Współczesna amerykańska powieść porównywana do "Buszującego w zbożu" już w Polskich księgarniach

"Zuch" amerykańskiego prozaika Edmunda White'a to prekursorska powieść gejowska, którą autor zapewnił sobie historyczne miejsce w światowej literaturze, a cały jego dorobek twórczy miał znaczący wpływ na kulturę i obyczajowość dwudziestego wieku. White będzie gościem specjalnym tegorocznego festiwalu Port Literacki.

Powieść, wydana po raz pierwszy w 1982 roku, to historia dorastającego w latach pięćdziesiątych chłopca, który uświadamia sobie własną odmienność seksualną. Owa intymna i osobista opowieść jest porównywana przez krytykę do legendarnej książki "Buszujący w zbożu" Davida Salingera.

"Chciałem pokazać, jaką krzywdę wyrządza homoseksualistom psychoterapia; chciałem zwrócić uwagę na nienawiść do samego siebie, rozbudzoną w młodym człowieku przez społeczeństwo, dla którego homoseksualizm jest tylko chorobą, grzechem lub zbrodnią" - tłumaczył potrzebę napisania tej książki autor.

Edmund White urodził się w 1940 roku w Cincinnati (Ohio). Debiutował powieścią "Forgetting Elena" (1973), następnie wydał m.in.: The "Beautiful Room Is Empty" (1988), "The Farewell Symphony" (1997), "The Married Man" (2000) oraz "Hotel de Dream" (2007). Pierwsza i ostatnia z wymienionych książek także ukażą się nakładem Biura Literackiego.

White jest także autorem znakomitych biografii: Geneta (1993), Prousta (1999) i Rimbauda (2008), tomu szkiców dotyczących sztuki, polityki i seksualności "The Burning Library" (1994), eseju o Paryżu "The Flâneur" (2001), trzech tomów wspomnień "Our Paris" (1995), "My Lives" (2005) i "City Boy" (2009), oraz poradnika "The Joy of Gay Sex" (1977, wraz z Charlesem Silversteinem).

Mieszka w Nowym Jorku. Aktywnie działa społecznie na rzecz tolerancji i równouprawnienia. Jego prozę charakteryzuje wyrafinowana stylistyka i naturalistyczne obrazowanie, którym nierzadko szokuje. Od 1997 roku jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, która piętnaście lat wcześniej przyznała mu nagrodę właśnie za "Zucha".

Tegoroczny Port Literacki, organizowany w nowej formule (z podtytułem Europejskie Spotkania Pisarzy), rozpocznie się we Wrocławiu 20 kwietnia i potrwa trzy dni. Wśród najważniejszych wydarzeń znajdą się premiery aż jedenastu książek wybitnych amerykańskich poetów i prozaików.

Edmund White obok Laurie Anderson to najważniejsi autorzy, jakich gościć będzie Studio Na Grobli. "Zucha" zdobyć można w każdej dobrej księgarni w Polsce, a także w nowym sklepie internetowym poezjem.pl, który w najbliższych dniach będzie oferował książkę w specjalnej, obniżonej cenie.

Dodaj artykuł do:
(dodano 20.02.12, autor: irka)
Dział literatura
Tagi: biuro literackie, Zuch, Edmund White
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia