Drugie wydanie „Kroniki kinematografii polskiej 1895-2011”

Dwanaście lat temu na polskim rynku wydawniczym ukazało się pionierskie opracowanie polskiego filmu autorstwa prof. Małgorzaty Hendrykowskiej. „Kronika kinematografii polskiej 1895-1997”, bo o niej mowa, doczekała się swojego drugiego wydania, które ukazało się w lipcu tego roku.

„Kronika kinematografii polskiej 1895-2011” to obszerny, bogato ilustrowany tom (zawiera aż 737 zdjęć!) i obejmuje całość dziejów polskiej kinematografii, łącznie ze współczesnymi produkcjami – do końca 2011 roku. Zakres pierwszego wydania został więc znacznie rozszerzony, jednak założenia przyjęte dla pierwszego wydania są przez autorkę kontynuowane. Główną intencją jest nie tylko prezentacja faktów, lecz także próba rekonstrukcji oraz opisanie przemian naszej świadomości filmowej, przedstawienie filmowego życia, czy zmieniającego się sposobu myślenia o kinie – również w kontekście pojawienia się nowych technologii. Prof. Małgorzata Hendrykowska w swojej publikacji wyraża chęć przekazania informacji o poetyce publicystyki i krytyki filmowej, kryteriach ocen, przemianach języka refleksji nad filmem i o gustach polskiej publiczności.

„Kronika kinematografii polskiej” nie miała być jedynie kronikarskim zapisem faktów. Autorce zależało również na – poprzez wykorzystanie różnych świadectw, dokumentów i cytatów – zrekonstruowaniu atmosfery minionych lat i przybliżeniu tego, czego ludzie oczekiwali od kina w ubiegłych latach oraz jakie nadzieje (czy nawet obawy) wiązali z kinem. O tym wszystkim mówią nie tylko „wielkie sukcesy” czy „wielkie porażki” polskiego kina oraz informacje z pierwszych stron prasy filmowej, lecz także fakty z pozoru mniej doniosłe: listy najpopularniejszych filmów, aktorów, fragmenty dokumentów, recenzji. Ważnym elementem „Kroniki kinematografii polskiej” jest powiązanie wydarzeń filmowych z wydarzeniami w kraju, pokazanie splotu zależności łączących kino i sztukę filmową ze sferami kultury, polityki, obyczaju, ekonomii. Kompendium uzupełnia obszerna bibliografia, obejmująca publikacje książkowe i ważniejsze artykuły, dotyczące historii polskiego kina.

fn.org.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.07.12, autor: jaco1888)
Dział film
Tagi: Kronika kinematografii polskiej, filmoteka narodowa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia