„Etnografia/animacja/sztuka. Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego"

Projekt Stowarzyszenia „Katedra Kultury” „Etnografia/animacja/sztuka. Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego” jest wyjątkowym w skali polskiej wieloletnim przedsięwzięciem badawczo-animacyjnym. Jego celem jest popularyzacja nowej perspektywy badania uczestnictwa w kulturze oraz nowego sposobu działania w kulturze w środowisku wiejskim. Ze względu na unikalną wartość projektu Narodowe Centrum Kultury włączyło się w tym roku w jego realizację.

Projekt nawiązuje do wieloletnich badań etnograficznych prowadzonych w miejscowościach Broniów i Ostałówek na południowym Mazowszu. W 2011 roku był on realizowany we współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Narodowym Centrum Kultury, Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz Stowarzyszeniem „Katedra Kultury” działającym przy Instytucie Kultury Polskiej UW. Działania w 2011 roku były poświęcone zbudowaniu nowej perspektywy poznawczej i antropologicznej, jako głos w dyskusji na temat dyskursu "lokalnego rozwoju" oraz odkrywania i wzbudzania pokładów kreatywności kulturowej w społecznościach zubożałych, dotkniętych bezrobociem. Organizatorzy projektu założyli, że zaplanowane badania etnograficzne oraz działania animacyjno-artystyczne pozwolą wzbudzić niejawny, ale aktywny wymiar samoorganizacji społecznej i kreatywności kulturowej. Zbudowaniu nowej perspektywy poznawczej i antropologicznej służyła kilkumiesięczna współobecność w terenie, która sprawiła, że ujawnienie się tych jakości i potencjalności było możliwe – i że było można je dostrzec.

W 2012 roku projekt „Etnografia/animacja/sztuka. Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego” zakłada kontynuację działań animacyjno-artystycznych opierających się na rozpoznaniach społeczno-kulturowych oraz opublikowanie wyników tych badań. Przygotowanie szerokiej publikacji z działań realizowanych w Broniowie i Ostałówku oraz kontynuacja projektu, w tym zarówno badań etnograficznych jak i działań twórczych, da możliwość upowszechnienia nowej metodyki pracy ze społecznościami lokalnymi, łączącą w sobie teorię antropologii (współuczestnictwo etnograficzne, pogłębione rozmowy, obserwacja uczestnicząca) z jednoczesnym ukierunkowaniem na procesualność czynionych rozpoznań (badania w działaniu) i ich stałe pogłębianie za pomocą narzędzi artystyczno-animacyjnych. Jego niezaprzeczalnym walorem wartym kontynuacji jest współtworzenie działań przez animatorów-artystów wraz z czynnym udziałem mieszkańców miejscowości. Innowacyjne zaangażowanie społeczności lokalnej we wspólne poszukiwanie odpowiedzi na problem społeczny (bezrobocie, ubóstwo, wykluczenie) zapewnia szerokie możliwości adaptacyjne projektu. Projekt zaplanowany jest do końca 2014 roku. Jego założenia wpisują się w najważniejsze zadania statutowe Narodowego Centrum Kultury, takie jak inicjowanie, prowadzenie i wspieranie projektów badawczych, edukacja kulturalna oraz stwarzanie możliwości podwyższania kwalifikacji osób zajmujących się działalnością kulturalną.

Projekt jest realizowany przez doświadczone grono etnografów, artystów oraz animatorów kultury. Większość z nich to członkowie Stowarzyszenia Katedra Kultury, absolwenci kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz absolwenci Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej. Kierownikiem merytorycznym projektu jest dr Tomasz Rakowski.

Projekt od maja 2012 roku jest realizowany przez Stowarzyszenie Katedra Kultury we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Patronami projektu są Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz Instytut Kultury Polskiej UW.

Informacja przygotowana na podstawie materiałów Stowarzyszenia „Katedra Kultury”

Dodaj artykuł do:
(dodano 20.08.12, autor: wanilia)
Tagi: etnografia, animacja, sztuka, rozwój kulturalny
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia