Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek w tym roku odbędą się w dniach od 29 listopada do 2 grudnia. Jest to jedna z imprez krajowych o charakterze kiermaszowo-promocyjnym, której zadaniem jest propagowanie literatury o wysokich walorach literackich oraz artystycznych i typograficznych.

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek zrodziły się z ogólnopolskiej imprezy – Spotkań Wydawców Dobrej Książki – która odbywała się w dużych miastach zarówno na południu, jak i północy kraju, m.in. w Gdańsku, Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu. Impreza ta przetrwała jedynie w stolicy Dolnego Śląska. Pierwszym organizatorem Spotkań we Wrocławiu było Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, następnie Wydawnictwo Dolnośląskie. Zmieniali się organizatorzy oraz miejsce Spotkań. Początkowo był to budynek Opery Wrocławskiej, później wrocławski Ratusz. Kiedy zaprzestano organizować Spotkania Wydawców Dobrej Książki, Wrocław usamodzielnił swoją edycję, zmieniając nazwę na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek.

Od 1997 roku Wrocławskie Promocje odbywały się w Galerii BWA Awangarda w Pałacu Hatzfeldtów – jednej z największych galerii sztuki współczesnej w Polsce. Od 2001 roku organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury i Sztuki, natomiast w latach 2008-2009 producentem Wrocławskich Promocji Dobrych Książek było Centrum Kultury „Zamek”.

Od 2010 roku WPDK organizuje Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. Targi odbywają się w zabytkowych wnętrzach Muzeum Architektury, natomiast spotkania autorskie, wystawy, dyskusje i panele w salach Galerii BWA Awangarda.

Co roku gośćmi Wrocławskich Promocji Dobrych Książek są wybitni polscy pisarze i publicyści, którzy przyjeżdżają do Wrocławia, aby spotkać się ze swoimi czytelnikami i podyskutować o literaturze. Dotychczas byli to między innymi: Czesław Miłosz, Ryszard Kapuściński, Adam Zagajewski, Tadeusz Różewicz, Jan Nowak-Jeziorański, Olga Tokarczuk, Katarzyna Grochola, Małgorzata Musierowicz, Krzysztof Varga, ks. Jan Twardowski, Jacek Żakowski, Wiesław Myśliwski, Janusz Głowacki, Krystyna Siesicka, Daniel Passent, prof. Jan Miodek, Lech Janerka, Dorota Terakowska, prof. Jerzy Bralczyk, Tomasz Piątek, Marek Krajewski, Norman Davis, Wojciech Jagielski, Urszula Kozioł, Krzysztof Zanussi, Andrzej Stasiuk, Krzysztof Mroziewicz i Hanna Krall, Martin Pollack, Filip Springer, Janusz Majewski, Artur Barciś, Magdzalena Zawadzka, Paulina Wilk, Mariusz Urbanek, Swietłana Aleksijewicz, Chris Niedenthal, Renata Lis.

Stałym, ważnym elementem programu Promocji jest ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”, który towarzyszy wrocławskiej imprezie od początku jej istnienia. Celem Konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych, wydanych w Polsce w danym roku książek. Ocenie podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. Tytuły zgłoszone do Konkursu ocenia specjalna komisja, tworzona przez wybitnych przedstawicieli środowiska naukowego, literackiego i artystycznego nie tylko Wrocławia, ale i innych ośrodków. Nagrodami są dyplomy oraz unikatowe dzieła sztuki tworzone przez wrocławskich artystów, które swoją wymową nawiązują do nazwy konkursu. Dotychczas twórcami „Pióra Fredry” byli m.in.: prof. Zbigniew Horbowy, Eugeniusz Get-Stankiewicz, Stanisław Wysocki, Ewa Granowska, Krystyna Kortyka, Krystyna Strużyna-Kunecka, Andrzej Bandkowski, Maria Kulesza, Lech Mrożek, Tomasz Moczek, Magdalena Wrońska i Ireneusz Kiziński. Od roku 2009 autorką szklanych statuetek Pióra Fredry jest Agnieszka Leśniak-Banasiak.

Wszystkie nadesłane na Konkurs książki organizatorzy przekazują w darze najbardziej potrzebującym bibliotekom.

Istotnym elementem towarzyszącym Wrocławskim Promocjom są wystawy sztuki, które na stałe wpisały się już w program imprezy, tematycznie związane lub nawiązujące do literatury i jej twórców.

Organizatorzy Wrocławskich Promocji Dobrych Książek nie zapominają o najmłodszych czytelnikach. Każdego roku specjalnie dla nich zapraszani są autorzy najlepszych bajek. Dodatkowo w specjalnie przygotowanej Sali Zabaw w baśniowej scenerii i pod fachową opieką najmłodsi mogą posłuchać bajek i obejrzeć przygotowane dla nich przedstawienia.
Wrocławskie Promocje Dobrych Książek mają swój hejnał, skomponowany przez profesora Akademii Muzycznej we Wrocławiu – Krystiana Kiełba.
Dla czytelników – kolekcjonerów od 1998 roku projektowany jest rokrocznie exlibris, którym w punkcie informacyjnym można opieczętować nabyte książki.

Dodaj artykuł do:
(dodano 20.08.12, autor: wanilia)
Dział literatura
Tagi: Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, książki, targi książki, literatura
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia