentalni muzycy z całego świata, grający na laptopach, syntetyzatorach czy przetwarzaczach dźwięku.
Tegoroczny koncert składa się z przenikających się dwóch płaszczyzn: historycznej i współczesnej, opierających się na różnorodnych połączeniach eksperymentalnych. Na Sonic Fiction przyjadą muzyczne legendy stanowiące fundamenty współczesnej sceny oraz artyści młodszych pokoleń, którzy, odnosząc się twórczo do przeszłości, próbują na swój sposób kontynuować muzyczną tradycję.
Inspiracją do powstania programu koncertu stała się książka Simona Reynoldsa, Retromania: Pop Culture's Addiction to Its Own Past - opracowanie dotyczące rosnącej obsesji na punkcie muzycznej przeszłości oraz jedna z najważniejszych książek o kulturze, jakie ostatnio powstały.
CZAS: 8 września 2012, 21:00 - 5:00
MIEJSCE: podziemia w Centrum Nauki Kopernik
KURATOR: Artur Koryciński
WSTĘP: bezpłatny wymagana wcześniejsza rejestracja
3. Galerie, warsztaty... - sparer po Powiślu
Propozycja spaceru po Powiślu śladami tradycyjnych zakładów rzemieślniczych, zamienionych na czas trwania Festiwalu w mini galerie.
W każdym z zakamarków warszawskiego Powiśla możemy znaleźć zapomniany, ale ciągle prosperujący zakład rzemieślniczy. Iza Rutkowska z Fundacji Form i Kształtów postanowiła poznać wybranych rzemieślników z młodymi designerami i zaprosić ich do wspólnej pracy. Uczestnicy projektu będą mieli za zadanie stworzenie obiektów, które nadadzą miejscom nowe oblicze oraz zmobilizują zwiedzających przechodniów do spojrzenia na nie z nowej perspektywy. Inspiracją do pracy będą lokalne mity oraz osobiste historie zakładów i ich właścicieli.
Wśród zaproszonych designerów znaleźli się La Polka, Beton, Gosia Rygalik, Jacek Kołodziejski oraz Robert Czajka. Designerzy będą pracować w zakładzie szewskim, u tokarza, hydraulika, krawcowej oraz w maglu. Iza Rutkowska stworzy duet ze stolarzem/szklarzem.
Lokalizacje wszystkich obiektów/zakładów zostaną zaznaczone na mapie festiwalowej i będą dostępne dla zwiedzających w godzinach pracy zakładów - od godz. 10:00 - 18:00. Historie powstania instalacji zostaną opisane na specjalnie przygotowanych pocztówkach.
CZAS: 3 - 9 września 2012, godz. 10:00-18:00
MIEJSCE: zakłady na Powiślu (więcej informacji w pierwszej połowie sierpnia)
KURATORKA: Iza Rutkowska, Fundacja Form i Kształtów
WSTĘP: wolny
4. Scena Planetarium
Codzienne sety didżejskie na dachu Planetarium Niebo Kopernika.
Wraz z rozwojem technologii funkcja DJ-a uległa zmianie. Kurator, przewodnik, trendsetter, szaman - to tylko kilka spośród coraz bogatszego gąszczu opisujących go pojęć. Granie z winyli, cedeków i empetrójek na eventach to codzienność, a ocean imprez z rozmaitymi kolektywami i soundsystemami zdaje się nie mieć dna.
Na 9 dni dach Planetarium zostanie oddany muzykom niekoniecznie kojarzonym z tanecznym parkietem, ale od lat konsekwentnie wytyczającymi własne ścieżki (dźwiękowe). Każdego wieczoru zagra inny artysta, dzięki czemu będzie można poznać szerokie spektrum polskiej sceny didżejskiej.
CZAS: 1-9 września 2012, 21.00 - 24.00
MIEJSCE: Planetarium
KURATOR: Paweł Trzciński
WSTĘP: wolny
5. Projekt Plaża
Międzypokoleniowy piknik "Projekt Plaża" w Parku Odkrywców. Zapraszamy starszych i młodszych do wspólnego spędzenia czasu, relaksu, aktywności, rozwinięcia swoich pasji i podyskutowania na ważne tematy.
Na uczestników pikniku będą czekały różne aktywności. Strefa starych i nowych gier podwórkowych, tj. kapsle, cymbergaj, klasy oraz frisbee czy disc golf, będzie szansą na integrację pokoleń. Akcja fotograficzna "Pamiątka z plaży", hyde park "Podyskutujmy na plaży" oraz warsztaty partycypacji obywatelskiej dotyczące miasta przyjaznego seniorom.
W trakcie "Plaży zapraszamy na premierowy pokaz filmów, stworzonych specjalnie na Przemiany w ramach projektu "Szczęście". Każdy z nich będzie pokazywał inny rodzaj dyscypliny sportowej, przedstawionej w nietypowy sposób, m.in. nocny aerobik na wiślanej barce, zawody kajakarskie na trawie, gimnastyka artystyczna na plaży. W rolę aktorów wcielili się seniorzy-wolontariusze, próbujący odpowiedzieć na pytanie, czy uprawianie sportu pomaga w poszukiwaniu szczęścia.
CZAS: 9 września 2012, 11:00-19:00
MIEJSCE: Park Odkrywców
AUTORZY: Dawid Zalesky (reżyseria), Varvara Frol (scenografia), Eufrasio Lucena Muooz (choreografia), Adam Walicki (muzyka), Lastsuper (realizacja)
KOORDYNATORZY: Łukasz Czapski (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"), Ewa Janowska (Centrum Nauki Kopernik)
WSTĘP: wolny!
6. Przegląd filmów krótkometrażowych
Autorski przegląd krótkometrażowych polskich filmów animowanych związanych z tematyką tożsamości.
Tuż za rogiem. Bezimienna kawiarnia. Szara ulica miasta. Muzeum małej kukiełki. Otaczająca nas przestrzeń miasta kryje w sobie wiele tajemnic a dynamika przemian współczesnego świata wymaga od nas nieustannego zadawania sobie pytań. Kim jestem, kim chcę być, jakie jest moje miejsce w społeczeństwie, w otaczającej nas przestrzeni. Chcąc odnaleźć siebie w gwałtownie zmieniającym się środowisku, rozpaczliwie poszukujemy własnej tożsamości.
Program przeglądu powstał w oparciu o próbę określenia/odnalezienia tożsamości jednostki w odniesieniu do przestrzeni wokół niej, w szczególności przestrzeni miasta. Prezentowane filmy będą wyświetlane w 9. blokach tematycznych - tożsamości przedstawionej z różnych perspektyw, m.in. komunikacji i relacji międzyludzkich, samotności, wykluczenia, płci społeczno-kulturowej.
CZAS: 1-9 września 2012
MIEJSCE: Centrum Nauki Kopernik
KURATORKI: Iwona Kamińska Gosk, Kinga Lewandowska
WSTĘP: wolny!
7. Zaprojektuj mebel
Masowa personalizacja to metoda, dzięki której przedmioty stają się indywidualne i odpowiadają na potrzeby poszczególnych odbiorców. Ten nowatorski sposób projektowania i produkcji przedmiotów zostanie zaprezentowany podczas festiwalu Przemiany. Dzięki specjalnej aplikacji dostępnej na stronie festiwalu, każdy będzie miał szansę na zaprojektowanie siedzisk będących częścią scenografii festiwalu. Za pomocą prostego interfejsu użytkownicy będą mogli zmieniać wybrane parametry opisujące formę mebli. Następnie projekty zostaną zapisane jako cyfrowe pliki. Kolejnym krokiem będzie wybór najciekawszych form, które zostaną skierowane do produkcji. Gotowe siedziska zostaną zmontowane przez autorów poszczególnych wariantów w trakcie specjalnych warsztatów. Cały proces zostanie zakończony wykładem, na którym będzie można się dowiedzieć na czym polega idea personalizacji i jak wygląda jej techniczna realizacja i jak personalizacja zmieni świat.
CZAS: 1-9 września 2012
MIEJSCE: Powiśle, Centrum Nauki Kopernik (Przestrzeń za salą audytoryjną)
KURATORZY: Super Super za pomocą technologii Bridge
8. Wisła płynie
Dla wielu filozofia wydaje się być synonimem czegoś odległego, niezrozumiałego, akademickiego, wymagającego specjalnych kompetencji. Czy filozofowanie zarezerwowane jest tylko dla wybrańców? A może każdy z nas nieświadomie myśli określonym systemem filozoficznym?
Zapraszamy na zespołowe ćwiczenia umysłowe nad brzegiem Wisły. Codziennie pięciu prowadzących przygotuje pięć filozoficznych zagadek do rozwiązania. Uczestnicy podzieleni na pięć grup przez godzinę będą próbowali je rozwiązać. Po zakończonej pracy każdy zespół zaprezentuje rozwiązanie reszcie uczestników i autorowi zagadki.
CZAS: 3-7 września 2012, godz. 17:00
MIEJSCE: przestrzeń wokół Centrum Nauki Kopernik (patrz mapka)
KURATORKI: Mika Grochowska, Hanna Nowak-Radziejowska
WSTĘP: wolny, wymagana wcześniejsza rejestracja
9. Otwarta przestrzeń
Przez cały czas trwania festiwalu, od południa do zmroku, wokół Centrum Nauki Kopernik będą się działy rzeczy niezwykłe. Każdy, niezależnie od wieku, płci czy pomysłu na życie, znajdzie tu coś dla siebie. Będzie można spróbować kulinarnych propozycji skomponowanych przez powiślańskie knajpki, wypożyczyć gry planszowe i plenerowe, poczytać książki czy odpocząć na leżaku.
Po zachodzie słońca będzie można się przenieść na Scenę Planetarium (dach budynku Planetarium), gdzie przy różnorodnych setach didżejskich odpoczniemy po wypełnionym wrażeniami dniu.
CZAS: 1-9 września 2012, godz. 12:00 - 20:00
MIEJSCE: przestrzeń wokół Centrum Nauki Kopernik
WSTĘP: wolny!
10. Finisaż wystawy "Miejsce odległe"
Jedno miejsce. Pięciu fotografików. Dwadzieścia trzy zdjęcia. Artyści z grupy Sputnik Photos fotografowali Wisłę. Skupili się na trzydziestokilometrowym, warszawskim odcinku rzeki. W efekcie powstało pięć kompletnie różnych opowieści, ukazujących odmienne przestrzenie. Na zakończenie wystawy Miejsce odległe w Pawilonie 512 zapraszamy na spotkania o rzece pełnej znaczeń, przefiltrowanych przez medium fotografii i filmu.
Na zakończenie wystaw Miejsce odległe w Pawilonie 512 zapraszamy na spotkania o rzece pełnej znaczeń, przefiltrowanych przez medium fotografii i filmu.
W sobotę (8/09) dwóch autorów wystawy, Adam Pańczuk i Michał Łuczak, otworzy swoje plenerowe atelier po obu stronach rzeki, w którym będzie można stworzyć swój własny dyptyk fotograficzny znad Wisły (portret i obraz przyrody). Zdjęcia będzie można zabrać ze sobą.
W niedzielę (9/09) odbędzie się wykład An image evolves from many images, poświęcony procesowi powstawania foto-opowieści i roli fotoedytora we współczesnej fotografii. Wykład poprowadzi Barbara Stauss, kuratorka wystawy Miejsce odległe, edytorka prestiżowego pisma Mare Magazine.
Po wykładzie zapraszamy na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział twórcy wystawy. Panel będzie poświęcony współczesnym reprezentacjom Wisły oraz pracy nad wystawą.
Ostatnim elementem finisażu będzie pokaz dwóch filmów, które - ze względu na swoją odmienną estetykę i narrację - stanowią doskonałe dopełnienie wystawy. Zobaczymy dokument Ewy Borzęckiej "Dziennik pokładowy" oraz film Cecylii Malik i Piotra Pawlusa - "6 rzek".
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |