"Jestem, tęsknię, mówię": Zbiór piętnastu opowiadań Yuko Tsushimy

29 października trafi na księgarniane półki pozycja wydawnicza, zatytułowana: "Jestem, tęsknię, mówię".

Jestem, tęsknię, mówię (oryginalny tytuł Watashi, co po japońsku znaczy „ja”) to zbiór piętnastu opowiadań japońskiej pisarki, która była mocną kandydatki do literackiej Nagrody Nobla i gdyby żyła dłużej najpewniej zostałaby uhonorowana. W Polsce ukazało się do tej pory tylko jedno opowiadanie, zbiór jest więc pierwszą próbą przybliżenia polskim czytelnikom twórczości Tsushimy.

Posługując się narracją w pierwszej osobie, autorka sięga po wątki autobiograficzne. Tematyka wszystkich opowiadań związana jest ze śmiercią. Tsushima zabiera nas w poetycką podróż po meandrach ludzkiej świadomości. To przede wszystkim opowieść o tym, jak bardzo zawodzi nas pamięć i jak łatwo miesza się świat jawy i snu. Ale także próba poradzenia sobie z traumą za pomocą słów. I piękna refleksja o tym, co nas w życiu boli najbardziej.

Pisarstwo Tsushimy zaczęło się z gniewu związanego z traktowaniem słabszych w Japonii. Dla przyszłej pisarki najważniejszymi doświadczeniami w dzieciństwie były bliska relacja  z bratem z zespołem Downa, dzieckiem ukrywanym przez rodzinę przed światem oraz jego przedwczesna śmierć.

Bohaterkami Tsushimy są też kobiety. Pokazując z rozmaitych perspektyw życie samotnych matek, obnażała sprzeczności pomiędzy społecznymi oczekiwaniami a możliwościami ich realizacji we współczesnej Japonii. Przyjęło się zaliczać utwory pisarki do nurtu literatury kobiecej, a nawet feministycznej. Bohaterki Yūko Tsushimy nie są jednak rewolucjonistkami ani radykalnymi feministkami –  nawet jeśli nie chcą lub nie mogą przystosować się do wyobrażeń o ideale matek i żon, nie negują samego macierzyństwa oraz wartości pełnej rodziny (ten wątek znalazł się również w Jestem, tęsknię, mówię).

YŪKO TSUSHIMA (1947-2016) – japońska pisarka i eseistka, córka znanego także w Polsce pisarza, Dazaia Osamu. Uważana za jedną z najciekawszych przedstawicielek powojennej literatury w Japonii, obsypana prestiżowymi nagrodami literackimi i wymieniana wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Jej przedwczesna śmierć wstrząsnęła środowiskiem literackim w Japonii i za granicą. Wydała dwadzieścia powieści i ponad dwadzieścia zbiorów opowiadań i esejów. Tłumaczona na wiele języków, w Polsce dotychczas ukazało się jej jedno opowiadanie Cichy targ (Danmari ichi, 1984).

Dodaj artykuł do:
(dodano 28.10.18, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Jestem, tęsknię, mówię, Yuko Tushima
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Christophe André, Antoine Pelissolo, Patrick Légeron
2
Robin Sharma
3
Jung Chang
4
Małgorzata Rogala
5
Karen Horney
6
Katarzyna Majewska-Ziemba
7
Mieczysław Gorzka
8
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
9
Michael Connelly
10
Bernard Minier
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia