Wyłącz system - kolejna edycja warszawskiego Święta Wolności

"Wyłącz system" to kolejna edycja warszawskiego Święta Wolności organizowanego przez Dom Spotkań z Historią, instytucję kultury m.st. Warszawy w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989. Tegoroczne Święto Wolności powstaje we współpracy z Kancelarią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W dniach 2-6 czerwca 2012 zapraszamy na koncerty muzyczne (m.in. Kury, Brygada Kryzys, YeShe), Piknik wolnościowy na skwerze przy Krakowskim Przedmieściu, premierowy spektakl Walentyna w reż. Wojciecha Farugi w Te-atrze Studio, zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego, wystawę fotografii Chrisa Niedenthala, warsztaty dla dzieci, pokazy filmowe, akcje miejskie oraz spotkania z byłymi opozycjonistkami i działaczkami organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Ukoronowaniem Święta Wolności będzie Fiesta – wielka impreza muzyczna organizowana w plenerze – na plaży przy moście Śląsko-Dąbrowskim, po praskiej stronie Wisły.

Pragniemy, aby świętowanie, oprócz radości, budziło również refleksje: czym dzisiaj jest dla nas wolność? Czy ją doceniamy? Jak z niej korzystamy? Tego-roczna edycja zadedykowana jest kobietom, ich postawom wobec totalitaryzmu oraz roli w walce o wolność. Wydarzeniom towarzyszy również specjalny materiał w 71. numerze kwartalnika historycznego „Karta” poświęcony polskim opozycjonistkom.

PROGRAM WYŁĄCZ SYSTEM vol. 4

SPOTKANIA/POKAZY FILMOWE W DSH

29.05 (wt.), 18:00, DSH (ul. Karowa 20)
Kobiety systemu
Spotkanie o kobietach, celebrytkach systemu – symbolu i produkcie komunistycznej propagandy. Kim były naprawdę? Służebnicami ideologii? Maskotkami władzy? Ofiarami czy opokami systemu? W spotkaniu weźmie udział m.in. Ewa Toniak, historyk sztuki, autorka książki Olbrzymki: kobiety i socrealizm. Spotkaniu towarzyszy pokaz filmu Dziewczyna z plakatu w reż. Ewy Pięty (2001, 29’).

30.05 (śr.), 18:00, DSH
Kobiety kontra system
Rozmowa o kobietach walczących przeciwko dyktaturom w różnych krajach świata. Spo-tkanie poprowadzi Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka, korespondentka, specjali-zująca się z tematyce Rosji i byłych republik radzieckich, a zwłaszcza Czeczenii. W dys-kusji udział wezmą m.in. Aleksandra Chrzanowska, koordynator ds. cudzoziemców ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz Maria Książak, psycholog.

31.05 (czw.), 18:00, DSH
Opozycyjna codzienność
Spotkanie z byłymi opozycjonistkami m.in. Ludwiką Wujec (polityk, urzędniczka samo-rządowa, działaczka opozycji demokratycznej w PRL-u) i Joanną Szczesną (dziennikar-ka, reporterka i pisarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL-u). Spotkanie pro-wadzi Monika Powalisz, reżyserka i dramatopisarka.

2–4.06 (sob.–pon.), 11:00-18:00, DSH
Bez komentarza – pokazy filmów i montaży filmowych na temat opozycjonistek w PRL-u i kobiet walczących obecnie przeciwko dyktaturom. Szczegółowy program będzie do-stępny na stronie: www.wylaczsystem.pl.

5.06 (wt.), 18:00, DSH
Ciągle wierzę, reż. Magda Mosiewicz
Pokaz filmu o Ewie Hołuszko, urodzonej jako Marek Hałuszko (działacz opozycji demo-kratycznej w PRL-u). Goście spotkania: Ewa Hołuszko, Magda Mosiewicz (reżyserka), Agnieszka Graff (pisarka), Krystyna Duniec (teatrolog, Instytut Sztuki PAN). Prowadzenie Anna Czerwińska (Feminoteka).

PIKNIK WOLNOŚCIOWY

3.06 (niedz.), 13:00–20:00, skwer im. ks. Twardowskiego (róg Karowej i Kra-kowskiego Przedmieścia).

Koncerty/Scena pod kasztanem:
The Phantoms (14:00), Biff (15:30), Budyń (17:00), Kinior & Mamadou Diouf (18.00). Prowadzący: Emanuela Osowska i Damian Kwiatkowski.

Podwórko PRL
Plac zabaw dla dzieci. Niezwykła podróż w czasie do świata nieistniejących dziś dziecię-cych podwórek. Przypomnimy zapomniane bajki, gry i psoty. Zagramy w kapsle, klasy i w gumę. Młodszym gwarantujemy doskonałą zabawę, a starszym – moc wzruszeń.

Mężczyźni wielofunkcyjni
Warsztaty, podczas których znani mężczyźni przejmą opieką nad dziećmi. Każdy z zapro-szonych gości przygotuje wyjątkowy program dla dzieci. Zaprezentują swoje ulubione opowieści i ich bohaterów. Wśród atrakcji m.in. czytanie i opowiadanie bajek, odtwarzanie bajek z płyt winylowych, pokazy slajdów z rzutnika „Ania”, zabawy sportowe i zręcz-nościowe, prace plastyczne i teatrzyk.

Audioprzewodnik „Warszawa opozycjonistek”
Punkt odsłuchu fragmentów nagrań byłych opozycjonistek m.in. Ludwiki Wujec, Danuty Przywary, Anny Komorowskiej. W punkcie będzie można pobrać aplikację „Warszawa opozycjonistek” i wyruszyć na spacer ich śladem.
Autorzy projektu: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna.

WALENTYNA/spektakl w reż. Wojciecha Farugi
2–3.06 (sob.-niedz.), Teatr Studio, PKiN (Plac Defilad 1); Terminy spektakli: 2.06 (17:00, 21:30); 3.06 (17:00); rezerwacja: walentyna.dsh.waw.pl

Premierowy spektakl Wojciecha Farugi z udziałem Julii Kijowskiej i Warszawskiego Chóru Żeńskiego Harfa. Próba scenicznego zmierzenia się z biografią radzieckiej ko-smonautki Walentyny Tiereszkowej, pierwszej kobiety w kosmosie, która odbyła lot po orbicie okołoziemskiej w 1963 roku. Tiereszkowa została bohaterką Związku Radzieckiego, wybrano ją do Rady Najwyższej ZSRR, była członkiem KC KPZR, a w 1989 do Rady Narodowości ZSRR. Wykorzystywana przez propagandystów ZSRR, stała się bohaterką licznych bigbitowych przebojów, bożyszczem tłumów. Jest jedną z najbardziej znanych kobiet XX wieku, o której – paradoksalnie – właściwie niczego nie wiadomo. Po 1989 roku zamilkła i nie rozmawia z dziennikarzami.
W spektaklu wykorzystano fragmenty pamiętników Tiereszkowej i transkrypcje wypowiedzi radzieckich kosmonautów zaczerpnięte z filmu dokumentalnego Macieja Drygasa Stan nieważkości. Podczas prac nad spektaklem odbywały się warsztaty, których celem było „uwolnienie” opowieści rówieśniczek Tiereszkowej, tak by historia słynnej astronautki dopełniła się w historii zwykłych-niezwykłych Polek.
Reżyseria: Wojciech Faruga; występują: Julia Kijowska i Warszawski Chór Żeński HARFA; scenografia: Agata Skwarczyńska; scenariusz: Julia Kijowska, Wojciech Faruga; dramaturgia: Paweł Sztarbowski; muzyka: Zuzanna Falkowska. Partner warsztatów: DRAMA WAY Fundacja Edukacji i Kultury.

AKCJE MIEJSKIE

3–6.06 (niedz.-śr.), Warszawa
Street Art wolności!
Street Art wolności! to akcja, która odbędzie się w rożnych miejscach stolicy, pokazująca miasto wolnych haseł i obrazów. Bądź czujny! Wolnościowe grafitti może powstać pod twoim domem lub pracą. W skład kolektywu streetartowców wchodzą: Cowek (Białoruś), Kroze (Białoruś), Grino (Białoruś) oraz Sucks (Polska).
Partner: Instytut Adama Mickiewicza.

3.06 (niedz.), 14:00, miejsce zbiórki: Plac Zbawiciela (pod kawiarnią „Corso”)
Spacer z audioprzewodnikiem po „Warszawie opozycjonistek”
Wyjątkowy spacer po stolicy śladami opozycjonistek. Ściągnij 1 czerwca ze strony www.wyłączsystem.pl audioprzewodnik i udaj się do konspiracyjnych mieszkań, sklepów z pustymi półkami, na demonstracje...
Autorzy projektu: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna.

4.06 (pon.), 17:00-19:00, Centrum Handlowe Warszawa Wileńska
Jak dobrze wyglądać w kryzysie. Made in PRL.
Koncert i akcja, podczas której zaproszeni styliści dokonają metamorfozy publiczności i aktorów, zmieniając ich w prawdziwe gwiazdy polskiej, radzieckiej, czechosłowackiej, jugosłowiańskiej, rumuńskiej, bułgarskiej i enerdowskiej estrady lat 80-tych. Aktorzy zaśpiewają piosenki m.in. z repertuaru Ałły Pugaczowej i Heleny Vondráčkovej.

4.06 (pon.), 19:00, Plac Konstytucji
Toast za wolność!
Toast wznoszony wspólnie z Inicjatywą RAZEM ’89 na Placu Konstytucji, czyli w okolicach solidarnościowego sztabu wyborczego w zwycięską niedzielę czerwcową 1989 roku.

FIESTA
6.06 (śr.), plaża przy moście Śląsko-Dąbrowskim (praski brzeg Wisły);
Start: 18.00
Fiesta to ukoronowanie Święta Wolności. Jak co roku o północy wyłączymy „system”. Tym razem będzie to „kosmiczna kulminacja”. Prowadzenie: Piotr Metz.

Koncerty
19:00–20:00
Soma Ansamble
Formacja powstała we Wrocławiu w 1990 roku, gdzie współtworzyła tamtejszą scenę al-ternatywną. Po emigracji, na przełomie wieków, do Wielkiej Brytanii zespół rozszerzył swój skład. W tej chwili Soma Ansamble to wielokulturowy band, a ich muzyka jest połą-czeniem improwizowanego jazzu, punk rocka, muzyki funk i eksperymentalnej. Zespół na stałe wpisał się w muzyczną, klubową mapę Londynu.

20:00-21:00
BaBu Król (Bajzel & Budyń)
Projekt dwóch artystów: Jacka „Budynia” Szymkiewicza i Piotra „Bajzla” Piaseckiego, którzy oprócz solowych produkcji współtworzą aktualny skład formacji Pogodno. Duet sięga, w swoim muzycznym projekcie, do poezji Edwarda Stachury. Pierwsza płyta BaBu Króla – „Sted” miała premierę w kwietniu tego roku.

21:00-22:00
KURY (feat. Vienio & Pele)
Zespół założony został w 1992 roku przez Tymona Tymańskiego, Jacka Oltera i Piotra Pawlaka. Kolejne odsłony zespołu nawiązywały do alternatywnego rocka, jazzu, muzyki klasycznej, rapu i techno oraz pastiszu disco-polo. Przełomem w działalności zespołu był album „P.O.L.O.V.I.R.U.S.” wydany w 1998 roku, do dziś uznany przez krytyków mu-zycznych za jedną z najważniejszych polskich płyt lat 90. Tymon Tymański uważany jest za odnowiciela polskiego jazzu, stworzył nowy nurt muzyki definiowany jako yass.

22:00-23:00
Brygada Kryzys
Legendarny polski zespół, który powstał w 1981 roku z inicjatywy Tomka Lipińskiego (TILT) oraz Roberta Brylewskiego (IZRAEL). Brygada Kryzys w swej długiej historii wielo-krotnie była reaktywowana przez założycieli, zawsze po to, by nawiązywać do aktualnych wydarzeń w kraju. Ich album „Czarna Brygada” (1982) uważany jest za pierwszy oficjal-nie wydany longplay z muzyką punk-rockową i nowofalową. Ostatni koncert Brygady Kry-zys miał miejsce w Warszawie w 2007 roku. W tym roku zespół obchodzi swoje 30-lecie.

23:00-24:00
YeShe (feat. Staszek Soyka)
Brzmienie YeShe to próba przeniesienia drum'n'bassowej estetyki, kojarzonej dotychczas głównie z kulturą klubową, na bardziej tradycyjny sposób serwowania muzyki. Ich twor-czość zawieszona jest między surową elektroniką, rockiem i jazzem. Występy zespołu mają bogatą oprawę sceniczną, towarzyszą im spektakle Teatru „Klinika Lalek” z Woli-mierza oraz wizualizacje „Jasnej Chmury”. Twórcą formacji jest znany polski trębacz An-toni „Ziut” Gralak, założyciel legendarnej formacji jazzowo-rockowej Tie Break.

00:30 – do rana!
Dj set: Teresa i Tygrysy
Warszawski kolektyw dj-ski. Łączą różne gatunki i style muzyczne, brzmienia gitarowe i perkusyjne, klasyki, starocie i świeżynki, tworząc jedną spójną kompozycję.
Reżyseria: Agnieszka Korytkowska-Mazur; scenariusz: Agnieszka Korytkowska-Mazur i Dana Łukasińska; scenografia: Jarosław Koziara; produkcja muzyczna: Andrzej „Zielak” Iwulski, Maciek Powała.

PROJEKTY KANCELARII PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ I NARODOWEGO CENTRUM KULTURY

3.06, 11:00-18:00
Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski zaprasza wszystkich chęt-nych do zwiedzania Pałacu Prezydenckiego (wejście przez Biuro Przepustek od strony pomnika Adama Mickiewicza). Będzie można zwiedzić pomieszczenia, w których Prezy-denci Rzeczypospolitej Polskiej przyjmowali głowy państw, spotykali się z wybitnymi osobistościami. Do zwiedzania w Pałacu Prezydenckim zostaną udostępnione m. in. Sala Kolumnowa, Sala Chorągwiana, Sala Nowosielskiego, Sala Obrazowa, Sień Główna, Kaplica.
Organizator: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wystawa fotografii Chrisa Niedenthala
4.06 (pon.), 10:00, galeria „Kordegarda” (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17)
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski otworzy w galerii „Kordegarda” wystawę fotografii Chrisa Niedenthala, przedstawiających sytuację spo-łeczną i zaangażowanie kobiet w działalność opozycji demokratycznej lat 70. i 80. Szereg prezentowanych na wystawie zdjęć będzie pokazywanych po raz pierwszy. Wystawa czynna będzie dla zwiedzających w dniach 4-9 czerwca, w godzinach 10.30-19.00.
Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury (NCK).

4.06 (pon.), 11:00, skwer Wolnego Słowa
Odsłonięcie miejskiego znaku informacyjnego przed dawną siedzibą urzędu cenzorskiego, akcja edukacyjna
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wspólnie z Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz - Waltz uroczyście odsłonią miejski znak infor-macyjny z nazwą skweru przed dawną siedzibą urzędu cenzorskiego (Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk) przy ul. Mysiej w Warszawie, który uchwałą Rady Miasta został nazwany Skwerem Wolnego Słowa. Uroczystości tej towarzyszyć będzie akcja edukacyjna.
Organizatorzy: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Urząd m.st. Warszawy.

4.06 (pon.), 11:00-13:00, skwer Wolnego Słowa
17.00-20.00, przed galerią „Kordegarda” (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17)
Nielegalna drukarnia
Na wystawie przygotowanej przez Muzeum Drukarstwa Warszawskiego można będzie obejrzeć oryginalne prasy drukarskie z połowy lat 80. oraz własnoręcznie wydrukować okolicznościową ulotkę na historycznym powielaczu z epoki.
Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury (NCK).

4.06 (pon.), ok. 11:30, Park im. Rydza-Śmigłego (skarpa na wysokości Senatu RP)
Odsłonięcie rzeźby Haliny Mikołajskiej (autorstwa Krystyny Fałdygi-Solskiej)
Chwila poświęcona Halinie Mikołajskiej (1925-1989), połączona z odsłonięciem rzeźby wybitnej aktorki i opozycjonistki. Uroczystego odsłonięcia monumentu dokona Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Prezydentowi towarzyszyć będzie pani Danuta Szaflarska. Na spotkanie które poprowadzi pan Jacek Fedorowicz zapraszają inicjatorzy powstania rzeźby, oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i Fundacja dla Polski.

4.06,18:00-22:00, plac przed Kościołem Seminaryjnym przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 (po lewej stronie Pałacu Prezydenckiego)
Plenerowe pokazy filmów
Plenerowe pokazy filmów poświęconych Polsce lat osiemdziesiątych: Nie byliśmy bohate-rami. Strajk oczami kobiet, Gajka oraz Kraj świata.
Organizator: Narodowe Centrum Kultury (NCK).

Dom Spotkań z Historią (DSH), jest instytucją kultury m.st. Warszawy. Zajmujemy się Historią Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. Organizujemy wystawy, dyskusje, cykle spotkań varsavianistycznych, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, warsztaty edukacyjne, promocje książek, seminaria i konferencje. Prowadzimy działalność wydawniczą, a w naszej księgarni oferujemy szeroki wybór książek dotyczących XX wieku. W Mediotece gromadzimy i opracowujemy wspomnienia świadków historii (Archiwum Historii Mówionej) oraz digitalizujemy zdjęcia, dokumenty i filmy. Pokazujemy historię, wykorzystując różnorodne, nowoczesne formy przekazu; z DSH współpracują młodzi twórcy i kuratorzy, którzy przygotowują instalacje artystyczne, happeningi, akcje miejskie, wydarzenia parateatralne. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia XX wieku, historię społeczną, ciekawe biografie, niezwykłe losy zwykłych ludzi.

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY. Więcej: wylaczsystem.pl .

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.05.12, autor: litwin)
Tagi: Wyłącz system
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia