Wernisaż Niezwykłe Historie z Polski i Japonii V Jazz&Literaturaw Chorzowie

WERNISAŻ – ”NIEZWYKŁE HISTORIE Z POLSKI I JAPONII”
wystawa dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha z Krakowa

W roku 1918 Polska ‒ przez 123 lata nieobecna na mapach świata, podzielona wcześniej pomiędzy Rosję, Niemcy i Austrię ‒ odzyskuje niepodległość. W roku 1919 młode państwo nawiązuje stosunki dyplomatyczne z wieloma krajami. Daleka Japonia już 22 marca 1919 roku uznaje Rzeczpospolitą Polską i rząd Ignacego Paderewskiego. Jednak kontakty pomiędzy Japończykami i Polakami mają historię dużo dłuższą, sięgającą okresu Meiji, a nawet epoki Edo. Warto wspomnieć o pierwszym Polaku w Japonii męczenniku Wojciechu Męcińskim czy o majorze Yasumasie Fukushimie, pierwszym Japończyku na ziemiach polskich. Nie sposób pominąć tu japonizmu polskiego, jednego z najciekawszych zjawisk polskiego modernizmu.
Stosunki polsko-japońskie rozwijały się wielorako, niezależnie od zmian politycznych i ekonomicznych, wojen i okresu zimnej wojny. Jak wszelkie kontakty międzypaństwowe, realizowały się na drodze oficjalnej, poprzez wymianę dyplomatów i wizyty polityków, a w wypadku Japonii przedstawicieli dworu cesarskiego. Ale oczywiście nie tylko. Tworzą je także relacje z zakresu ekonomii czy wojskowości, wymiana doświadczeń dotyczących działalności społecznej, a dziś także kontakty biznesowe i naukowe. Przede wszystkim jednak buduje je współpraca na polu kultury – można wręcz mówić o wzajemnej fascynacji Polaków i Japończyków kulturą i sztuką obu krajów.
Otwarcie w 1994 roku Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przyczyniło się do wzmożenia i pogłębienia tych relacji poprzez organizowane tu wystawy, pokazy, spotkania, wykłady, warsztaty i koncerty. W tym roku Muzeum Manggha świętuje jubileusz 25-lecia. To jedna czwarta historii naszych stuletnich kontaktów.

O wyjątkowości stosunków polsko-japońskie decydują relacje między ludźmi.  Ponad sto lat wzajemnych kontaktów to szereg niezwykłych – i nie ma w tym żadnej przesady ‒ filmowych i literackich opowieści o ludziach. To oni, konkretne postaci i osobowości, tworzą te historie: politycy, tacy jak Marszałek Józef Piłsudski; dyplomaci, wśród nich ratujący Żydów w czasie II wojny konsul Chiune Sugihara; uczeni i badacze, jak Bronisław Piłsudski; Lech Wałęsa, twórca „Solidarności” i prezydent RP; polski franciszkanin brat Zeno zajmujący się sierotami i bezdomnymi w Tokio i Hiroszimie; artyści, jak Andrzej Wajda, Tadeusz Kantor, Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, Toshihiro Hamano, Kiyoshi Awazu, Kenya Hara czy Koichi Sato. Nie można też nie wspomnieć o miłości Japończyków do muzyki Fryderyka Chopina.

Historia nie szczędziła nam wyjątkowych wydarzeń, ale gdy patrzymy z dzisiejszej perspektywy na ponad 100 lat naszych związków, widzimy przede wszystkim wspaniałych ludzi, przyjazne relacje, sympatię i wsparcie. Obustronne!
I o tym właśnie Państwu opowiemy.

Bilet na koncert NINJAZZ uprawnia do wejścia na uroczysty wernisaż o g. 18.00.

Wystawę można oglądać od 7 do 18 października w MDK BATORY.

Dodaj artykuł do:
(dodano 01.10.19, autor: blackrose)
Tagi: Wernisaż Niezwykłe Historie z Polski i Japonii V Jazz&Literatura
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Steve Hackett
3
Haim
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Józef Skrzek
8
Lauren Spencer Smith
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
Samuel Van Grinsven
2
David Koepp
3
Cédric Klapisch
4
David Marqués
5
Paolo Genovese
6
Michael Dweck, Gregory Kershaw
7
Ido Fluk
8
Celia Rico Clavellino
9
Joseph Kosinski
10
Dani de la Orden
1
Michał Śmielak
2
Ildefonso Falcones
3
Bogdan Bartnikowski
4
Crawford Hollingworth, Cathy Tomlinson
5
Stephen King
6
John Grisham
7
Nat Cassidy
8
Kobi Yamada
9
Isabel Allende
10
Emma Angstrom
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia