Otwarcie wystawy laureatki III edycji festiwalu Przeciąg

13 lipca o godz. 19:30 zapraszamy do Gdańskiej Galerii Miejskiej na otwarcie indywidualnej wystawy laureatki III edycji festiwalu Przeciąg - Justyny Górowskiej.

Rok temu jury (w składzie: Iwona Bigos, Kamil Kuskowski, Adam Mazur, Magdalena Moskalewicz, Ked Olszewski, Agata Zbylut) jednogłośnie uznało pracę Justyny Górowskiej „Mandragora-korzeń uczłowieczony” za najlepszą. W Galerii Miejskiej w Gdańsku zostanie po raz pierwszy pokazany najnowszy projekt Dyplomantki ASP w Krakowie- FoxP2. Przy okazji wystawy "FoxP2" odbędzie się wykład Na przekór humanizmowi (19 lipca godzina 19:30 Galeria Miejska 1, ul.Piwna 27/29, Gdańsk).

FoxP2
Justyna Górowska

WERNISAŻ: piątek 13 lipca 2012, godz. 19.30
WYSTAWA: 14 lipca – 26 sierpnia 2012
KURATORKA: Patrycja Ryłko
www.ggm.gda.pl

MIEJSCE: Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27-29
GODZINY OTWARCIA GALERII: wt-śr 11-17, czw-nie 11-19

W czasie Jarmarku Św. Dominika (28 lipca - 19 sierpnia 2012 r.) wszystkie oddziały GGM będą czynne od czwartku do niedzieli od godziny 11 do 21, we wtorki i w środy od 11 do 17.

WSTĘP WOLNY

W swoim nowym projekcie FoxP2 Justyna Górowska metodycznie bada granice pomiędzy naturą a kulturą, człowiekiem a zwierzęciem, przede wszystkim bada również granice sposobów naszego postrzegania, tego, co widzialne i niewidzialne, komunikowania tego, co wypowiadalne i niewypowiadalne. Przyjęta przez nią symetryczna dialektyka, oparta na swego rodzaju dramatycznej rozpiętości, dotyka uniwersalnych treści dotyczących istoty naszego człowieczeństwa.
FoxP2, będący głównym elementem prezentowanej instalacji, to nic innego jak pozyskany wcześniej na drodze inżynierii genetycznej gen DNA artystki. Gen ten, potocznie zwany genem komunikacji, odkryty w 2001 przez grupę badaczy w Oksfordzie, odpowiada za komunikację człowieka. Występuje on, co prawda również u innych gatunków, jednak wyłącznie jego ludzka wersja umożliwia komunikowanie się poprzez język i jego rozbudowane struktury, co w konsekwencji odróżnia nas od zwierząt. Stąd też towarzyszące instalacji wideo odnosi się do możliwych sposobów funkcjonowania języka i metod bezpośredniego wpływu języka na nasze funkcjonowanie w świecie.
Myśl posthumanistyczna, pęd futurystycznych wizji, biopolityka, kondycja współczesnego człowieka jak również kompletny system komunikacji samej Górowskiej – wszystko to zawarte zostało w FoxP2.

Indywidualna wystawa FoxP2 w Gdańskiej Galerii Miejskiej jest nagrodą wygranej 3 edycji Festiwalu Sztuki Młodych Przeciąg w Szczecinie.

Justyna Górowska (ur. 1988) – Dyplomantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na kierunku Intermedia. Zajmuje się performance, wideo, rzeźbą i fotografią. Laureatka głównej nagrody VII edycji konkursu Samsung Art Master (2010). Jej prace były prezentowane w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie (2010), a także na międzynarodowych wystawach i festiwalach artystycznych m.in. „Christmas Palm” w berlińskim Freies Museum (2009), „700IS 2010” podczas International Video Art Festival na Islandii (2010) oraz IX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Akcji „Interakcje” (2009).

http://justynagorowska.blogspot.com
http://fw-jg.blogspot.com

NA PRZEKÓR HUMANIZMOWI
wykład towarzyszący wystawie Justyny Górowskiej „FoxP2”

TERMIN: czwartek, 19 lipca, godzina 19:30
PROWADZENIE: Marta Sarnowska

MIEJSCE: Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27-29
WSTĘP WOLNY

Czy istnieje jeszcze różnica między człowiekiem a zwierzęciem? Czy człowiek posiada ten sam status ontologiczny co roślina? Czy potrafimy dziś zrezygnować ze stanowiska podmiotu, jaki zaoferował nam wiele wieków temu humanizm? Czy zgodzimy się usunąć z centrum na rzecz budowania nowego świata i nowej jego percepcji?
Twórczość Justyny Górowskiej wydaje się doskonale wpisywać w splot tych i innych niepokojących pytań posthumanizmu. Podczas spotkania przedstawione zostaną pokrótce najważniejsze przesłanki tego nurtu, który w Polsce wciąż jeszcze pozostaje mało znany. Omówione zostanie zjawisko adaptacji refleksji posthumanistycznych przez sztukę. Wskazani zostaną wybrani artyści polscy i zagraniczni, którzy pełnymi garściami czerpią z najnowszych osiągnięć intelektualnych tego nowoczesnego i bardzo kontrowersyjnego prądu.

Wykład zostanie przeprowadzony w ramach cyklu "W tym szaleństwie jest metoda!".
Więcej o cyklu:

Projekt skierowany jest zarówno do licealistów, maturzystów, studentów oraz innych osób, chcących zaznajomić się ze sztuką najnowszą, jak i do młodych artystów. Z jednej strony pozwoli zastanowić się nad zjawiskami sztuki najnowszej, które często nastręczają wielu problemów interpretacyjnych, z drugiej zaś pomoże przyszłym artystom zapoznać się z funkcjonowaniem świata sztuki.
Sztuka współczesna staje się doskonałym pretekstem do zadania sobie pytania o role i granice sztuki, miejsce i możliwości artysty w świecie sztuki, a także do zastanowienia się nad bieżącymi problemami społecznymi, politycznymi i egzystencjalnymi.
Proponowany projekt pozwoli przybliżyć odbiorcom treść wystaw w Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz umieścić je w kontekście aktualnych zjawisk artystycznych w Polsce i na świecie. Zostaną przybliżone w sposób przystępny zagadnienia, cele oraz wybrane zjawiska sztuki najnowszej. Dyskusje po wykładach oraz podczas spotkań z artystami umożliwią twórczą wymianę myśli.
Licealistom, maturzystom i studentom kierunków humanistycznych spotkania te pomogą uzupełnić wiedzę z zakresu najnowszej historii sztuki, początkującym artystom zaś dadzą możliwość zajrzenia w arkany tworzenia profesjonalnej sztuki oraz jej funkcjonowania w obiegu publicznym. Spotkania i wykłady, na które złożą się m.in. spotkania z profesjonalnymi artystami oraz pracownikami placówek, promujących sztukę, pomogą młodym osobom odnaleźć się w rzeczywistości świata sztuki.

Dodaj artykuł do:
(dodano 12.07.12, autor: irka)
Tagi: Justyna Górowska
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia