Sekwencje w Lusowie

5 sierpnia usłyszymy w lusowskim kościele wyjątkowy koncert. W programie "Sekwencje" wystąpią Aleksander Machalica czytający teksty religijne oraz zespół "Jarek Kostka Band" w składzie: Jarek Kostka (organy, instrumenty klawiszowe), Jan Adamczewski (saksofony) i Andrzej Mazurek (instrumenty perkusyjne).

"Sekwencje" to nowy pomysł muzyczny trzech muzyków z Poznania, a zarazem kolejne ich działanie na pograniczu różnych stylistyk. Jest to balans pomiędzy Sacrum i Profanum - improwizacja w oparciu o tematy zaczerpnięte z liturgii Kościoła Rzymsko - Katolickiego.

Materiałem wiodącym w przedsięwzięciu artystów są Sekwencje - według niektórych muzykologów - pierwsze w całości autorskie śpiewy Kościoła na zachodzie Europy. W dużym uogólnieniu można powiedzieć, że cechą wspólną wszystkich sekwencji jest ich rytmiczność, którą narzuca tekst - religijny acz nie biblijny. Rytmiczność i ludowość sekwencji utorowała drogę i popularność późniejszym pieśniom Kościelnym. Powtarzalność "ludowych rymowanek", jak niekiedy nazywali je złośliwie niektórzy przeciwnicy rozwoju sekwencji (głównie w Rzymie) wywołuje swoisty trans. Jest to rodzaj kontemplacji religijnej i duchowej, którego motorem obok tekstu jest persewerująca muzyka.

Forma muzyczna dla nas współczesnych prosta, ale przez tę prostotę i piękno inspirująca - zwłaszcza jazzowych improwizatorów.

"Sekwencji" posłuchamy 5 sierpnia o 11.45 w Kościele w Lusowie. Wstęp wolny.

PROGRAM:
CZĘŚĆ I

Jarosław Kostka - organy
1. J.S. Bach - „In dir ist Freude:” BWV 615
2. J.S. Bach - „Wachet auf ruft uns die Stimme” BWV 645
3. J.S. Bach - Chorał z kantaty „Herz und Mund und Tat und Leben” BWV 147
w trankrypcji na organy
4. J. S. Bach - Aria z 2. Suity orkiestrowej D - dur BWV 1068
w tanskrypcji na organy

CZĘŚĆ II
Jarosław Kostka - instrumenty klawiszowe
Andrzej Mazurek - perkusja
Jan Adamczewski - saksofon sopranowy
Aleksander Machalica - recytacje
Improwizacje na motywach średniowiecznych sekwencji: „Dies Irae”, „Victime paschali Laudes”, „Veni Sancte Spiritus” oraz polskich hymnów „Bogurodzicy” i „Gaude Mater”.
Teksty: tłumaczenia łacińskich sekwencji oraz poezja księdza Twardowskiego.
NOTKI BIOGRAFICZNE:
Jarek Kostka
Niekonwencjonalny, wszechstronny pianista jazzowy, aranżer, organista
i kompozytor. Świadomie operując dorobkiem minionych epok (ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie teorii muzyki), poszukuje inspiracji w folklorze i muzyce jazzowej.
Twórca muzyki do spektakli teatralnych, między innymi „Kuku na Muniu, czyli przeprosiny śmierci", kompozytor i aranżer muzyki chóralnej np. dla „Affabre Singers” i Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Autor projektu „Chopin Profanum”- nagranego na płytę w kwartecie, w hołdzie genialnemu kompozytorowi w 200 rocznicę urodzin. Są to jazzowe parafrazy wybranych utworów F. Chopina. Ten pomysł łączenia jazzu z muzyką klasyczną kontunuuje i stale wzbogaca.
Współpracuje z wieloma znanymi artystami, takimi jak: „The Platters", Joe Williams, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Hanna Banaszak, Grażyna Łobaszewska, Piotr Schultz, Ewa Uryga.
Andrzej Mazurek
Choć jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie perkusji klasycznej, jego specjalnością stała się gra na „przeszkadzajkach”. Miał przyjemność współpracować z Hanną Banaszak, Józefem Skrzekiem, zespołami Super Duo, Acid Flamenco i Musette Quartet oraz orkiestrami Zygmunta Kukli, Zbigniewa Górnego i Aleksandra Maliszewskiego. W środowisku muzycznym ceniony za wszechstronność. Oprócz tzw. „klasyki latynoskiej” - samby, salsy, czy merengue, lubi kreować nowe, własne struktury dźwiękowe.
Jan Adamczewski
Młody, obiecujący i wszechstronny saksofonista jazzowy. Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego w klasie saksofonu Macieja Sikały i Piotra Barona oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Muzyk sesyjny oraz członek Big Bandów (Big Stan Bandu i Big Bandu Zielonogórskiego). Jego zainteresowania muzyczne sięgają od klasyki poprzez jazz i „fusion” do muzyki pop. Współpracuje również z artystami polskiej sceny rozrywkowej (Kasia Wilk, Mezzo, Katarzyna Skrzynecka, Mariusz Kiljan, Krzysztof Kiljański, Urszula Dudziak).

Aleksander Machalica
Znany i ceniony aktor Teatru Nowego w Poznaniu (od 1989). Syn aktora Henryka Machalicy i brat Piotra Machalicy. Obok pracy w teatrze i w kinie, uprawia działalność recytatorską. Bierze niejednokrotnie udział w spektaklach słowno-muzycznych jak np. „Verba Sacra”, lub jako narrator w koncertach dzieł oratoryjno-kantatowych.
 

Dodaj artykuł do:
(dodano 31.07.12, autor: irka)
Tagi: Sekwencje w Lusowie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia