ZSRR oczami nonkonformisty w filmach Aleksieja Germana

Już 24 maja na półkach sklepowych pojawi się trzeci Box z wiosennej Złotej Kolekcji Sputnika 2012. Po arcydziełach Aleksandra Sokurowa i Grigorija Kozincewa czas na filmy wybitnego rosyjskiego reżysera – Aleksieja Germana.

Filmoteka miłośników rosyjskiej kinematografii wzbogaci się o dzieła - „Próba wierności” (1971), „Dwadzieścia dni bez wojny” (1976) oraz „Mój przyjaciel Iwan Łapszyn” (1984).
Filmy Aleksieja Germana, urodzonego w najtrudniejszym okresie radzieckiej historii, ukazują okrutną i brutalną rzeczywistość czasów stalinowskich. Reżyser obnaża bolesną prawdę o „człowieku radzieckim”, podporządkowującym się bezlitosnym zasadom totalitarnego systemu. Są to ludzie ukształtowani przez chorą ideologię, pozbawieni własnej tożsamości. Jednocześnie German pokazuje, że w bezwzględnej machinie zła zachowały się jednostki głośno głoszące swój sprzeciw w walce o zachowanie podstawowych wartości moralnych. To ludzie prawdziwi – z silną osobowością i wielką odwagą.

Aleksiej German dbał o wielowymiarowość i perfekcję każdego komponentu swojego dzieła, dzięki czemu jego filmy stanowią doskonałą dokumentację ówczesnej epoki. Twórca zawsze szedł pod prąd ogólnie przyjętych zasad, przez co każda premiera jego filmu spotykała się z nieprzychylnością władzy i cenzurą.

Pierwszy z prezentowanych w Boxie obrazów to samodzielny filmowy debiut Aleksieja Germana z 1971 roku zatytułowany „Próba wierności”. Cenzura zatrzymała jednak dzieło na 14 lat i na ekrany trafił dopiero w 1985 roku. Zarzucano mu deheroizację radzieckich bohaterów wojennych, a wewnętrzny konflikt bohatera uznano za fałszywy.
Kolejnym film z kolekcji to „Dwadzieścia dni bez wojny” – historia oparta na prawdziwych doświadczeniach autora scenariusza Konstantina Simonowa. Główny bohater, korespondent wojenny, opuszcza linię frontu, aby w Taszkiencie odwiedzić rodzinę poległego na wojnie kompana, wziąć udział w zdjęciach do filmu na podstawie własnych opowiadań oraz przeżyć wielką miłość – tak spędza tytułowe dwadzieścia dni bez wojny.

Ostatnim filmem z najnowszego Boxu Aleksieja Germana jest „Mój przyjaciel Iwan Łapszyn”. Tłem dla historii przedstawionej w filmie jest dramatyczny okres Wielkiej Czystki w ZSRR. Reżyser podjął zakazany w kinie radzieckim temat, tworząc tym samym dzieło zaliczane do najwybitniejszych obrazów rosyjskiej kinematografii. Niemal pozbawiony fabuły film ukazuje losy szefa milicji - Iwana Łapszyna - targanego przez sprzeczne emocje i zmuszonego do dokonania trudnych wyborów.

Zapraszamy do trudnej wędrówki przez epokę stalinowską oczami reżysera Aleksieja Germana.

W czerwcu ukaże się kolejny Box Złotej Kolekcji Sputnika 2012 z twórczością znakomitego Gleba Panfiłowa.

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.05.12, autor: irka)
Dział film
Tagi: ZSRR, Aleksiej German, DVD
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia