Stoliczku, nakryj się! Ogólnopolska konferencja naukowa

Koło Naukowe Baśni, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i Fantastyki UW zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Stoliczku, nakryj się! Literatura dziecięca, młodzieżowa i fantastyczna w perspektywie studiów nad jedzeniem”, która odbędzie się w przestrzeni wirtualnej w dniach 16–17 kwietnia 2021 r.

W swoim eseju „O trzech sposobach pisania dla dzieci” C.S. Lewis przytoczył komentarz, jaki usłyszał na temat własnej twórczości: „Jeśli chce się sprawić przyjemność dorosłym, daje się im seks, więc pomyślał Pan sobie: »To nie nadaje się dla dzieci, co dać im zamiast tego? Wiem! Małe nicponie lubią dużo dobrego jedzenia«.” „W rzeczywistości jednak – mówi Lewis – sam lubię jedzenie i picie. Umieściłem w opowieści to, co sam chciałbym przeczytać, gdybym był dzieckiem, i co wciąż lubię czytać, będąc po pięćdziesiątce”.

Jedzenie może stać się płaszczyzną porozumienia, które pozwala na zadzierzgnięcie więzi międzyludzkiej – jak ostatni kęs chleba, którym bohater baśni dzieli się z niepozornym staruszkiem, albo magiczne słodycze w pociągu do Hogwartu. Oznacza to, co niezmienne, znajome i bezpieczne – jak małe Conieco Kubusia Puchatka – albo niesie ze sobą zdumiewające przemiany – jak ciastko z napisem „Zjedz mnie”, które znajduje Alicja w Krainie Czarów, czy też pieczone ziemniaki, którymi zajadają się bohaterowie „Tajemniczego ogrodu”.

W świecie wyobraźni rozciągają się smakowite rubieże najróżniejszych Kukanii, o których piszą chociażby E. T. A. Hoffman w „Dziadku do orzechów” czy Wojciech Żukrowski w „Porwaniu w Tiutiurlistanie”. Rozkoszne spełnienie fantazji ma jednak swoją ciemną stronę: François Fénelon przestrzega swego królewskiego ucznia przed przesytem i gnuśnością, a bracia Grimm pokazują, że piernikowa chatka prędko może jedzącego przemienić w jedzonego. Niezliczone postaci małych niejadków, łakomczuchów i łobuzów posyłanych do łóżka bez kolacji, którzy zaludniają literaturę dydaktyczną, przypominają z kolei, że jedzenie może również stanowić narzędzie socjalizacji i dyscypliny. Nie sposób wreszcie pominąć społecznie zaangażowanej problematyki głodu, zaburzeń odżywiania czy wpływu produkcji żywności na środowisko, poruszanej w takich utworach jak „Dziewczyny się odchudzają” Jacqueline Wilson czy „Interstellar” w reżyserii Christophera Nolana, częściowo zainspirowany katastrofą Dust Bowl w USA w latach 30. XX wieku.
Jedzenie to akt komunikacji, wydarzenie społeczne, symbol kulturowy.

O tym wszystkim będziemy rozmawiać 16 i 17 kwietnia. Mamy nadzieję, że nasza konferencja stanie się miejscem wspólnej refleksji nad obecnością, funkcją i przemianami tego motywu w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej, a kontekstowo także w szeroko rozumianej popkulturze.

Konferencja jest bezpłatna i otwarta dla Słuchaczy i Słuchaczek. Tych, którzy chcieliby wziąć w niej udział, prosimy o wysłanie wiadomości na adres: k.basni.uw@gmail.com. Na zgłoszenia czekamy do 14.04. – będziemy odpowiadać na nie w kwietniu, oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem, przesyłając wszystkie potrzebne informacje wraz z linkiem do spotkania.

Organizatorzy:
Aleksander Bajer
mgr Michał Czajkowski
Gabriela Niemczynowicz-Szkopek
mgr Barbara Kaczyńska
Blanka Pela
mgr Krzysztof Rybak
mgr Karolina Stępień

Opieka merytoryczna:
dr Weronika Kostecka

Za wspaniałą oprawę graficzną (już trzeci rok z rzędu!) dziękujemy Kasi Lach!

Koło Naukowe Baśni, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i Fantastyki UW

Dodaj artykuł do:
(dodano 06.04.21, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Stoliczku, nakryj się! Ogólnopolska konferencja naukowa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Christophe André, Antoine Pelissolo, Patrick Légeron
2
Robin Sharma
3
Jung Chang
4
Małgorzata Rogala
5
Karen Horney
6
Katarzyna Majewska-Ziemba
7
Mieczysław Gorzka
8
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
9
Michael Connelly
10
Bernard Minier
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia