Wyostrz wzrok i podążaj śladami najważniejszych tematów w twórczości J.M. Coetzeego

W niedzielę 24 czerwca o godz. 17:30 zapraszamy do klubo-księgarni Bookarest w Starym Browarze na spotkanie z literaturą J.M. Coetzee – pisarza, któremu poświęcony będzie jeden z nurtów tegorocznego Malta Festival Poznań.

Celem spotkania nie jest omawianie twórczości noblisty, ale rozmowa o wyzwaniach, jakie stawiają przed czytelnikiem jego powieści. Wraz z zaproszonymi gośćmi – wybitną aktorką Ewą Dałkowską oraz współredaktorem przygotowanej przez Malta Festival Poznań książki Wyostrzyć wzrok. J.M. Coetzee: sztuka, świat i polityka, kulturoznawcą i socjologiem Waldemarem Rapiorem, będziemy dyskutować o tym jak to, co Coetzee pisze o świecie, przekłada się na wrażliwy język teatru. Pisarz ten, jak sam mówi, traktuje literaturę jako „kiepskie i bezradne” narzędzie obrony przed cierpieniem w świecie. Takie postawienie sprawy powoduje, że literatura nie jest dla niego zewnętrzną rzeczywistością w stosunku do życia, ucieczką od świata lub fantazją, ale jego częścią. Dlatego sama konstrukcja literacka, autoodniesienia i referencje nie są najważniejsze. Ważny jest dialog ze światem, którego literatura jest jednym z integralnych elementów.

Ewa Dałkowska wielokrotnie konfrontowała się z twórczością noblisty i stworzyła wybitne kreacje w sztukach opartych na jego prozie. Za rolę Elizabeth Costello (tytułowej postaci jednej z książek Coetzeego), wplecioną w spektakl Koniec Krzysztofa Warlikowskiego, otrzymała nagrodę miesięcznika "Teatr" i Feliksa Warszawskiego. W Opowieściach afrykańskich tego samego reżysera zagrała w pięknej scenie zaczerpniętej z powieści Coetzeego Lato. Elizabeth Costello to również jedna z trzech postaci, wokół których Nicholas Lens i J. M. Coetzee zbudowali swoją operę Slow Man – której światowa prapremiera odbędzie się 5 lipca na Malta Festival Poznań. Maja Kleczewska, reżyserka tego spektaklu, powiedziała, że właśnie Ewa Dałkowska dała jej dostęp do twórczości autora Powolnego człowieka – pozwoliła wejść w jej muzykę, przełamać opór, który w niej narastał przy pierwszej lekturze Hańby.
W rozmowie z Ewą Dałkowską, będziemy pytać m.in. o to, co ją w twórczości autora Powolnego człowieka dotyka najbardziej? Z jakimi trudnościami musiała się zmierzyć? Jak jego sposób opowiadania o świecie współczesnym jest przetwarzany przez artystów - teatralnych i filmowych?

W drugiej części spotkania, nawiązując do książki Wyostrzyć wzrok… zaproponujemy rozmowę o pisarstwie Coetzeego w nieco szerszym kontekście: czy literatura nadal ma zdolność (potencjalnej) zmiany odbiorcy? Dlaczego rozmowa o twórczości autora Hańby wymaga podejścia interdyscyplinarnego? Skąd bierze się tak angażujący wymiar jego prozy? Zapytamy o to, co wyniknęło z rozmów z artystami i filozofami przeprowadzonymi na potrzeby książki? Czy wyłania się z nich jakaś swoistość, spójne wrażenie i idea, za którą mogą podążać czytelnicy J.M. Coetzeego? Spotkanie poprowadzi Dorota Semenowicz, teatrolog, dramaturg i pracownik działu literackiego Teatru Narodowego w Warszawie oraz działu programowego Malta Festival Poznań.

Przypomnijmy, że 5 lipca, Malta Festival Poznań przedstawi światową prapremierę opery flamandzkiego kompozytora Nicholasa Lensa – Slow Man, do której J. M. Coetzee napisał libretto oparte na swojej powieści Powolny człowiek (kolejne dwa przedstawienia: 6 i 7 lipca) oraz teatralną adaptację Hańby (3 i 4 lipca), przygotowaną przez znanego już maltańskiej publiczności węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó. Opera Slow Man powstała w koprodukcji z Teatrem Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu przy finansowym wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, natomiast Hańba jest koprodukcją „Malty” i m.in. takich znaczących festiwali teatralnych jak Wiener Festwochen czy brukselskiego KunstenFestivalDesArts.
Książka Wyostrzyć wzrok. J.M. Coetzee: sztuka, świat i polityka jest już w sprzedaży w festiwalowym sklepie internetowym, www.malta-festival.pl/sklep

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.06.12, autor: irka)
Dział literatura
Tagi:
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia