"Horror poeticus" Piotra Śliwińskiego

13 września 2012 roku ukażą się w Biurze Literackim szkice Piotra Śliwińskiego "Horror poeticus". W zbiorze znajdziemy rozważania skupione wokół podstawowych dylematów związanych z politycznością - poetyckością, jak i dokładne szkice interpretacyjne obejmujące poezję od Tadeusza Micińskiego do Adama Wiedemanna. W "Horror poeticus" pojawią się również teksty poświęcone "mistrzom": Czesławowi Miłoszowi, Tadeuszowi Różewiczowi, Wisławie Szymborskiej oraz Adamowi Zagajewskiemu.

Książka Piotra Śliwińskiego zostanie opublikowana w prestiżowej serii "Szkice" Biura Literackiego. Wcześniej w ramach cyklu prezentującego autorskie teksty o poezji i poetach ukazały się m.in.: "Dorzecze Różewicza", "Margines, ale..." Tadeusza Różewicza, "znikam jestem" Krystyny Miłobędzkiej, "Po debiucie. Dziennik krytyka" Karola Maliszewskiego, "'Najryzykowniej'" Andrzeja Sosnowskiego, "Stratygrafie" Joanny Mueller, "Księga zakładek" Jacka Gutorowa oraz "Muszle w kapeluszu" Andrzeja Kopackiego.

W "Świecie na brudno" poznański krytyk literacki stwierdza: "nie mam się za marszałka krytyki współczesnej, wielkiego stratega czy za głos zbiorowego sumienia, lecz tylko za jednego z jej szeregowych pracowników". Marian Stala w szkicu "Konstruktywny pesymista" pisał natomiast: "Śliwiński jest krytykiem na trudny czas, krytykiem piszącym o poetyckich przygodach z wolnością i oprowadzającym nas po świecie, w którym granice są rozmyte, a wartości ulegają zakwestionowaniu...".

Urodzony w 1962 roku Piotr Śliwiński jest jurorem wielu nagród literackich w Polsce, wykładowcą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Wraz z Przemysławem Czaplińskim napisał szeroko dyskutowany podręcznik "Literatura polska 1976-1998". Oprócz tego wydał m.in. "Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej", "Świat na brudno. Szkice o poezji i krytyce". Podniósł poziom mówienia o poezji polskiej i krytyce literackiej na poziom dotąd niespotykany.

W wywiadzie z Andrzejem Franaszkiem zawartym w książce "Horror poeticus" Piotr Śliwiński stwierdzi, że uprawianie krytyki literackiej to szukanie "pierwszej ważnej naprawdę, przeczytanej naprawdę, książki lub poezji, a ściślej powodów, dla których stała się ważna". Z tego też względu krytyka jest "szukaniem siebie, właśnie w tych motywach, jakąś nieomal faustowską rozprawą z czasem". Zbiór szkiców poznańskiego krytyka literackiego będzie podchodzeniem do wiersza w pozycji "nie wiem" - do poezji powstającej "na ruchomych skrzyżowaniach pamięci i zaskoczenia".

Dodaj artykuł do:
(dodano 03.08.12, autor: irka)
Dział literatura
Tagi: "Horror poeticus" Piotra Śliwińskiego
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia