9. Planete+ Doc Film Festival już w maju

Rampling, Atwood, Marsh i Gatlif, Glawogger i Kossakowski, oraz wystawa i retrospektywa filmów Haruna Farockiego to największe atrakcje 9. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL.

9. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL – jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie – odbędzie się w dniach 11-20 maja w warszawskich kinach Kinoteka, Luna i KINO.LAB. Po raz pierwszy festiwal PLANETE+ DOC będzie miał równoległą odsłonę. W dniach 14-20 maja we Wrocławiu, w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF), pokazanych zostanie ponad 40 filmów. Projekcjom towarzyszyć będą m.in.: debaty, spotkania z twórcami i koncerty. Ponadto w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” (11-13 maja) impreza odbędzie się także w kinach studyjnych w ponad 20 miastach w Polsce.

Najbardziej oczekiwane filmy tegorocznej edycji to m.in.:
• „Projekt Nim” – nowy film Jamesa Marsha, reżysera oscarowego „Człowieka na linie”;
• „Chwała dziwkom” – nagrodzona na festiwalu w Wenecji ostatnia część trylogii dokumentalnej Michaela Glawoggera (twórcy „Śmierci człowieka pracy”);
• „Oburzeni” Tony’ego Gatlifa – sensacja tegorocznego Berlinale, najnowszy film twórcy pamiętnych „Gadjo Dilo”, „Vengo” oraz „Exils” (Złota Palma na festiwalu w Cannes 2004), nakręcony na podstawie książki „Czas oburzenia!” Stéphane'a Hessela, głośnego manifestu duchowego ojca Ruchu Oburzonych;
• „Niech żyją Antypody!” Wiktora Kossakowskiego – film otwarcia festiwalu w Wenecji 2011, nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej;
• „Ambasador” Madsa Brüggera – kontrowersyjny obraz autora „Idiotów w Korei”, w którym reżyser przybiera fałszywą tożsamość liberyjskiego dyplomaty, aby zdemaskować świat afrykańskiej korupcji;
• „Charlotte Rampling. Spojrzenie” Angeliny Maccarone – biograficzny portret znanej brytyjskiej aktorki Charlotte Rampling.

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu PLANETE+ DOC będzie odbywająca się w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystawa prac i towarzysząca jej retrospektywa filmów Haruna Farockiego – wybitnego niemieckiego reżysera i teoretyka filmów dokumentalnych oraz artysty wideo, który od lat 60. XX wieku tworzy zaangażowane kino dokumentalne, a od lat 90. wideoinstalacje w najważniejszych galeriach świata. „Harun Farocki pierwszy raz w Warszawie. Wystawa i retrospektywa filmów” zabierze widzów w fascynującą podróż zarówno przez historię filmu, jak i podejmie współczesne, społeczno-polityczne tematy. Reżyser otworzy wystawę i retrospektywę filmową oraz spotka się z widzami po pokazach swoich filmów.

9. festiwal PLANETE+ DOC odwiedzą również inni znakomici goście – zarówno filmowcy, jak i osobistości spoza świata filmu. Ze swoimi nowymi filmami przyjadą: James Marsh – laureat Oscara za film „Człowiek na linie” oraz znany rosyjski dokumentalista Wiktor Kossakowski, którego najnowszy film „Niech żyją Antypody!” otworzył ubiegłoroczny festiwal w Wenecji.
Gościem specjalnym będzie słynna brytyjska aktorka Charlotte Rampling, znana z filmów „Basen” Françoisa Ozona, „Melancholia” Larsa von Triera, czy „Zmierzch Bogów” Luchino Viscontiego.

Festiwal odwiedzą również Tony Gatlif – reżyser głośnych „Oburzonych”, sensacji tegorocznego Berlinale. W programie znajdzie się również wideokonferencja ze znaną kanadyjską pisarką Margaret Atwood, której książka „Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa” stała się inspiracją dla pokazywanego na festiwalu filmu „Dług według Margaret Atwood” Jennifer Baichwal (twórczyni „Sfabrykowanego krajobrazu”).

Podobnie jak w poprzednich latach, również w tym roku projekcjom będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń specjalnych (obejmujący m.in. wystawy, spotkania z twórcami, imprezy muzyczne, koncerty, warsztaty, konferencje). Pierwszego dnia festiwalu (11 maja) w warszawskim kinie Luna zainaugurowana zostanie polska edycja międzynarodowego projektu DOC NEXT – warsztatów filmowych dla młodych adeptów sztuki filmowej, organizowanych wspólnie z Fundacją Inicjatyw Twórczych „ę”. W ramach wydarzenia odbędą się m.in. pokazy krótkich filmów młodych twórców dokumentalnych, spotkania z zaproszonymi gośćmi – filmowcami, ekspertami i teoretykami kina, a o oprawę muzyczną i wizualną zadbają Dje i Vje.
Osoby zainteresowane filmem dokumentalnym będą miały szansę wziąć udział w organizowanej wspólnie ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Między tradycją a mockumentary. Perypetie współczesnego dokumentu” (18 maja w Kinotece, 19 maja w siedzibie SWPS).
14 maja w warszawskiej Kinotece wykład mistrzowski (masterclass) dla profesjonalistów z branży filmowej, uczniów kierunków filmowych oraz osób zajmujących się na co dzień filmem, organizowany wspólnie z MEDIA Desk Polska, poprowadzi znany austriacki reżyser Michael Glawogger (twórca pamiętnej „Śmierci człowieka pracy” i nagrodzonego na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji najnowszego obrazu „Chwała dziwkom”) oraz współpracujący z nim od lat operator Wolfgang Thaler. Chętni mogą nadsyłać zgłoszenia do 20 kwietnia na adres: masterclass@planetedocff.pl.

W tym roku ruszy również projekt filmowo-muzyczny „PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL w Alter Kinie”, czyli współpraca między dwoma popularnymi festiwalami PLANETE+ DOC i Heineken Open’er Festival. Filmy z programu tej i poprzednich edycji festiwalu PLANETE+ DOC będzie można zobaczyć w specjalnym namiocie filmowym podczas odbywającej się 4-7 lipca w Babich Dołach imprezy Heineken Open’er.

Podobnie jak w ubiegłych latach, w pierwszy weekend festiwalu (11-13 maja) odbędzie się „weekend z festiwalem PLANETE+ DOC”, w ramach którego wybrane filmy z tegorocznego programu zostaną pokazane jednocześnie w Warszawie i ponad 20 miastach w Polsce. Dzięki temu nowatorskiemu i unikalnemu na skalę europejską projektowi, tysiące widzów będą mogły wziąć udział w największym święcie filmu dokumentalnego w Polsce. Dodatkowo pokazom wybranych filmów będą towarzyszyć debaty z udziałem ekspertów, dziennikarzy, publicystów i ludzi świata filmu, organizowane w kilkunastu miastach w Polsce.

Więcej informacji o programie 9. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL już wkrótce na stronie www.planetedocff.pl


Mecenasem festiwalu jest BANK MILLENNIUM.

Głównym Partnerem festiwalu i fundatorem Nagrody Publiczności jest kanał dokumentalny PLANETE+. Stacja pomaga zrozumieć skomplikowany i wciąż zmieniający się świat, w którym żyjemy. To kanał, który poszerza horyzonty, kreuje opinie i pobudza do dyskusji, poruszając kwestie bliskie człowiekowi. Najlepsze filmy pokazywane na festiwalu można później zobaczyć na antenie PLANETE+. Więcej informacji na www.planeteplus.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.03.12, autor: irka)
Dział film
Tagi: 9. Planete+ Doc Film Festival
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia