Gustav Klimt Wien Museum prezentuje zbiory i ciekawostki z okazji „Roku Klimta“

Wien Museum posiada największą i najbogatszą kolekcję dzieł Gustava Klimta, poczynając od jego pierwszych prac, wykonywanych jeszcze podczas studiów, poprzez wielkie zlecenia, którymi zajmował się około 1880 roku, aż do ostatnich dzieł przed jego śmiercią w 1918 roku. Wśród nich znajdują się prawdziwe majstersztyki, jak choćby „Pallas Athene” oraz „Porträt Emilie Flöge”. Kolekcja zawiera ponadto ok. 400 grafik Klimta, jego kitel malarski, plakat do pierwszej wystawy w Wiener Secession, który wywołał niemały skandal w ówczesnym Wiedniu, maskę pośmiertną oraz rysunek Egona Schiele, przedstawiający Klimta na łożu śmierci. Wielka wystawa, zorganizowana z okazji „Roku Klimta“ w Wiedniu, rozpocznie się 16 maja i potrwa do 16 września 2012.

Uzupełnieniem będzie prezentacja plakatów do wystaw Gustava Klimta w XX wieku oraz stylu pseudo-klimtowskiego w grafice reklamowej lat 70. i 80.

Jednak Wien Museum postanowiło pójść o krok dalej i krytycznie spojrzeć na to, jak obecnie traktuje się twórczość Gustava Klimta. Parafrazując słowa austriackiego pisarza Ludwiga Hevesi: Ile „klimtyzacji“ zniesie jeszcze Wiedeń? Gdzie biegnie granica pomiędzy chwytliwym marketingiem miasta a kiczem? Na te pytania odpowie zapewne wystawa „Koszmarny Klimt“, która rozpocznie się w tym samym czasie, co prezentacja wielkich dzieł malarza. Klapy klozetowe ze słynnym „Pocałunkiem“, ubranka dla psów i serwisy z motywami z obrazów Klimta, matrioszki i laki Barbie stylizowane na Emilie Flöge ze słynnego portretu – to wszystko i znacznie więcej budzących zgrozę obiektów znajdziemy na wystawie. Akcja zbierania najgorszych pamiątek z dziełami Gustawa Klimta rozpoczęła się kilka tygodni temu na facebooku, dotychczas na stronie http://www.facebook.com/WienMuseum znalazło się już ok. 120 przedmiotów, które są przykładem kiczu i wykorzystywania twórczości Klimta do celów komercyjnych. Na apel Wien Museum odpowiedzieli użytkownicy z całego świata, przysyłając zdjęcia najdziwniejszych przedmiotów. Dostało się także samemu miastu Wiedeń, gdzie również zebrano pokaźną kolekcję „koszmarów“. Wystawa pokaże wiele z tych przedmiotów na żywo, wszystkie zebrane przykłady zostaną natomiast pokazane na zdjęciach.

„Klimt. Die Sammlung des Wien Museums“ oraz „Worst of Klimt/Klimt des Grauens“

Wien Museum, Karlsplatz,1040 Wiedeń
16.05.-16.09.2012

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.04.12, autor: jcalus)
Tagi: Wiedeń, Klimt
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia