Ostatnia powieść Stefana Zweiga w przekładzie Karoliny Niedenthal

"Dziewczyna z poczty" to ostatnia powieść Stefana Zweiga. Po raz pierwszy ukazała się w 1982 roku, czterdzieści lat po śmierci pisarza, staraniem niemieckiego wydawcy, który scalił rozproszone fragmenty rękopisów. W maju tego roku książka ukazała się w serii KANON Wydawnictwa W.A.B , przygotowanej we współpracy z „The New York Review of Books”, An NYRB Classics Book.

Lato 1926, Austria pogrążona w kryzysie po pierwszej wojnie światowej. Christine znajduje skromną posadę na wiejskiej poczcie. Wszystkie dni wyglądają tak samo: adresowanie kopert, przybijanie stempli, sortowanie listów, opieka nad chorą matką. Monotonia, nuda, beznadzieja, z rzadka przerywane terkotem telegrafu. Ale jeden telegram potrafi zmienić całe życie.
Pewnego dnia Christine niespodziewanie dostaje od bogatej ciotki z Ameryki zaproszenie na wakacje w szwajcarskim kurorcie. Onieśmielona pojawia się w wielkim eleganckim hotelu i z pomocą krewnej wkracza w dotąd niedostępny świat, w którym wszystko jest w zasięgu ręki, a życzenia spełniają się, zanim się je wypowie. Jako arystokratka Christiane von Boolen dziewczyna z poczty podbija serca hotelowych gości. Oddaje się wyrafinowanym rozrywkom w elitarnym towarzystwie, odkrywa swoją młodość i urodę.
Zazdrość i intrygi sprawiają jednak, że na jaw wychodzi jej prawdziwa tożsamość. Pryska oszałamiający czar przemiany. Christine wraca do szarej codzienności, z którą nie będzie się już umiała pogodzić. Dlatego gdy pewnego dnia pozna Ferdinanda, jeszcze bardziej rozgoryczonego życiem niż ona, nie zawaha się przystać na jego szalony plan.

Dziewczyna z poczty to dużo bardziej poruszająca, wartościowa i przyjemna lektura niż niejeden współczesny bestseller.
„London Evening Standard”

Zweig z czułością i przenikliwą bezpośredniością opisuje zmysłowe przebudzenie duszy od dawna pozostającej w niewoli finansowego i emocjonalnego ubóstwa.
„The Guardian”

Wielka powieść o nadziei i desperacji.
„The Observer”

Dziewczyna z poczty to znakomity portret ludzkiej psychiki – świata niepokoju, niepewności, melancholii i rozpadu.
„The Telegraph”

Fascynująca analiza wpływu historii na życie jednostki.
„The Financial Times”

W Dziewczynie z poczty Zweig opisuje codzienne życie językiem, który przenika równocześnie umysł i serce.
„The Spectator”

Język Zweiga jest bezpośredni i precyzyjny, zarazem mocny i delikatny, […] rześki niczym górskie powietrze.
„The Literary Review”

Stefan Zweig (1881–1942) – austriacki poeta, prozaik i dramaturg. Jako pisarz interesował się głównie psychologią człowieka. Był skrupulatnym w badaniach źródłowych, dobrze przygotowanym pod względem teoretycznym zwolennikiem psychoanalizy, stworzył głębokie i przekonujące portrety biograficzne, takie jak Maria Antonina (1932), Maria Stuart (1935), Joseph Fouché (1932), Magellan (1938) czy Balzac (1946; książka wznowiona przez W.A.B. w 2008). Po polsku ukazały się także zbiory opowiadań Amok oraz 24 godziny z życia kobiety i inne opowiadania, a także powieść Niecierpliwość serca.
Dziewczyna z poczty doczekała się przekładów na angielski, bułgarski, chiński, francuski, grecki, hebrajski, hiszpański, japoński, koreański, rosyjski, szwedzki, turecki i włoski.

Karolina Niedenthal – germanistka i tłumaczka literatury niemieckiej, autorka m.in. przekładów U nas wszystko dobrze A. Geigera, Na wieży G. Hoffmana, Cesarza Ameryki M. Pollacka i Lektora B. Schlinka. W latach 1987–1993 w wiedeńskim Instytucie Nauk o Człowieku prowadziła projekt dotyczący tłumaczeń, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.06.12, autor: irka)
Dział muzyka
Tagi: Dziewczyna z poczty, Stefan Zweig, Karolina Niedenthal
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia