Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i Studenckie Koło Naukowe Dialogu i Współpracy ze Wschodem Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają 20. kwietnia o godz 18 na spotkanie z wybitną rosyjską pisarką i scenarzystką, pierwszą kobietą wyróżnioną Rosyjską Nagrodą Bookera i mistrzynią „prozy niuansów” Ludmiłą Ulicką.
Porozmawiamy o kwestiach ojców i dzieci na przestrzeni XX w. w powieściach Przypadek doktora Kukockiego, Medea i jej dzieci, Zielony namiot, Schody Jakuba i odzwierciadleniu brutalnych realiów Rosji postsowieckiej, co można zauważyć nie tylko w powieściach, również w bajkach, nowelach i dramatach autorki.
Spotkanie poprowadzą członkowie koła Ērika Kuzmina i Krzysztof Zagubieniak, ale znajdzie się również miejsce na Wasze pytania. Zapraszamy na Zooma i Facebooka.
Ludmiła Ulicka – laureatka nagród: Prix Médicis w 1994, Rosyjska Nagroda Bookera w 2001, Wielka Księga w 2007 i Grinzane Cavour Prize w 2008. Ulicka jest autorką projektu Inny, inni, o innych, realizowanego w latach 2007-2010, celem którego było ukazanie różnorodności kultur i zaszczepienie w dzieciach i młodzieży idei tolerancji. Książki pisarki przełożono na 25 obcych języków.
Ērika Kuzmina - Łotyszka polskiego pochodzenia urodzona w Dyneburgu, doktorantka UW WLS. Pod kierunkiem prof. Magdaleny Dąbrowskiej pisze pracę doktorską pt. "Duchowna i materialna kultura Polskich Inflant pod piórem polskich, rosyjskich, łotewskich i niemieckich bałtyckich pisarzy XIX wieku".
Krzysztof Zagubieniak - student drugiego roku filologii rosyjskiej UW WLS. Interesuję się polityką, historią, sportem, językoznawstwem i muzyką.
Spotkanie w języku polskim i rosyjskim.