Kino Alchemia zaprasza na przegląd "Kina Młodych Twórców"

W ramach przeglądu "Kina Młodych Twórców", który odbędzie się już w piątek, 29 czerwca o godz. 18.30 w warszawskim kinie Alchemia, światło dzienne ujrzą filmy absolwentów Szkół Filmowych oraz prace amatorów, którzy odnoszą spore sukcesy w świecie filmu. Podczas dwóch dni projektu będzie niezwykła szansa poznania produkcji stworzonych przez debiutujących reżyserów. Jest to niezwykle emocjonujące wydarzenie dla wszystkich zainteresowanych kinem niezależnym.

Pierwszego dnia zostaną ukazane filmy w ramach projektu „Szkoła Wajdy Przedstawia”. Wszyscy autorzy byli słuchaczami w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć sześć filmów krótkometrażowych.

Drugiego dnia - „Dokument i Fabuła”. Zostanie zaprezentowana twórczość studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej i absolwentów Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz obrazów stworzonych przez amatorów. Filmy te były prezentowane m.in. na Festiwalu „Łodzią po Wiśle” oraz na Festiwalu „Pięknie Dwudziestoletni”. Jeden z filmów „Mila, padnij!” został zaprezentowany podczas „Ekranu Otwartego” w CSW.
Pokazom filmowym towarzyszyć będą także spotkania z młodymi twórcami, reżyserami i montażystami, które poprowadzi dziennikarka Redakcji Kultury, Akademickiego Radia Kampus 97, 1fm Justyna Dąbała, specjalizującą się w tematyce filmowej.

PROGRAM KINA MŁODYCH TWÓRCÓW:

Piątek 29.06.2012 – otwarcie, seanse w ramach projektu „Szkoła Wajdy Przedstawia”
18:30 Blok I:
- Getto Gospel, reż. Jakub Radej, dokument, Polska, 2011, 27 min.
- PRL de Luxe, reż.Edyta Wróblewska, dokument, Polska, 2008, 15 min.
19:30 Blok II:
- Przy rzece, reż. Magda Kowalczyk , dokument, Polska, 2006, 11min.
- Decrescendo, reż. Marta Minorowicz, dokument, Polska, 2011, 25min.
20:15 Blok III:
- Przyrzeczona, reż. Lesław Dobrucki, dokument, Polska, 2010, 14min
- Paparazzi, reż. Piotr Bernaś, dokument, Polska, 2011, 33min.

Sobota 30.06.2012 – „Dokument i Fabuła”
17.00 Blok I :
- Obóz, reż. Tomasz Jeziorski, dokument, Polska, 2011, 19min.
- Pokój Magi, reż. Karol Mroziński, Grzegorz Radomski, fabuła, Polska, 2011, 24min
Po projekcjach spotkanie z twórcami Tomaszem Jeziorskim oraz Karolem Mrozińskim i Grzegorzem Radomskim
18:30 Blok II:
- Miła, padnij!, reż. Maja Baczyńska, dokument, Polska, 2012, 53min.
Po projekcji spotkanie z reżyserką Mają Baczyńską

Opisy filmów:
"Getto Gospel", reż. Jakub Radej, dokument, Polska, 2011

Historia 16-letniego Dominika, mieszkańca warszawskiej Pragi, który z powodu popełnionych wykroczeń ma trafić do ośrodka socjoterapeutycznego. W ostatnim miesiącu na wolności chce nagrać w studiu rapowy utwór. Tymczasem na jego ulicy zjawiają się chrześcijańscy misjonarze, którzy proponują mu pomoc w realizacji muzycznych planów. Czy dzięki nim chłopak zmieni swoje życie?

"PRL de Luxe", reż.Edyta Wróblewska, dokument, Polska, 2008

Crazy Mike z Krakowa organizuje wycieczki dla turystów z Zachodu, podczas których przybliża im uroki życia w PRL-u. Wiezie ich zdezelowanym 'ogórkiem' do Nowej Huty, razem odwiedzają relikty przeszłości. Podczas wizyty w kolejnych miejscach opowiada o absurdach realnego socjalizmu. Czy ta wyprawa zostawi w nich jakiś ślad?

"Przy rzece", reż. Magda Kowalczyk , dokument, Polska, 2006

Świt, gąszcz i sylwetki pracujących. Dźwięk ścinanych gałęzi. Miarowy rytm pracy robotników, którzy zajmują się regulacją brzegu Wisły. Po drugiej stronie rzeki powoli wyłania się Warszawa. Poetyckie zdjęcia, montaż i efekty dźwiękowe nawiązują do klasyki polskiego dokumentu.

"Decrescendo", reż. Marta Minorowicz, dokument, Polska, 2011

Muzyka grana przez młodego terapeutę wprowadza nas w świat mieszkańców domu spokojnej starości. Jego towarzystwo sprawia, że czują się znów potrzebni i wysłuchani. Równocześnie on sam, codziennie stykając się z nieuchronnością śmierci, próbuje odnaleźć sens we własnym życiu. Muzyczny termin decrescendo nabiera tutaj nowego - egzystencjalnego znaczenia.

"Paparazzi", reż. Piotr Bernaś, dokument, Polska, 2011

Film Piotra Bernasia opisuje kulisy budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawodu. „Paparazzi“ to pierwszy polski film o tej tematyce. Pokazuje jedne z najważniejszych w Polsce wydarzeń medialnych roku 2010 z punktu widzenia codziennej pracy paparazziego, Przemysława Stoppy – od polowania na Romana Polańskiego po wydarzenia związane z katastrofą smoleńską. Jednak na pierwszym planie rozgrywa się dramatyczna historia człowieka, który codziennie dokonuje kontrowersyjnych wyborów i ponosi ich konsekwencje na gruncie emocjonalnym, osobistym i etycznym. Tytułowy bohater okazuje się równie bezwzględny wobec siebie jak wobec świata, na który poluje.

"Obóz", reż. Tomasz Jeziorski, dokument, Polska, 2011
Najmłodsi mają 9, najstarsi 17 lat. Wszyscy pojechali na wakacje w jednym celu – by je przetrwać. Zupełnie inne założenia przyświecały rodzicom, którzy wysłali swoje pociechy na obóz odchudzająco-kondycyjny, by nauczyły się dyscypliny i silnej woli. Wychowawcy robią wszystko, by zrealizować postawione przed nimi zadanie, jednak na wzmożony wysiłek i narzucaną dietę dzieci reagują stresem i taką samą, jeśli nie większą, słabością do jedzenia.

"Pokój Magi", reż. Karol Mroziński, Grzegorz Radomski, fabuła, Polska, 2011

Scenariusz do filmu „Pokój Magi” powstał na podstawie jednego z rozdziałów „Gry w klasy”, w którym to splatają się najważniejsze wątki powieści: związek głównych bohaterów, Magi i Horacio, ich rozstanie i śmierć dziecka ukazane na tle relacji z pozostałymi postaciami z książki.
Miejscem akcji jest tytułowy pokój Magi, gdzie jednego wieczoru spotyka się grupa przyjaciół, mieszkających w Paryżu artystów z najróżniejszych części świata, aby swoim zwyczajem rozmawiać o sztuce i filozofii słuchając przy tym jazzu i pijąc tajemnicze argentyńskie alkohole. Nagle jeden z bohaterów, Horacio, odkrywa, że leżące w kołysce niemowlę, synek Magi, nie żyje. Stopniowo wszyscy z wyjątkiem matki dziecka dowiadują się o tym, nie mogąc jednak odnaleźć w sobie odwagi, aby podjąć działanie, zwlekają, pozwalając sprawom biec swoim rytmem.

"Miła, padnij!", reż. Maja Baczyńska, dokument, Polska, 2012

„Miła, padnij!” (2011) to filmowy portret zmarłej w 2009 roku Teresy Lewtak-Stattler – 14-letniej uczestniczki zamachów na katów Warszawy Pabsta i Brauna, 15-letniej łączniczki Powstania Warszawskiego i więźnia obozu Oberlangen, a także wieloletniego dyrektora polskich Domów Towarowych „Centrum”, Warszawianki Roku 1977, odznaczonej m.in. Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej (z Londynu). „Miła, padnij!” to nie tylko wspomnienie o wyjątkowym, zasłużonym w polskiej historii człowieku. To przede wszystkim opowieść o młodej dziewczynie dorastającej w czasach wojny, o pierwszej miłości utraconej w dramatycznych okolicznościach, o przyjaźni i poświęceniu, o trudnych wyborach, o studentce, której krok po kroku udaje się odnieść zawodowy sukces, o walczącej o syna matce, a co najważniejsze o odważnej, silnej kobiecie zmagającej się z ciężką chorobą i pewnej życiowej postawie; zwykła-niezwykła - jedna z wielu ludzkich historii, które warto zachować od zapomnienia. Film został oparty na relacjach rodziny i przyjaciół Teresy Lewtak-Stattler z czasów okupacji i Powstania Warszawskiego (kombatantów: Zofii Łazor ps. „Zojda” oraz Arkadiusza Matejkowskiego ps. „Tofek”), a także na archiwalnych zdjęciach, artykułach i książce autorstwa bohaterki filmu – „Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój”.

29- 30 czerwiec 2012
godz. 18:30

Kino Alchemia, Warszawa
Bilety:
8zł

Dodaj artykuł do:
(dodano 25.06.12, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Alchemia, Kino Młodych Twórców
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia