Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent

To druga edycja festiwalu filmów niezależnych i niekomercyjnych. Pokazywane są na nim filmy, które wyznaczają nowe kierunki w kinematografii, zaskakują podejmowaniem nowych, rzadko eksploatowanych przez innych twórców tematów i sposobem ich zaprezentowania.

Najważniejszym elementem festiwalu jest Konkurs Główny. W tym roku stanie do niego 8 nie pokazywanych dotąd w Polsce filmów w reżyserii obiecujących debiutantów lub twórców drugich obrazów. Liczy się niezależność w sposobie myślenia oraz oryginalne pomysły. W konkursie zobaczymy m.in.: „Atomic Age” w reż. Heleny Klotz, „Salesman” w reż. Sebastien’a Pilote, „The City of Children” w reż. Yorgosa Gkikapeppasa czy “Siberie” w reż. Joany Preiss.

Najlepszemu reżyserowi przyznana zostanie po raz pierwszy w historii festiwalu nagroda Czarnego Konia. W ten sposób chcemy podkreślić rolę festiwalu, jako wydarzenia promującego do końca nie odkrytych, ale świetnie zapowiadających się reżyserów - prawdzie czarne konie światowego kina. Równocześnie, w sposób nieco niezamierzony, nagroda odwołuje się do górniczych tradycji Górnego Śląska.
Drugim konkursem festiwalu będzie Konkurs Animacji. Staną do niego utalentowani twórcy animacji (również przede wszystkim debiutanci) wybrani przez Piotra Kardasa, byłego dyrektora programowego Se-ma-for Film Festival.
Drugą edycję festiwalu wyróżniają także miejsca prezentacji filmów. Poza kinoteatrem Rialto, które będzie miejscem pokazów konkursowych, wychodzimy z filmami w nowe przestrzenie.
Festiwal to także wyjątkowi goście. W tym roku ze swoimi filmami przyjadą:
Nina Menkes
Jedna z najbardziej kontrowersyjnych reżyserek w historii kina. Pierwsza artystka, której film został pokazany na festiwalu w Sundance. Jej filmy budzą skrajne reakcje ze względu na obecną w nich przemoc. Sama tłumaczy ją traumą – rodzina jej ojca zginęła w Holokauście. Czerpie garściami z tradycji kina.
Thijs Gloger
Wschodząca gwiazda kina niezależnego z Holandii. Po mistrzowsku wykorzystuje minimalistyczne wnętrza, sugestywne zbliżenia oraz miejskie plenery. Bohaterami jego filmów są przeważnie ludzie młodzi borykający się
z pustką i samotnością życia w wielkim mieście.
Phil Mulloy
Brytyjski twórca animacji, absolwent malarstwa i studiów filmowych na Royal College of Art. Jego styl często określa się mianem „satyrycznej groteski”. Zanim w 1988 roku sięgnął po animację, był scenarzystą i reżyserem filmów fabularnych. Ma na koncie ponad 30 animacji, w których w dowcipny, ale i szokujący sposób przedstawia ciemną stronę ludzkiej natury.
 

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.07.12, autor: irka)
Dział film
Tagi:
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia