Co łączy faraonów z Lady Gagą?

Społeczeństwo feudalne to przeszłość. Dziś wszyscy jesteśmy równi. Czyżby? Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie być może uświadomi nam, że niekoniecznie. Będziemy mogli przyjrzeć się bliżej wszelkim typom hierarchii od starożytności do współczesności i zastanowić się głębiej nad pojęciem władzy. Oraz, czy fani Lady Gagi bardzo różnią się od poddanych despotycznej władzy faraona.

To oczywiście podejście humorystyczne, ale coś w tym jest. Wystawa pojawi się w Muzeum Narodowym 17 maja i będzie można ją oglądać do 23 września. Zapowiada się niezwykle ciekawie.

Jak piszą organizatorzy:

"Wystawa poświęcona mechanizmom i ikonografii władzy. Jej celem jest ukazanie wszechobecności hierarchii od starożytności po współczesność.

Pokazane zostaną historyczne hierarchie w dawnych społeczeństwach europejskich (władca jako bóg; wywyższenie przez bliskość wobec władcy-boga; hierarchia z woli boga), ale też hierarchie w społeczeństwach demokratycznych, republikańskich, deklaratywnie egalitarnych (władza z woli ludu; równość jako negacja hierarchii z urodzenia). Elementem wystawy będą też hierarchie w społeczeństwach nowoczesnych, w których nastąpił regres autorytarny, powrót dawnych hierarchii totalnych i totalitarnych (nazizm, faszyzm, stalinizm; dyktatura proletariatu, komunizm). Wystawę zakończą dzisiejsze hierarchie i ich nowe instrumentaria służące „wywyższeniu”: przywilej dostępu do mediów czy świat współczesnych ekskluzywnych gadżetów.

Aby zilustrować wszechwładzę myślenia hierarchicznego i zaprezentować bogactwo jego wizualizacji, na wystawie pokazane zostaną obiekty z wielu epok – od starożytnego Egiptu (np. sarkofag i kartonaż mumii faraona), przez atrybuty władzy monarszej (strój koronacyjny), aż do współczesnych luksusowych przedmiotów splendoru (zegarek Vacheron czy samochód Ferrari). Zderzą się ze sobą dawni i współcześni „wywyższeni” oraz sposoby, jakimi zaznaczają swą wyjątkowość i budują wizerunek.

Opiekunem naukowym ekspozycji jest prof. Krzysztof Pomian, Dyrektor Muzeum Europy w Brukseli. Wystawę, w której uczestniczy większość działów i pracowni MNW, realizuje zespół kuratorów pod kierunkiem prof. Antoniego Ziemby i dr Grażyny Bastek, z udziałem Aleksandry Janiszewskiej."

źródło: MNW

Dodaj artykuł do:
(dodano 31.03.12, autor: blues_sister)
Tagi: Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi, wystawa, Muzeum Narodowe
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia