„Haniebny pokój” - jak Hitler kulturą okupował Francję

„Haniebny pokój” to nowo wydana książka, w której Frederic Spotts udowadnia, że Hitler chciał zniewolić intelektualistów francuskich inaczej niż elity kulturalne innych okupowanych krajów.

Przed okupacją Francja była centrum kultury. Niemcy stworzyli specjalną grupę na czele z Otto Abetzem, która miała pozyskiwać w okupowanej Francji ludzi kultury, z którymi dobre kontakty mogły przynieść korzyści. Z noty wydawcy: „Podobnie jak u nas, także artyści i intelektualiści francuscy przyjmowali różne postawy w obliczu okupacji hitlerowskiej. Jedni uciekli z kraju, inni trafili do obozów, jeszcze inni udali się na „emigrację wewnętrzną”, żyjąc jak przed wojną. Ale byli i tacy, którzy nie mieli nic przeciwko niemieckiej dominacji...
Co podczas wojny robili sławni malarze (Picasso, Matisse), pisarze (Sartre, Céline, Pagnol) czy muzycy (Messiaen)? Ciekawa książka, pełna anegdot z życia francuskiej elity kulturalnej”.
O tym, że w wojennej Polsce sytuacja intelektualistów znacznie różniła się od położenia tej grupy ludzi we Francji niech świadczy to, że Niemcy nie zachowywali się tam jak barbarzyńcy – przekonuje rozmowa na antenie radiowej Dójki. Plan Hitlera był przewrotny. Planował znieczulić Francuzów, uśpić ich czujność za pomocą bogatego życia kulturalnego – „jak gdyby nic się nie zmieniło” w okupowanym kraju. – Cały rytm życia Francuzów został zachowany. (...) Niemcy przyjeżdżając do Paryża mogli spróbować doskonałych produktów, których w ich kraju dawno nie było. Kobiety mogły kupić pończochy, szminki, perfumy, suknie. Mogli też np. pójść do opery, gdzie zarezerwowane były dla nich najlepsze loże – mówi o książce gość Sezonu na Dwójkę, Marek Gumkowski, literaturoznawca.
Frederic Spotts wprowadza nas w klimat wojennej Francji, okupowanej przez Niemców. Spotkamy mnóstwo sławnych i zasłużonych postaci – Simone de Beauvoir, Pablo Picasso, Olivier Messiaen, Jean Gabin, ale też jawnych kolaborantów – Robert Brasillach, Drieux La Rochelle czy Henry de Montherlant, koniunkturalistów i konformistów – Maurice Chevalier, Celine, Gaston Gallimard czy Jean Cocteau. To właśnie on nazwał całą sytuację „haniebnym pokojem”. Z określenia tego Spotts uczynił tytuł swojej książki.

Wydawca: Świat Książki, 2010
Oprawa: twarda
Strony: 320 + 12 stron ze zdjęciami

Dodaj artykuł do:
(dodano 17.12.10, autor: joanna)
Dział literatura
Tagi: Francja, Niemcy II wojna światowa, Frederic Spotts, Haniebny pokój
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Mara Tamkovich
2
Korek Bojanowski
3
Céline Sallette
4
Michel Hazanavicius
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Lorcan Finnegan
8
James Hawes
9
Jake Schreier
10
Jonás Trueba
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia