Wstyd pożądany

"Wstyd" to skandalizujący, przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych dramat erotyczny ukazujący współczesne związki i życie seksualne. Film z udziałem Michaela Fassbendera i Carey Mulligan został okrzyknięty najbardziej kontrowersyjnym filmem ostatnich lat, a także "Ostatnim tangiem w Paryżu" naszych czasów. Przekonamy się o tym już 24 lutego, kiedy do polskich kin trafi pełna, nieocenzurowana wersja filmu.

Dwójka aktorów stworzyła w nim jedne z najodważniejszych ról we współczesnym kinie. "Wstyd" rozgrywa się w Nowym Jorku i opowiada historię dobrze ustawionego i całkowicie uzależnionego od seksu singla oraz młodej dziewczyny, która poszukuje bliskości i uczuć. Czy potrafią sobie pomóc? 

Zwiastun filmu:

"Wstyd" okazał się być za mocny i za odważny dla Amerykańskiej Akademii Filmowej, która przyznaje Oscary. Brak jakiejkolwiek nominacji dla Steve'a McQueena był jedną z największych niespodzianek podczas ogłaszania tegorocznych nominacji do słynnej nagrody. Zaskoczenie było tak duże, że zaczęły pojawiać się teksty, w którym kwestionowano znaczenie Oscara, jako nagrody przyznawanej artystycznemu kinu. Przypominano największe oscarowe pomyłki w historii (jak np. zwycięstwo w kategorii najlepszy film "Zakochanego Szekspira" a nie "Szeregowca Ryana", czy "Braveheart" zamiast "Zostawić Las Vegas"), a przede wszystkim pytano dlaczego "Wstyd", a szczególnie Fassbender, został w nominacjach pominięty?
Większość krytyków i obserwatorów uważa, że winny był... temat filmu i to jak został on pokazany.
"Wstyd" opowiada o uzależnionym od seksu nowojorczyku, który nie jest w stanie nawiązać bliskich więzi z drugim człowiekiem. Seksoholizm Brandona, granego przez Michaela Fassbendera, pokazany został z pełną dosłownością. W niektórych scenach film Steve'a McQueena ociera się wręcz o pornografię. Tak odważny w kwestiach seksu film nie mógł znaleźć uznania w oczach Akademii, promującej raczej konserwatywne wartości, sugerują krytycy i przypominają, że w 1989 roku Oscara otrzymało "Wożąc panią Daisy", a nie znakomity, ale odważniejszy obyczajowo "Do the Right Thing" Spike'a Lee.
Mocniej stawia sprawę recenzentka "The Guardian": ""Wstyd" nie dostanie Oscara. Michael Fassbender ma za dużego penisa". Fassbender, który pokazał się w tym filmie zupełnie nago, od czasu jego premiery na festiwalu w Wenecji (gdzie otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora) musiał się z tego już kilkakrotnie tłumaczyć. Zapytał go o to w swoim słynnym talk-show nawet David Letterman, a George Clooney żartował na ten temat podczas gali wręczenia Złotych Globów, robiąc jednoznaczne aluzje do gry w golfa.
"Wstyd" nie jest pierwszym, i pewnie nie ostatnim, filmem, którego pominięcie w oscarowych nominacjach uznano za skandal, bądź niedopatrzenie, ale jego przykład dla wielu obserwatorów jest szczególny. Według nich ostentacyjne pominięcie przez Akademię jednego z najważniejszych i najlepszych anglojęzycznych filmów roku i nie przyznanie mu żadnej nominacji wiele powiedziało o gustach akademików i modelu kina, który chcą promować. Nie mieści się w nim, odważne, czasem szokujące mówienie o problemach współczesnego człowieka.

Dodaj artykuł do:
(dodano 23.02.12, autor: irka)
Dział film
Tagi: Wstyd, film ,kino
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia