Tradycja, jej przekaz i kontynuacja w cyklu pokoleniowym Brave Festival.

Ideą przewodnią Brave Festival jest ratowanie ginących kultur. Przekaz pokoleniowy jest jednym z kluczowych, stosowanych na całym świecie sposobów na zapewnienie kulturze ciągłości, stąd też podczas tegorocznej, ósmej już edycji festiwalu odbywającego się pod hasłem „Wtajemniczenia kobiet” pięć z przybywających do Wrocławia grup kobiecych wpisze się w specjalny BRAVE TRANSMISSIONS. Dla odważnych artystek Brave Festival kultywowanie i ocalenie od zapomnienia własnych kultur jest dobrem nadrzędnym.

W dzisiejszym świecie homogenizacji kulturowej i wszechobecnej standaryzacji wymagań wobec niej znalezienie przykładu wyraźnej odrębności kulturowo-cywilizacyjnej stanowi prawdziwy skarb. Otoczeni przez zunifikowane formy działań kulturalnych mamy coraz mniejsze szanse na zatknięcie się z prawdziwie odrębną i niepowtarzalną tradycją. Na szczęście istnieją jeszcze na świecie narody, dla których ciągłość i zachowanie ich tradycji jest nieodzownym elementem kształtującym nowe pokolenia. Zgodnie z ideą Brave Festival, jego organizatorzy zaprosili po raz kolejny artystów niezwykłych, wymykających się z pewnych utartych ram klasyfikacji. Będą to wykonawcy, którzy w swoich artystycznych działaniach stawiają na pierwszym miejscu potrzebę przekazania i opowiedzenia innym o swoich dziedzictwach. Łączą dzięki temu całe pokolenia, dla których wspólnym celem jest kultywowanie tradycji. Spośród wielu nietuzinkowych artystów tegorocznego Brave Festival znajduje się pięć kobiecych grup kontynuujących przekazywanie swojej wielopokoleniowej rdzennej sztuki. Troje artystów zaprezentuje nam unikalne tradycje wielobarwnej Afryki, poznamy także brazylijski ruch działający na rzecz wykluczonych kobiet i gruziński chór, który mimo zakrętów historii broni swojej kultury.

Szczególnie interesująco przedstawia się wspólny spektakl żeńskiej grupy Maduma Women’s Drumming Group z dziecięcym zespołem Ndagwa prezentującym najmłodsze pokolenie muzyków. Ich występ zaprezentuje tradycyjne techniki gry na bębnach tanzańskiego plemienia Wagogo, znajdujące swoje odbicie w muzyczno-tanecznej tradycji mapelembo. Dzieci z grupy Ndagwa kultywują tradycję swojego plemienia w tańcu i grze na bębnach, dzięki czemu od najmłodszych lat poznają kulturę swojego ludu. Ich spotkanie na jednej scenie z kobiecym zespołem Maduma będzie niejako spotkaniem mistrza z uczniem. Wspólne wykonanie tanzańskiego rytuału taneczno-muzycznego mapelembo będzie prezentacją rdzennej formy tej tradycji, jaką od lat prezentują kobiety z grupy Maduma. Udział w tym przedstawieniu zespołu Ndagwa będzie fantastycznym potwierdzeniem, że to co robią ma ogromne znaczenie i chroni odrębność kultury plemia Wagogo. Dzieciaki z Ndagwa będą także częścią tegorocznego programu edukacyjnego Brave Kids.

Z koeli występ Ambuya Nyati będzie prezentacją mbira, praktykowanego od wieków w Zimbabwe gatunku muzyki, który według wierzeń ludu Shona umożliwia kontakt ze światem zmarłych. Mbira to także nazwa niezwykle popularnego na kontynencie afrykańskim instrumentu, skonstruowanego z dwudziestu paru metalowych klawiszy. Wirtuozerskie umiejętności Nyati wprowadzają słuchaczy w prawdziwe uczucie transu. Jednakże nie jest ona jedynie niezwykle utalentowanym muzykiem. Jej przydomek „Ambuya” świadczy o tym, że cieszy się ona szacunkiem swojej społeczności, w której uznawana jest za medium i uzdrowicielkę. Niezwykle ważnym elementem spektaklu Nyati będzie to, iż w trakcie Brave Festival Ambuya Nyati zaprezentuje utwory mbira w towarzystwie swojej córki Spiwe Nyazigo. Będziemy więc świadkami bardzo osobistego ujęcia kultury Zimbabwe w perspektywie relacji matka-córka. W spektaklu mbira, który ma na celu sprowadzenie na ziemię duchów przodków biorą najczęściej udział dwie osoby. Przywołuje się ich, aby zaczerpnąć od nich rady w wyjątkowo ważnej sprawie. Czy zatem może być coś bardziej uwierzytelniającego ten rytuał niż udział w nim dwóch najbliższych sobie kobiet, matki i córki – przedstawicielek dwóch pokoleń?
Afrykańską część BRAVE TRANSMISSIONS dopełni doskonale znana bywalcom Brave Festival, pochodząca z Zanzibaru Bi Kidude. Jej spektakl unyago, który wprowadza młodą dziewczynę w świat dojrzałych kobiet jest tajemniczym rytuałem wypełnionym tańcem i muzyką. Bi Kidude jako jedna z ostatnich kapłanek tej wiekowej formy inicjacji przedślubnej kobiet zaprezentuje spektakl wyłącznie kobiecej publiczności. Młoda dziewczyna poddawana obrzędowi brana jest pod pieczołowitą opiekę doświadczonych kobiet, które odbyły już swoje unyago. Tym oto sposobem, rytuał zajmuje naczelne miejsce w tradycji zanzibarskich kobiet.
Z Brazylii przyjedzie na Brave Festival kobiecy zespół Meninas de Sinhá, grupa założona w latach 80. przez aktywistkę z Belo Horizonte – Valdetę Cordeiro. Ta swoista grupa wsparcia dla opuszczonych i dotkliwie doświadczonych przez los brazylijskich kobiet stała się ośrodkiem niosącym pocieszenie, radość i wzajemne wsparcie. Każda wokalistka z Meninas de Sinhá ma do opowiedzenia inną, niezwykłą historię. Czerpiąc muzyczne inspiracje z rodzimych gatunków samby, ludnu czy rancho śpiewają w taki sposób, że udaje im się przezwyciężyć strach i smutek codziennego życia. Grupa składająca się w większości ze starszych kobiet daje niezłomne świadectwo młodszym. Akt ich zjednoczenia się w muzyce daje sygnał innym, że możliwe jest wybicie się ponad problemy dnia powszedniego.

Nie mniej przekonującym świadectwem wytrwałości w ratowaniu swojej kultury wykazał się kobiecy chór Casletila z gruzińskiej miejscowości Udabno. Historia Swanów, ludu z którego wywodzą się członkinie chóru jest niezwykle zawiła. Swanowie bowiem zamieszkiwali wysokogórski region w północno-zachodniej części Gruzji, zwany Swanetią. Jednak po tragicznej lawinie, która miała miejsce w 1987 roku i zabiła 27 osób, władze Gruzji zadecydowały o przeniesieniu górskich Swanów na nizinne, półpustynne rejony. Nie przeszkodziło to im jednak w kultywowaniu swojej tradycji. Mimo, że znaleźli się w zupełnie innych warunkach, żyją tak, jak zwykli na ojczystych ziemiach. Jako że Swanowie wywodzą się z wysokogórskiego regionu, ich tradycja nabrała niezwykle hermetycznego charakteru, rozwijanie i podtrzymywanie własnej, bogatej kultury kontynuują więc na nowych terenach. Utrzymując wszystkie swoje rdzenne obrzędy, z dużą wrażliwością celebrują także tradycję śpiewania specjalnych pieśni, wykonywanych z okazji wesel, pogrzebów czy codziennych rytuałów. Niektóre z nich, poświęcone pogańskim bóstwom czy królom mają ponad dwa tysiące lat i pochodzą z przedchrześcijańskich czasów.
Wydarzenia odbywające się w ramach cyklu BRAVE TRANSMISSIONS będą oznakowane specjalnym symbolem żurawia. W mitach animizuje on długowieczność, mądrość czy doświadczenie, czyli cechy oddające ducha wydarzeń BRAVE TRANSMISSIONS.
Te wszystkie niepowtarzalne spotkania odbędą się już między 2 a 7 lipca we Wrocławiu podczas Brave Festival. Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę wydarzenia www.bravefestival.pl. Jak co roku, cały dochód z biletów zostanie przekazany na rzecz organizacji ROKPA, która prowadzi programy wspierające dzieci z Nepalu, Tybetu i Afryki. ROKPA realizuje swoje działania m.in. poprzez wspieranie szkół dla niepełnosprawnych dzieci, tworzenie domowych manufaktur kobiet czy sierocińców.

Debaa,
2 lipca 2012, poniedziałek, 20:00
Centrum Sztuki IMPART, ul. Mazowiecka 17
Ceny biletów: 40/50 zł

Casletila
3 lipca 2012, wtorek, 17:30,
4 lipca 2012, godz. 21:00
Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
Ceny biletów: 25/35 zł

Bi Kidude
4 lipca 2012, środa, 17:30
5 lipca 2012, czwartek, 19:30
Wrocławski Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
Ceny biletów: 35/45 zł

Nyati
5 lipca 2012, czwartek, 21:00
Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
Ceny biletów: 25/35 zł

Maduma&Ndagwa
6 lipca 2012, piątek, 17:00
Centrum Sztuki IMPART, ul. Mazowiecka 17
Ceny biletów: 25/35 zł

Meninas de Sinha
6 lipca 2012, piątek, 21:00
Centrum Sztuki IMPART, ul. Mazowiecka 17
Ceny biletów: 25/35 zł

fot. Bi Kidude by Aubrey Fagon

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.06.12, autor: irka)
Tagi: Brave Festival
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia