Spotkanie z okazji premiery książki "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej"

Pozycja wydawnicza, zatytułowana: "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej" dr Joanny Ostrowskiej, w całości poświęcona przemocy seksualnej w okresie wojny już dostępna w księgarniach.

Z okazji premiery odbędzie się spotkanie z autorką, już 5 listopada w Teatrze Polskim w Poznaniu (scena Malarnia). Rozmowę poprowadzi Mike Urbaniak.

- Seksualna praca przymusowa w nazistowskim burdelu nadal pozostaje w sferze tabu. Przemilczane jest samo istnienie systemu kontrolowanego nierządu. Przemilczane są jego ofiary. Przemilczany jest też okres powojenny – czas, w którym zmuszane do prostytucji kobiety oskarżano o kolaborację i którym publicznie golono głowy - mówi Zofia Kotecka z Wydawnictwa Marginesy, wydawcy książki „Przemilczane”. - Mikrobiografie bohaterek tej książki pozostaną niedokończone. Mało która pozostawiła świadectwo, nikt też nie zadbał o to, aby opowiedziały o swojej przeszłości. Dotychczas nie było „odpowiedniego” momentu. Nadal ofiary przemocy seksualnej to „nieistotne wątki”. Joanna Ostrowska wypełnia tę lukę - dodaje.

- Autorka, przełamując wielkie trudności, pokazuje, że zorganizowana prostytucja była fragmentem hitlerowskiej machiny prowadzenia walki i panowania nad podbitymi krajami - pisze prof. Marcin Kula. - Naczelne Dowództwo Wehrmachtu (!) w środku wojny (!) zajmowało się domami publicznymi, prezerwatywami i tak dalej. Hitler chciał (i był w stanie) zorganizować wszystko. Jego system był połączeniem obsesji seksualnej ze zmodernizowaną, nowoczesną biurokracją - wyjaśnia.

Joanna Ostrowska

Historyczka, judaistka. Ukończyła studia w Instytucie Sztuk Audiowizualnych oraz w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładała na UJ, UW i na UAM, w Polskiej Akademii Nauk oraz na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym. Zajmuje się m.in. zjawiskiem przemocy seksualnej w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Współautorka książek: „Auschwitz i Holokaust. Dylematy i wyzwania polskiej edukacji” (2008), „Kino polskie 1989–2009. Historia krytyczna” (2010), „Kobiety wobec Holokaustu. Historia znacznie później opowiedziana” (2011). Redaktorka merytoryczna i inicjatorka wydania polskich tłumaczeń świadectw – „Mężczyźni z różowym trójkątem” Heinza Hegera (2016) i „Cholernie mocna miłość” Lutza van Dijka (2017).

Dodaj artykuł do:
(dodano 25.10.18, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej, premiera książki, spotkanie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Jess Glynne
2
Neil Young, Crazy Horse
3
Def Leppard
4
Tomasz Makowiecki
5
Kasia Nova
6
Vampire Weekend
7
Enej
8
Jennifer Lopez
9
Bokka
10
Eilish Billie
1
Grzegorz Dębowski
2
Jan Jakub Kolski
3
Christian Petzold
4
Emily Atef
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Simon Cellan Jones
7
William Brent Bell
8
Justin Kuritzkes
9
Sam Taylor-Johnson
10
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia