Wykład Psychoanaliza jako "strategia pariasów" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

8 stycznia o godz. 18:30 odbędzie się wykład: Psychoanaliza jako "strategia pariasów" Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Leny Magnone zatytułowany „Psychoanaliza jako «strategia pariasów». Polskie Żydówki i polscy Żydzi w gronie pierwszych współpracowników Zygmunta Freuda”.

Żydowscy lekarze w Wiedniu końca XIX wieku funkcjonowali w otwarcie rasistowskim dyskursie medycznym, który uznawał Żydów, tak jak innych „dzikich”, za grupę szczególnie rozwiązłą seksualnie, a przy tym wyjątkowo podatną na choroby psychiczne. Nie bez przyczyny teoria psychoanalityczna zastąpiła różnicę rasową uniwersalną różnicą płci, gdzie cechy przypisywane Żydom stały się częścią definicji kobiety, zaś „kompleks kastracji” maskował ten związany z obrzezaniem. Nie jest też wynikiem przypadku, że pierwsze dzieło Freuda, kładące podwaliny nowej nauki, Studia nad histerią ukazały się w 1895, w tym samym roku, w którym Karl Lueger z Austriackiej Partii Chrześcijańsko-Społecznej wygrał wiedeńskie wybory municypalne, a Teodor Herzl napisał Państwo żydowskie.

W swoim wykładzie Lena Magnone pokaże psychoanalizę jako alternatywną wobec syjonizmu odpowiedź na przemiany społeczne w imperium Austro-Węgier przełomu XIX i XX wieku, związane z rozkwitem nowoczesnych nacjonalizmów i wzrostem antysemityzmu, ale także gwałtowną emancypacją kobiet. Najwięcej miejsca poświęci biografiom kilku pierwszych psychoanalityczek i psychoanalityków – pochodzących z Galicji pariasów imperium, polskich Żydówek i Żydów, którzy, raz wyruszywszy do Wiednia po wykształcenie i karierę, nie zdecydowali się na powrót do ojczyzny w 1918 roku, wybierając przynależność do ruchu freudowskiego w miejsce identyfikacji religijnej czy narodowościowej. Przypieczętowana odzyskaniem niepodległości ekskluzywna definicja polskości sprawiła, że te postacie całkowicie wypadły z naszej pamięci społecznej, jest też odpowiedzialna za „urwaną ścieżkę” psychanalitycznej tradycji w naszym kraju.

źródło: organizator

Dodaj artykuł do:
(dodano 02.01.19, autor: blackrose)
Tagi: Psychoanaliza jako strategia pariasów, wykład, Muzeum Sztuki Nowoczesnej
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Bokka
5
Eilish Billie
6
V/A
7
Czesław Śpiewa
8
Happysad
9
Norah Jones
10
Madelkeine Peyroux
1
Grzegorz Dębowski
2
Jan Jakub Kolski
3
Christian Petzold
4
Emily Atef
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Sam Taylor-Johnson
7
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
8
Louise Archambault
9
Wim Wenders
10
Hae-yeong Lee
1
Darek Karp
2
Michael Sowa
3
Kamila Cudnik
4
Agnieszka Jeż
5
Claire Castillon
6
Namina Forna
7
George M. Johnson
8
Mia Kankimäki
9
John Irving
10
Delphine de Vigan
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia