Sakro-kicz w malarstwie Julii Curyło

1 czerwca w Lublinie odbędzie się panel poświęcony malarstwu Julii Curyło oraz wernisaż wystawy "Wobec sacrum: Sztuka/ nie sztuka".

31 maja w Lublinie rozpocznie się konferencja naukowa "Pomiędzy wiarą a sztuką – sztuka i kicz w przestrzeni sakralnej", organizowana przez Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jeden z paneli prowadzony przez Michała Bolka poświęcony będzie malarstwu Julii Curyło. Jej prace będzie można oglądać na wystawie "Wobec sacrum: Sztuka/ nie sztuka" w klasztorze O.O. Dominikanów i Galerii Gardzienice, której wernisaż odbędzie się w dniu ropoczęcia konferencji.

Konferencja dotyczyć będzie kondycji współczesnej sztuki sakralnej, ze szczególnym uwzględnieniem problemu kiczu religijnego. Panel "Popkulturowe znaczenie wiary. Rola kiczu religijnego w malarstwie Julii Curyło" odbędzie się 1 czerwca (piątek) o g. 18.15. Poprowadzi go doktorant Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Michał Bolka. Panel odbędzie się w ramach grupy tematycznej „Święty-śmieszny” – czy obraz dewocyjny może być „parodią”/kiczem?

Julia Curyło analizuje kontrasty i absurdy społeczne poprzez stosunek człowieka XXI wieku do wiary, mistyki i religii. Problem skomercjalizowania wiary, kwestia istnienia popkultury w religii, a także estetyka kiczu towarzysząca wierze katolickiej – to kwestie, które w szczególności ją interesują. W obrazach Curyło „Jezus Dobry Pasterz nad dziedzińcem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie”, „Kuraki”, „Kuszony Antoni na delfinach” pojawiają się obiekty kultu religijnego - figurki świętych, które artystka kupuje w sklepach z dewocjonaliami. Dziś często symbole, przedmioty czy obrządki zastępują prawdziwie chrześcijańskie zachowania i postawy oraz ułatwiają praktykowanie wiary bez wyrzeczeń. Ten konformizm pokazuje Curyło w swoich obrazach ujawniając niezwykłe przywiązanie Polaków do symboli religijnych, ale nie w ich sferze znaczeniowej, lecz w ich fizycznej, materialnej formie. To właśnie powierzchowność, fizyczność, namacalność zajmuje artystkę w jej przedstawieniach świętych, i to one sprawiają, że jej prace są tak fascynujące i tak przepełnione wieloznacznością.

Pomiędzy wiarą a sztuką – sztuka i kicz w przestrzeni sakralnej
Konferencja naukowa
Lublin, 31 maja – 2 czerwca 2012 roku

Organizatorzy:
Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Wspólnota o.o. Dominikanów w Lublinie, Fundacja Ponad Granicami im. Jacka Odrowąża

Julia Curyło jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych
w pracowni profesora Leona Tarasewicza (dyplom 2009). Jest autorką obrazów, głównie wielkoformatowych płócien wykonanych techniką olejną, oraz instalacji prezentowanych w przestrzeni publicznej miasta. Wystawy Julii Curyło odbyły się m.in. w galeriach aTAK w Warszawie, Wozownia w Toruniu, Szara i Strefa A w Krakowie, Galeria Sztuki w Legnicy. Laureatka prestiżowych nagród i konkursów.

fot. Julia Curyło, Kuraki, olej na płótnie, 190 x 124 cm, 2009

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.05.12, autor: irka)
Tagi: Julia Curyło, malarstwo
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia