Z nowego wspaniałego świata - reportaż Günter Wallraff

Często zbywamy irytujących pracowników biura obsługi klienta, opędzamy się od bezdomnych proszących o parę groszy, potrafimy być opryskliwi wobec kelnera czy kasjerki. Niemiecki reporter Günter Wallraff postanowił sprawdzić, jak to jest być po stronie "natrętnego" społeczeństwa. Książka "Z nowego wspaniałego świata", w której opisał swoje doświadczenia jest już w księgarniach.

Günter Wallraff jako bezdomny nocował na dworze przy kilkunastostopniowym mrozie; zatrudnił się w piekarni, której sieć wielkich sklepów narzuciła warunki pracy jak z czasów wczesnego kapitalizmu; ucharakteryzowany na Somalijczyka jechał pociągiem pełnym kibiców; w firmie marketingowej, działającej na granicy prawa, pod nieustanną presją psychiczną stał się sprzedawcą oszustem. Wcielał się w swoich bohaterów całym sobą, ze wszystkimi tego psychicznymi, moralnymi i prawnymi konsekwencjami. Stał się w swoim kraju osobą powszechnie znaną - instytucją, do której w desperacji zwracają się gnębieni i poniżani pracownicy, zgłaszając przypadki skrajnego łamania prawa i wykorzystywania przez pracodawców.
Od 1981 roku, odkąd prawomocnym wyrokiem sądu jego metodę zdobywania informacji uznano za legalną we wszystkich przypadkach, gdy dzięki niej istnieje szansa ujawnienia poważnych uchybień, funkcjonuje w Niemczech termin "lex Wallraff".
Wcielając się w tego "drugiego", pomagając tym, którzy doznali krzywdy ze strony wielkich korporacji, tym, których społeczeństwo spycha na margines, Wallraff odrobił za nas ważną lekcję - pokazał, czym jest prawdziwa empatia - współodczuwanie, uważne pochylenie się nad drugim człowiekiem.

"Kilka lat temu Günter Wallraff powiedział, że wie już, jak daleko można się w Niemczech posunąć w pogardzie dla drugiego człowieka. Po ukończeniu Z nowego wspaniałego świata przyznał, że się mylił. Taka granica prawdopodobnie nie istnieje.
To nie będzie przyjemna lektura, bo świat, który opisuje Wallraff, wcale wspaniały nie jest. Przesiąknięty obłudą, ksenofobią, wyzyskiem, rasizmem. Świat, w którym 'wszystko, co poza kolorem skóry stanowi o człowieczeństwie, jest w przypadku czarnego drugorzędne'. Ten świat istnieje tu i teraz. I choć łatwiej byłoby o nim nie pamiętać, tę książkę trzeba po prostu przeczytać".
Angelika Kuźniak

W 2010 roku książka otrzymała Gerty-Spies-Literaturpreis.

Günter Wallraff (ur. w 1942 roku w Burscheid koło Kolonii) – niemiecki pisarz i dziennikarz. Po odbyciu zastępczej służby wojskowej imał się różnych zajęć, a zebrane przy tej okazji doświadczenia opublikował w 1966 roku w formie zbioru reportaży Wir brauchen dich. Als Arbeiter in deutschen Industriebetrieben. W tomie Trzynaście niepożądanych reportaży (1969, wydanie polskie 1973) po raz pierwszy sięgnął do tzw. reportażu uczestniczącego, opisując swoje doświadczenia m.in. w roli alkoholika, bezdomnego, właściciela fabryki chemicznej. Był jednym ze współzałożycieli Werkkreis Literatur der Arbeitswelt (Zespół Roboczy Literatury Świata Pracy), działającego w ramach słynnego ugrupowania literackiego Gruppe 61. W 1975 roku wspólnie z Berntem Engelmannem wydał książkę Wy na górze, my na dole (wydanie polskie 1976). W tym samym roku opublikowano dokumentację przeprowadzonej przez niego w Atenach akcji protestacyjnej przeciwko juncie greckich pułkowników (Unser Faschismus nebenan. Griechenland gestern, ein Lehrstück für morgen). Głośny stał się wydany w 1977 roku reportaż z prowadzonych incognito badań w redakcji tabloidu "Bild-Zeitung" Wstępniak. Człowiek, który był w "Bildzie" Hansem Esserem (wydanie polskie 1982). Szczególnie zaś skuteczny politycznie okazał się reportaż Na samym dnie (1985, wydanie polskie 1988) o uwłaczającym ludzkiej godności handlu robotnikami sezonowymi.

Günter Wallraff
Z nowego wspaniałego świata
Seria: Reportaż
Wydanie I, rok 2012
Format: 133x215 mm, oprawa miękka, foliowana i lakierowana, ze skrzydełkami
Liczba stron: 312
Projekt okładki: Agnieszka Pasierska/Pracownia Papierówka
Projekt typograficzny: Robert Oleś/d2d.pl
ISBN: 978-83-7536-254-1
Cena: 38,50 zł

Przekład z języka niemieckiego Urszula Poprawska

Dodaj artykuł do:
(dodano 11.04.12, autor: irka)
Dział literatura
Tagi: Günter Wallraff, reportaż, Wydawnictwo Czarne, premiera
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia