Letnia Akademia Filmowa 2019 w Zwierzyńcu będzie obchodzić jubileusz dwudziestolecia. W tym roku filmy będziemy oglądać od 9 do 18 sierpnia.
Podczas Warsztatów Kultury Filmowej będziemy mieli okazję posłuchać prelekcji i podyskutować z uznanymi w środowisku krytykami filmowymi.
W tegorocznej edycji wezmą udział:
Andrzej Werner
krytyk literacki i filmowy, profesor nauk humanistycznych, współpracownik drugiego obiegu w czasach PRL, pracownik Instytutu Badań PAN;
Paweł Mossakowski
polski producent i scenarzysta filmowy, autor sztuk teatralnych, krytyk filmowy i pisarz, recenzent filmowy Gazety Wyborczej; nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej, Orzeł w kategorii najlepszy
producent; członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej;
Łukasz Maciejewski
dziennikarz i krytyk fi lmowy, współpracownik kilkunastu czasopism m. in. „Tygodnika
Powszechnego”, „Dziennika Gazety Prawnej”, „Kwartalnika Filmowego”, publicysta
na portalach Filmweb.pl oraz Onet.pl, ekspert telewizji HBO Europe oraz Polskiego
Instytutu Sztuki Filmowej, juror wielu festiwali i przeglądów;
Piotr Czerkawski
krytyk filmowy, publikuje w „Kinie”, „Dzienniku. Gazecie Prawnej”, „Odrze”, a także na portalach – Filmweb.pl i Dwutygodnik.com;
Przemek Stępień
dyrektor festiwalu „Afrykamera”, specjalista od kinematografii afrykańskiej;
Grzegorz Pieńkowski
filmoznawca, historyk kina, wykładowca Akademii Filmu i Telewizji oraz Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Tłumacz filmowy, przewodniczący Polskiej Federacji DKF;
Paweł Aleksandrowicz
dr UMCS w Lublinie, filmoznawca, od lat uczestniczy w przygotowaniu programu LAF, autor autorskiego cyklu „Archeologia kina”;
Mikołaj Wojciechowski
dziennikarz, krytyk filmowy, wybitny znawca kina rosyjskiego, był wiceprzewodniczącym legendarnego, pierwszego w Polsce DKF-u „Zygzakiem”, instruktorem programowym Polskiej Rady Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a także wieloletnim redaktorem tygodnika „Ekran”;
Tadeusz Lubelski
z wykształcenia polonista, z uprawianych specjalności – krytyk i historyk filmu, tłumacz; specjalizuje się w historii filmu polskiego oraz w historii kinematografii europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem francuskiej; członek prezydium Komitetu Nauk o Sztuce PAN (w latach 2007-2011 jego przewodniczący); członek Europejskiej Akademii Filmowej (od 2006), Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych (od 2011), Rady Redakcyjnej „Kwartalnika Filmowego”; przewodniczy Radzie Programowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego;
ks. Marek Lis
polski duchowny katolicki, doktor habilitowany nauk teologicznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Opolskiego;
Pierwszy cykl tematyczny, a zarazem główny cykl filmowy Akademii jest przygotowywany przez Rektora festiwalu Piotra Kotowskiego.
ULICE PAMIĘCI - wielkomiejskie ulice jako przestrzeń do życia. Ich plątanina tworzy niekończący się labirynt, po którym poruszają się ludzie. Ulice są całym światem dla mieszkańców miejskiej dżungli. Dają schronienie, ale i przynoszą zagrożenie. To złożony mikrokosmos, wypełniony ludzkimi dramatami i emocjami. To bardzo znane hollywoodzkie propozycje, ale również mniej znane obrazy jak "Główna ulica" w reż. Juana Antonio Bardema, "Sklep przy głównej ulicy" w reż. Jana Kadara czy "Berlin. Symfonia wielkiego miasta" w reż. Waltera Ruttmanna.
Kolejny cykl jest ukłonem w stronę reżysera. Reżyser, najważniejszy twórca filmu, najczęściej ukrywa się za opowiadanymi na ekranie historiami. Jest magiem w filmowej kuchni, który wyczarowuje osobne światy. W tym cyklu chcemy odwrócić kamerę i przyjrzeć się kulisom powstawania filmów. I odsłonić zarazem osobowość stojących za nimi genialnych autorów X Muzy. KAMERA NA REŻYSERA to prezentacja sylwetek takich twórców jak Woody Allen, Altman, Milos Forman, Peter Greenaway, Aleksandr Sokurow, Roman Polański, Ingmar Bergman, Luis Buñuel czy Michael Haneke. Rektor festiwalu przygotowuje dla Państwa najciekawszy zestaw.
Więzy krwi nie tylko łączą. Bywa, że bracia występują przeciwko sobie. W dziejach świata zapisane są takie historie, poczynając od Kaina i Abla. Ale najczęściej łączy braci wyjątkowa więź, oparta na poczuciu wspólnoty, lojalności, odpowiedzialności i poświeceniu. W cyklu BRACIA pokażemy m.in. "A rzeka płynie" w reż. Roberta Redforda czy "Good Morning, Babylon" w reż. Paolo i Vittorio Tavianich. To kolejna propozycja przygotowanie dla LAFowiczów przez Piotra Kotowskiego.
Nie zabraknie również ulubionego cyklu LAFowiczów, czyli ARCHEOLOGII KINA. Paweł Aleksandrowicz opracował przegląd pełen prawdziwych perełek (m.in. "The Bigamist", "My Name Is Julia Ross", "The Beast with Five Fingers", "City of the Dead", "Harakiri").
Archeologia kina to nie jedyne filmy z klasyki kina prezentowane podczas tegorocznej edycji. Zaprezentujemy też ciekawy zestaw filmów czeskich reprezentowany przez takie tytuły jak "Dobry wojak Szwejk" z 1956 roku, "Czarny Piotruś" Formana z 1963 roku czy też "Ikarię XB1" - czeskiego klasyka sci-fi z 1963 roku.
Nie próżnuje również Łukasz Maciejewski. Seanse w ramach cyklu ŁUKASZ MACIEJEWSKI ZAPRASZA cieszyły się ogromną popularnością. Mamy nadzieję, że podobnie będzie w tym roku, zwłaszcza że czeka nas prawdziwa filmowa uczta. Do Zwierzyńca wybierają się m.in. Marian Dziędziel. Magdalena Łazarkiewicz, Grażyna Błęcka-Kolska, Gabriela Muskała, Bartłomiej Topa, Bartosz Konopka, Kinga Dębska, Zbigniew Domagalski, Maria Dębska, Barbara Kurzaj. To oczywiście jeszcze nie koniec. Wszyscy oni przyjadą ze znakomitymi propozycjami filmowymi.
W tym roku postanowiliśmy kontynuować również cykl STARCHY NA LAF-y, ale co nieco zmienimy jego formułę. Zamiast klasyków zaprezentujemy przedpremierowo najciekawsze propozycje horrorów z całego świata z ostatnich dwóch lat.
Zaprezentujemy też widzom sylwetkę ciekawego, islandzkiego reżysera BALDVINA ZOPHONIASSONA. W ramach retrospektywy twórcy w Zwierzyńcu odbędzie się pierwszy pokaz w Polsce jego najnowszego filmu "Lof mér að falla".
Specjalną część programu przygotowuje dla Państwa wieloletni przyjaciel festiwalu Ryszard Jaźwiński, znany Państwu głównie z radiowej Trójki, gdzie do lat prowadzi kultową już audycję "Trójkowo Filmowo". Szczegóły poznamy już niebawem.
W ramach festiwalowych podróży proponujemy wycieczkę po kinematografii Izraela i Urugwaju. Będzie to okazja zarówno do przypomnienia sobie filmów, które już kiedyś gościły na naszych ekranach, jak i zobaczenia zupełnie w Polsce nieznanych, ale wartych uwagi propozycji filmowych.
W tym roku szykujemy dla Państwa dodatkową niespodziankę - wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich zaprezentujemy Państwu najlepsze polskie animacje z ostatnich dwóch lat. Podczas LAF odbędzie się bowiem pierwsza edycja wyjątkowego konkursu filmowego. Szczegóły ujawnimy wkrótce.
Ponadto, jak zwykle, w programie Akademii nie zabraknie stałych pozycji („W polskim obiektywie”, „Rekolekcje filmowe”, „Filmy w Sieci”, „Klubowy karnet”). W tym roku będziemy kontynuować ideę kina "Król LAF", które nieodpłatnie prezentować będzie propozycje dla najmłodszych widzów. Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.
Filmy, które będziecie mogli zobaczyć:
2 noce do rana
30 mil donikąd
50 wiosen Aurory
53 wojny
100 kilo do gwiazd
120 uderzeń serca
A może by tak trójkącik?
Adela jeszcze nie jadła kolacji
Aga
Ajlawju
Aleksandra
Alfabet
Amatorzy
Ambrotypy
Ambulans śmierci
Ana, mon amour
Anina
Argo 2
Arktyka
Asako. Dzień i noc
Asmodexia
Aura
Aurora
Ava
Babcia
Bagno
Balkon
Balon
Barbara
Bardzo krótka historia jednej tablicy
Beautiful People
Becassine
Belgica
Bergman - Rok z życia
Berlin, Barcelona
Berlin - Symfonia wielkiego miasta
Biały, biały dzień
Biegnij Amelio!
Bigamista
Bitwa o Meksyk
Blanka
Blask
Bliskość
Blizny Xaviera
Bohater roku
Boski porządek
Boso po ściernisku
Boy 7
Ból
Bracia Lumiere
Brudy
Budapest Noir
Bykowi chwała
Carrie Pilby
Cena wszystkiego
Charismata
Ciemnoniebieski świat
Cierpliwi pacjenci
Cisza
Climax
Co gryzie Gilberta Grima?
Coming out po polsku
Córka trenera
Cwaniak
Czarny Piotruś
Człowiek bez pamięci
Człowiek, który zabił Don Kichota
Człowiek z Rio
Cztery pory roku
Czuję się świetnie
Czuwaj
Czy jesteś wśród nich?
Dawn Wall
Debiland
Desert Coffee
Diabeł
Diagnosis
Difret
Dni przemiany
Do zobaczenia w zaświatach
Dobry dzień
Dobry wojak Szwejk
Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie
Dogman
Dom, który zbudował Jack
Don't look back
Dowłatow
Droga Aszera
Droga do mistrzostwa
Dreszcze
Dusza i ciało
Duża ryba i begonia
Dwa oblicza Boga
Dwa słowa za dużo
Dwie Ireny
Dziadek
Dzieci lata
Dzieci oskarżają
Dzieciak
Dziedzictwo Jedwabnego
Dziedziczki
Dzień, w którym mój ojciec stał się krzakiem
Dziewcę z ciortem
Dziewczyna bez rąk
Dziewczyny z promenady
Dzika
Dzika grusza
Dzika planeta
Dzikie Róże
Dziura w głowie
Eisenstein w Meksyku
Ejecta
Elementarz
Eter
Ewa
Fantastyczna kobieta
Fatima
Film dla Stasia
Florida Project
Fokstrot
Free Solo: Ekstremalna wspinaczka
Fuga
Ga, ga: Chwała bohaterom
Gangsterzy i filantropi
Gentleman z rewolwerem
Girl
Gloria
Gloria Bell
Głos Pana
Głos Sokurowa
Główna ulica
Głupie, młode serce
Gniazdo
Good Bye Lenin!
Good Morning, Babylon
Goodbye Berlin
Gotówka na żądanie
Gotti
Granica
Green Book
Guillaume i chłopcy! Kolacja!
Hagazussa
Harakiri
Heavy trip
Heavy Water
Heimat
Hej, Sokoły!
Hex
I am not there. Gdzie indziej jestem
I tak cię kocham
Ikaria XB-1
Intymne oświetlenie
Irma
Istota
Ja ciebie też
Ja, Godard
Ja teraz kłamię
Jadalnia
Jak pies z kotem
Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach
Jak Tommy Lemenchik został legendą siódmej klasy
Jak zostać papieżem?
Jappeloup
Jarmark cudów
Jazda obowiązkowa
Jesień we Francji
Jestem Femen
Jestem Rosa
Jeszcze dzień życia
Jeszcze nie koniec
Jeśli nie my, to kto?
Jeźdźcy Apokalipsy
June
Kacper i Emma jadą w góry
Kacper i Emma szukają skarbu
Kacper i Emma w teatrze
Kafarnaum
Kaleka
Kamerdyner
Kapitan
Karmik Jankowy
Karski i władcy ludzkości
Karuzela łowicka
Kawki na drodze
Kickbokserka
Kobieta
Kobieta idzie na wojnę
Kobieta, która odeszła
Kod M
Kola
Komunia
Koncert
Korpo
Kostka cukru
Kraina szkła
Krew, pot i terror
Krótki dystans
Księgarnia z marzeniami
Księżyc Jowisza
Kwiat odnaleziony
Lato
Lato 1993
Lekcja
Lekko słone
Licz
Liliana Pędziwiatr
Linia graniczna
Listy martwego człowieka
Lokis. Rękopis profesora Wittembacha
Lomo: życie blogera
Louise nad morzem
Lubię nietoperze
Lumiere
Łódź
Łapa
Magiczny dywan
Maksymiuk. Koncert we dwoje
Mali bohaterowie
Mała czarownica
Mała zagłada
Małe rączki
Małgorzata, córka Łazarza
Mam faka na raka
Mama - Święty Sebastian
M.A.M.O.N.
Mamy talent!
Marcowe migdały
Maria Callas
Martwy punkt
Maudie
McQueen
Medium
Mexico Barbaro
Mężczyźni
Miasto duchów
Miasto umarłych
Michael Haneke. Zawód: reżyser
Między morzem a oceanem
Milcząca rewolucja
Miloš Forman: Co cię nie zabije...
Miłość bezwarunkowa
Miłość i hazard
Miłość i puste słowa
Miłość pisana Braillem
Miłość w Mieście Ogrodów
Miś Bamse i córka wiedźmy
Młodość Astrid
Moja żyrafa
Monument
Mowa ptaków
Mroczne zwierciadło
Mróz
Na bank się uda
Na drogach Armenii
Na wojnie
Na wschód od Edenu
Nadmiar łaski
Najbrzydszy samochód świata
Najdroższa siostro
Najlepszy
Najpiękniejsze fajerwerki ever
Na krawędzi
Na mlecznej drodze
Na plaży Chesil
Nasze zmagania
Nawiedzony dom
Naznaczone
Nazywam się Julia Ross
Nazywam się Julita
Nena
Nereus
Nerwówka
Nic nie ginie
Nic się nie dzieje
Nic się nie stało
Nie jestem czarownicą
Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy
Nie płacz, kiedy odjadę
Niebo nad Berlinem
Niedobrani
Niedoparki
Nienasycony
Nieposłuszne
Niewidzialna Sue
Niewidzialny chłopak - Nowa generacja
Niewidzialny chłopiec
Niknięcie
Nina
Noc poślubna w biały dzień
Norwegian Wood
Notatki z życia. Edward Żebrowski
O czym szumi las
Obcy na mojej kanapie
Obietnica poranka
Oblężenie
Obmacywacz
Obywatel
Ocalić i zginąć
Oddech
Odnajdę cię
Ojciec
Ojciec, czyli o Pieronku
Ojciec Gardela
Okna, okna
Okupacja 1968
Oni
Opowieść o duchach z Yotsui
Opóźnienie
Osaczona we własnym domu
Ostatni dzwonek
Ostatni gasi światło
Ostatni Klezmer
Ostatnia góra
Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto
Over the limit
Owcze sztuczki
Pali się, moja panno
Pamiątka z Kalwarii
Pamiątki Claire Darling
Pani na Korczewie
Pani od historii
Pan Żaba
Papieska toaleta
Pasja Motóra
Patti Cake$
Pechowiec
Petra
Pewnego dnia
Pewnego razu w listopadzie
Pętla
Pierwszy Polak na Marsie
Pięciobój nowoczesny
Pięć bajek o miłości
Piękna i bestie
Piękne dni
Pięknie nam się układa
Piranie
Pisane/Niepisane
Plan B
Płomienie
Płonący facet
Po latach
Pociągi pod specjalnym nadzorem
Pocztówki z Zakopanego
Podróż nad morze
Pokonać mur
Ponad siłę
Poranna gorączka
Porwanie
Potwór z pięcioma palcami
Powrót
Powrót do Montauk
Powrót giganta
Pozwól mi upaść
Pozwól mi wejść
Pożegnanie
Pół na pół
Półksiężyc
Prawda o Lulu
Prawdziwa historia
Prawo i pięść
Przemiana
Przy Planty 7/9
Przyciemniony pokój
Przywiązani
Ptaki śpiewają w Kigali
Ramen. Smak wspomnień
Ratunku, zmniejszyłem rodziców
Rekiny
Reportaż prosto z patelni
Reżyseria: Woody Allen
Rocco i jego bracia
Rock the Casbah
Rollercoaster
Roman Polański. Moje życie
Romantik
Ropojady
Rosie i Moussa
Roxanne
Rozważnie i romantycznie
Rzeka życia
Rzeźnik, dziwka i jednooki mężczyzna
Samotnik
Schyłek dnia
Selkirk
Serce miłości
Siedem lat jednej nocy
Sierota
Siła ognia
Siostry
Siódma ofiara
Sklep przy głównej ulicy
Sława
Słodki koniec dnia
Słoneczny zegar
Słudzy diabła
Sopot '57
Soyer
Spokój w duszy
Staniczek
Stateczek Eliasz
Strangerland
Strefa 11
Studnia
Sweet Country
Sweet Home Czyżewo
Syberia, Monamour
Sybilla
Symfonia przemysłowa
Synonimy
Szczęśliwy Lazzaro
Szczurołap
Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze
Szkarłatna ulica
Szkolna modlitwa: społeczność w stanie wojny
Szkoła podstawowa
Szpieg
Szron
Środek puszczy najbliżej absolutu
Świąteczne przeboje
Taki jestem
Tam gdzieś musi być niebo
Test
The Place
To boli
To przychodzi z mroku pustyni
Touch me not
Tour de France
Trafikant
Traktorek Florek
Traktorek Florek - nowe przygody
Traktorek Florek ratuje farmę
Tranzyt
Trzy kroki po ziemi
Trzy orzeszki dla Kopciuszka
Tu się żyje
Turyści
Twarz
Twój Vincent
Typy na dziś
U pana Marsa bez zmian
Ubu król
Ulica hańby
Ulice nędzy
Ułaskawienie
Umowa
Urodziny
Utoya. 22 lipca
Uwaga, chuligani!
Uzdrowiciel
Via Carpatia
Vincent
Viviane chce się rozwieść
Vox Lux
W cieniu drzewa
W czterech ścianach życia
W kamieniołomie
W ułamku sekundy
Walc w alejkach
Węgierska robota
Wicher - dzikie konie
Wicher 2: Na przekór wszystkiemu
Wicher 4
Widziadło
Wiedźma
Wieliczka
Wielka majówka
Wielka podróż Cyrkielki
Wielki, zły lis i inne opowieści
Wielka wyprawa Oskara
Wielkie piękno
Wielkie zimno
Wielki Kartel
Wieża. Jasny dzień
Więzi
Winni
Wiosna Smoków
Wodzirej
WolfCop
Wrzeciono czasu
Wspomnienie lata
Wszyscy wiedzą
Wszystkowidząca
Wycinka
Wypracowanie
Wyprawa
Yomeddine. Podróż życia
Yona
Z czystym sercem
Z głową w chmurach
Z najwyższego szczytu
Z perspektywy Paryża
Za kulisami
Za zakrętem
Zabawa zabawa
Zabicie świętego jelenia
Zadręczona
Zaklinaczka
Zakochani
Zezwierzęceni
Zginął pies
Zgniłe uszy
Zgoda
Zielona szkoła
Zimna wojna
Zimowi bracia
Złe wychowanie Cameron Post
Zło nie z tej ziemi
Zło w każdym z nas
Złodziej dusz
Złodziejaszki
Złota
Złotoręki
Znikasz
Zwierze na papierze
Żurek
Życie na kredycie
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |